eventum - en to sv translation catalogue (1665 entries)

en: 
    To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
sv: 
    För att se mer detaljer om detta ärende, eller för att uppdatera det, besök följande URL

note: TRANSLATORS: Page HTML title: %1 = issue id, %2 = issue summary
en: #%1$s - %2$s
sv: Ärende nummer %1$s - %2$s

en: % Complete
sv: % Klar

en: %1 Field
sv: %1 fält

en: %1$s Group
sv: %1$s grupp

en: %1$s or greater
sv: %1$s eller större

en: %1$s or less
sv: %1$s eller mindre

en: %1:
    %2 ago
sv: %1:
    %2 sen

en: 'Note Discussion', 'Email Discussion' and 'Telephone Discussion' categories are required by Eventum and cannot be deleted.
sv: Kategorierna 'Noteringsdiskussion', 'E-postdiskussion', och 'Telefondiskussion' krävs av Eventum och kan därför inte raderas.

en: (All Issues)
sv: (Alla ärenden)

en: (Alternate domains that point to 'Address Hostname')
sv: (Alternativa domännamn som pekar mot 'Adress Värdnamn')

en: (Open Issues)
sv: (Öppna ärenden)

en: (This MUST contain a real email address, e.g. "%1" or "%2")
sv: (Detta MÅSTE innehålla en riktig e-postadress, t ex. "%1" eller "%2")

en: (This will be included in the From address of all emails sent by Eventum)
sv: (Detta inkluderas i adressen för alla e-postmeddelanden som skickas av Eventum)

en: (This will be included in the From address of all notes sent by Eventum)
sv: (Detta inkluderas i adressen för alla anteckningar som skickas av Eventum)

en: (Tip: port defaults are 110 for POP3 servers and 143 for IMAP ones)
sv: (Tips: standardportar för POP3 är 110 och 143 för IMAP)

en: (archived)
sv: (Arkiverad)

en: (default %1)
sv: (standard %1)

en: (default folder is INBOX)
sv: (standardkatalogen är INBOX)

en: (e.g. %1)
sv: (t.ex. %1)

en: (hold 'ALT' key and press '3' one time) - to access the 'Search' box
sv: (håll in 'ALT'-tangenten och tryck '3' en gång) - för tillgång till 'Sök'-rutan

en: (hold 'ALT' key and press '4' one time) - to access the 'Go' box
sv: (håll in 'ALT'-tangenten och tryck '4' en gång) - för tillgång till 'Gå'-rutan

en: (in hours please)
sv: (i timmar, tack)

en: (literally)
sv: (bokstavligt)

en: (requires %1 installed in your server)
sv: (kräver %1 installerat på din server)

en: (separate multiple addresses with commas)
sv: (separera flera adresses med kommatecken)

en: (this color will be used in the issue listing page)
sv: (denna färg kommer att användas på sidan för att lista ärenden)

en: (three letter abbreviation)
sv: (trebokstavsförkortning)

en: -- Select One --
sv: -- Välj en --

en: <b>NOTE:</b> Email will <b>NOT</b> be sent to the notification list, if this option if chosen. This is useful as way to backload a set of emails into an existing issue.
sv: <b>OBS:</b> E-post skickas <b>INTE</b> till notifieringslistan om detta val aktiverats. Detta är användbart om man vill ta in en större mängd e-postmeddelanden i ett befintligt ärende.

en: <b>NOTE:</b> Email will be broadcasted to the full notification list, including any customers, if this option is chosen.
sv: <b>OBS:</b> E-post kommer att sändas till hela notifieringslistan, inklusive kunder om detta val aktiverats.

en: <b>NOTE:</b> Email will be saved as a note and broadcasted only to staff users.
sv: <b>OBS:</b> E-post sparas som en anteckning och visas bara för användare.

en: A new issue was just created and assigned to you.
sv: Ett nytt ärende skapades precis och tilldelades till dig.

en: A new issue was just created in the system.
sv: Ett nytt ärende skapades precis i systemet.

en: A new user was just created for you in the system.
sv: En ny användare skapades just för dig i systemet.

en: ADDED
sv: Tillagd

en: ALERT:
sv: OBS:

en: ALL
sv: Alla

en: AND / OR
sv: OCH / ELLER

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Abbreviation:
sv: Förkortning:

en: Account Creation
sv: Skapa konto

en: Account Manager
sv: Kontoansvarig

en: Account Manager:
sv: Kontoansvarig:

en: Account Preferences
sv: Kontoegenskaper

en: Account Signup
sv: Skaffa konto

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action Type
sv: Åtgärdstyp

en: Action Type:
sv: Åtgärdstyp:

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Actions are any event that shows up in the history of an issue, such as a user or a developer updating an issue, uploading a file, sending an email, etc.
sv: Händelser är alla typer av åtgärder som visas i ändringshistoriken för ett ärende, exempel på detta kan vara uppladdade filer eller tillagda kommenatarer.

en: Active
sv: Aktiv

en: Activity Type
sv: Aktivitetstyp

en: Activity in Past
sv: Senaste aktiviteter

en: Add
sv: Lägg till

en: Add / Edit Categories
sv: Lägg till / Ändra kategorier

en: Add / Edit Phone Support Categories
sv: Lägg till / Redigera Telefonsupportkategorier

en: Add / Edit Priorities
sv: Lägg till / Ändra prioriteringsnivåer

en: Add / Edit Releases
sv: Lägg till / Redigera Utgåva

en: Add Action
sv: Lägg till åtgärd

en: Add Authorized Replier
sv: Lägg till behörig besvarare

en: Add Condition
sv: Lägg till villkor

en: Add Email Signature
sv: Lägg till e-postsignatur

en: Add Extra Recipients To Notification List?
sv: Lägg till extra mottagare till notifieringslistan?

en: Add Files
sv: Lägg till filer

en: Add Me To Notification
sv: Lägg till mig i notifieringslistan

en: Add Myself to list of assignees.
sv: Lägg till mig själv i listan med tilldelade.

en: Add New Files
sv: Lägg till nya filer

en: Add New Requirement
sv: Lägg till Nytt Krav

en: Add Phone Call
sv: Lägg till telefonsamtal

en: Add Phone Entry
sv: Lägg till telefonsamtal

en: Add Subscription
sv: Lägg till prenumerant

en: Add Time Entry
sv: Lägg till tidsnotering

en: Add Unknown Recipients to Issue Notification List
sv: Lägg till anonym mottagare till ärendets notifieringslista

en: Add sender to authorized repliers list?
sv: Lägg till avsändare till listan över behöriga besvarare?

en: Address Hostname:
sv: Adress Värdnamn:

en: Administrator
sv: Administratör

en: Advanced Options
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced Search
sv: Avancerad sök

en: Advanced Search / Creating Custom Queries
sv: Utökad sökning / Skapa anpassad sökning

en: After Sender Name
sv: Efter Avsändare

en: All
sv: Alla

en: All Issues
sv: Alla ärenden

en: All Text (emails, notes, etc)
sv: All Text (e-post, noteringar, etc)

en: Allow Un-Assigned Issues?
sv: Tillåt icke tilldelade ärenden?

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues and to send emails on existing issues.
sv: Tillåts se alla ärenden inom projekt associerade med användaren; Tillåts skapa nya ärenden och skicka e-postmeddelanden på befintliga ärenden.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues, update existing issues, and to send emails and notes to existing issues.
sv: Kan se alla ärenden i de projekt som kopplats till användaren; Kan skapa nya ärenden, uppdatera befintliga ärenden och skicka e-post och anteckningar till befintliga ärenden

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues, update existing issues, and to send emails and notes to existing issues. Also, this type of user is also allowed on the special administration section of Eventum to tweak most project-level features and options.
sv: Kan se alla ärenden i de projekt som kopplats till användaren; Kan skapa nya ärenden, uppdatera befintliga ärenden och skicka e-post och anteckningar till befintliga ärenden. Denna typ av användare får även tillgång till administration av inställningar på projektnivå.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; cannot create new issues or edit existing issues.
sv: Kan se alla ärenden i de projekt som kopplats till användaren; Kan inte skapa nya eller redigera befintliga ärenden.

en: Also, all issues that are marked as duplicates from this one were updated as well.
sv: Alla ärenden som är märkta som dubletter av ärendet har uppdaterats.

en: An Error Was Found
sv: Ett fel upptäcktes

en: An error occurred while trying to add the FAQ entry.
sv: Ett fel uppstod när FAQ-posten skulle läggas till

en: An error occurred while trying to add the new account manager.
sv: Ett fel uppstod när den nya kontoansvarige skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new account.
sv: Ett fel uppstod när det nya kontot skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new action.
sv: Ett fel uppstod när den nya åtgärden skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new category.
sv: Ett fel uppstod när den nya kategorin skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new condition.
sv: Ett fel uppstod när det nya villkoret skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new custom field.
sv: Ett fel uppstod när det nya användarfältet skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new customization.
sv: Ett fel uppstod när den nya anpassningen skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new email response.
sv: Ett fel uppstod när det nya e-postsvaret skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new group.
sv: Ett fel uppstod när den nya gruppen skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new issue resolution.
sv: Ett fel uppstod när den nya ärendelösningen skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new link filter.
sv: Ett fel uppstod när det nya länkfiltret skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new note.
sv: Ett fel uppstod vid försök att lägga till en ny notering.

en: An error occurred while trying to add the new priority.
sv: Ett fel uppstod när den nya prioritetsposten skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new project.
sv: Ett fel uppstod när det nya projektet skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new release.
sv: Ett fel uppstod när den nya lösningen skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new reminder.
sv: Ett fel uppstod när den nya påminnelsen skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new status.
sv: Ett fel uppstod när den nya statusnivån skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new time tracking category.
sv: Ett fel uppstod när den nya kategorin för tidsuppföljning skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the new user.
sv: Ett fel uppstod när den nya användaren skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the news entry.
sv: Ett fel uppstod när nyhetsinlägget skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to add the round robin entry.
sv: Ett fel uppstod när denna rotationsuppgift skulle läggas till.

en: An error occurred while trying to associate the selected email message
sv: Ett fel uppstod vid försök att associera det valda e-postmeddelandet

en: An error occurred while trying to convert the selected note.
sv: Ett fel uppstod vid försök att konvertera den valda noteringen.

en: An error occurred while trying to delete the link filter.
sv: Ett fel uppstod när länkfiltret skulle raderas.

en: An error occurred while trying to delete the note.
sv: Ett fel uppstod vid försök att ta bort noteringen.

en: An error occurred while trying to insert the authorized replier.
sv: Ett fel inträffade vid försök att spara den behöriga besvararen.

en: An error occurred while trying to process the uploaded file.
sv: Ett fel uppstod vid försök att ladda upp fil.

en: An error occurred while trying to run your query
sv: Ett fel inträffade när databasfrågan kördes

en: An error occurred while trying to run your query.
sv: Ett fel uppstod när din databasfråga ställdes.

en: An error occurred while trying to save columns to display.
sv: Ett fel uppstod när de aktiva kolumnerna skulle sparas.

en: An error occurred while trying to update field display settings.
sv: Ett fel uppstod när fältvisningen skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the FAQ entry information.
sv: Ett fel uppstod när FAQ-posten skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the account information.
sv: Ett fel uppstod när kontoinformationen skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the account manager information.
sv: Ett fel uppstod när den kontoansvarige skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the action information.
sv: Ett fel uppstod när åtgärden skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the category information.
sv: Ett fel uppstod när kategorin skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the condition information.
sv: Ett fel uppstod när villkoret skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the custom field information.
sv: Ett fel uppstod när användarfältet skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the customization information.
sv: Ett fel uppstod när anpassningen skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the email response information.
sv: Ett fel uppstod när e-postsvaret skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the group information.
sv: Ett fel uppstod när gruppen skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the information.
sv: Ett fel uppstod när uppdatering skulle ske.

en: An error occurred while trying to update the issue resolution information.
sv: Ett fel uppstod när ärendets lösning skulle skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the link filter.
sv: Ett fel uppstod när länkfiltret skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the news entry information.
sv: Ett fel uppstod när nyhetsinlägget skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the note.
sv: Ett fel uppstod vid försök att uppdatera noteringen.

en: An error occurred while trying to update the notification entry.
sv: Ett fel uppstod när försök gjordes att uppdatera notifieringsposten.

en: An error occurred while trying to update the priority information.
sv: Ett fel uppstod när prioritetsnivån skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the project information.
sv: Ett fel uppstod när projektet skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the release information.
sv: Ett fel uppstod när utgåvan skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the reminder information.
sv: Ett fel uppstod när påminnelsen skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the round robin entry information.
sv: Ett fel uppstod när denna rotationsuppgift skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the status information.
sv: Ett fel uppstod när statusnivån skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the time tracking category information.
sv: Ett fel uppstod när kategorin för tidsuppföljning skulle uppdateras.

en: An error occurred while trying to update the user information.
sv: Ett fel uppstod när användarinformationen skulle uppdateras.

en: An error was found while trying to change your account clocked-in status.
sv: Ett fel uppstod när din instämplig skulle ändras.

en: An integration script will need to be installed in your CVS root repository in order to send a message to Eventum whenever changes are committed to the repository. This message will then be processed by Eventum and the changes to the appropriate files will be associated with existing issue mentioned in your commit message.
sv: Ett integrationsskrip måste installeras i din CVS rotmapp för att skicka ett meddelande till Eventum när ändringar sker. Meddelandet behandlas sedan av Eventum och ändringarna förs in i aktuellt ärende.

en: An issue was assigned to you by %1
sv: Ett ärende tilldelades till dig av %1

en: Anonymous Form
sv: Anonymt formulär

en: Anonymous Reporting
sv: Anonym rapportering

en: Anonymous Reporting Options
sv: Alternativ för anonym inrapportering

en: Anonymous Reporting of New Issues
sv: Anonym rapportering av nya ärenden

en: Anonymous Reporting:
sv: Anonym rapportering:

en: Any
sv: Valfri

en: Archived
sv: Arkiverad

en: Are you sure you want to add this address to the notification list?
sv: Är du säker på att du vill lägga till adressen till notifieringslistan?

en: Areas
sv: Områden

en: Arrival Date:
sv: Ankomstdatum:

en: Article Entries
sv: Artikelinlägg

en: As an example, using the
sv: Som ett exempel, använd

en: Ascending
sv: Stigande

en: Assign Issue To Myself
sv: Tilldela detta ärende till mig själv

en: Assignable Users
sv: Tillgängliga användare

en: Assignable Users:
sv: Tillgängliga användare:

en: Assigned
sv: Tilldelad

en: Assigned Issues
sv: Tilldelade ärenden

en: Assigned Projects
sv: Tilldelade projekt

en: Assigned Projects and Roles
sv: Tilldelade projekt och roller

en: Assigned Projects:
sv: Tilldelade projekt:

en: Assigned Role:
sv: Tilldelad roll:

en: Assigned:
sv: Tilldelad:

en: Assignee
sv: Tilldelad

en: Assignment
sv: Tilldelning

en: Assignment List
sv: Tilldelningslista

en: Assignment:
sv: Tilldelning:

en: Associate
sv: Associera

en: Associate Email Message to Issue #%1
sv: Koppla e-postmeddelande till ärende nummer %1

en: Associate Emails
sv: Associera e-post

en: Associated
sv: Associerade

en: Associated Emails
sv: Associerad e-post

en: Associated Issues
sv: Associerat ärende

en: Associated Issues:
sv: Associerade ärenden:

en: Associated Project
sv: Associerat projekt

en: Associated Project:
sv: Associerat projekt:

en: Associated with Issue
sv: Associerat med ärende

en: Attach Files
sv: Bifoga filer

en: Attached Emails
sv: Bifogad e-post

en: Attached Files
sv: Bifogade filer

en: Attachment originated from a note
sv: Bifogad fil härstammar från en notering

en: Attachment originated from an email
sv: Denna bifogade fil kommer från ett e-postmeddelande

en: Attachments
sv: Bifogade filer

en: Attachments:
sv: Bilagor:

en: Authorized Repliers
sv: Behöriga besvarare

en: Authorized Repliers:
sv: Behöriga besvarare:

en: Authorized to Send Emails
sv: Behörig att skicka e-post

en: Auto-Creation of Issues
sv: Automatiskt skapande av ärenden

en: Automated Issue
sv: Automatiserade ärenden

en: Automated Issue #%1 Reminder Alert
sv: Automatisk påminnelse för ärende nummer %1

en: Automatically append email signature when composing internal notes
sv: Lägg till signatur när en intern notering skapas

en: Automatically append email signature when composing web based emails
sv: Lägg till signatur när ett e-postmeddelande skapas

en: Automatically close confirmation popup windows?
sv: Stäng bekräftelse popup fönster automatiskt?

en: Available - Users may use this release
sv: Tillgänglig - Användare kan använda den här utgåvan

en: Available Help Topics
sv: Tillgängliga hjälprubriker

en: Available Languages
sv: Tillgängliga språk

en: Available Related Topics
sv: Tillgängliga relaterade ämnen

en: Available Reports
sv: Tillgängliga rapporter

en: Avg
sv: Medel

en: Avg Workload per Customer by Support Level
sv: Medel för arbetsbelastning per kund och supportnivå

en: BLOCKED
sv: BLOCKERAD

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to Login Form
sv: Tillbaka till inloggningsformuläret

en: Back to Top
sv: Till början av sidan

en: Based on all issues recorded in Eventum since start to present.
sv: Baserat på alla inrapporterade ärenden från start till nutid.

en: Based on all open issue in Eventum for <b>%1</b>.
sv: Baserat på alla öppna ärenden i <b>%1</b>.

en: Before Sender Name
sv: Före avsändarens namn

en: Between
sv: Mellan

en: Blocked Message Raw Headers
sv: Blockerat meddelandes header

en: Blue values indicate value is lower than the aggregate one.
sv: lå värden indikerar ett värde som är lägre än det samlade värdet.

note: TRANSLATORS: Translation of Brasiliant Portugese language in preferences dropdown
en: Brasiliant Portugese
sv: Brasiliansk portugisiska

en: Bulk Update
sv: Massuppdatering

en: Bulk Update Tool
sv: Massuppdateringsverktyg

en: By Customer
sv: Efter kund

en: By Issue ID
sv: Efter ärendenummer

en: By Support Level
sv: Efter supportnivå

en: CLOCKED IN
sv: Instämplad

en: CLOCKED OUT
sv: Utstämplad

en: Call From
sv: Samtal från

en: Call To
sv: Samtal till

en: Call Type
sv: Samtalstyp

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Update
sv: Avbryt uppdatering

en: Canned Responses
sv: Standardsvar

note: TRANSLATORS: Translation of Catalan language in preferences dropdown
en: Catalan
sv: Katalanska

en: Categories and Statuses
sv: Kategorier och statusnivåer

en: Category
sv: Kategori

en: Category Field
sv: Kategorifält

en: Category:
sv: Kategori:

en: Change Assignments:
sv: Ändra tilldelning:

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Change Status To
sv: Ändra statusnivå till

en: Changed Fields
sv: Ändrade fält

en: Changing field types can result in loss of data.
sv: Ändrande av fälttyp kan resultera i förlust av data

en: Check Disk Space:
sv: Bevaka diskutrymme:

en: Check IRC Bot:
sv: Bevaka IRC Bot:

en: Check Paths:
sv: Bevaka sökvägar:

en: Check Permissions
sv: Kontrollera rättigheter

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Checkout Page:
sv: Utcheckningssida:

note: TRANSLATORS: Translation of Chinese (Simplified) language in preferences dropdown
en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Choose a misspelled word
sv: Välj ett felstavat ord

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear Date
sv: Rensa datum

en: Clear Duplicate Status
sv: Ta bort kopieringsmarkering

en: Clear Filters
sv: Rensa filter

en: Clear Selections
sv: Rensa val

en: Click to expand.
sv: Klicka för att expandera.

en: Clock In
sv: Stämpla in

en: Clock Out
sv: Stämpla ut

en: Close
sv: Stäng

en: Close Form
sv: Stäng formulär

en: Close Issue
sv: Stäng Ärende

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Closed
sv: Stängt

en: Closed Date
sv: Stängningsdatum

en: Collapse all expanded cells
sv: Förminska alla expanderade celler

en: Collapse expanded cell
sv: Förminska den expanderade cellen

en: Color
sv: Färg

en: Color:
sv: Färg:

en: Column Name
sv: Kolumnnamn

en: Combo Box
sv: Flervalslista

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Commit Message
sv: Spara meddelande

en: Complete Details
sv: Fullständiga detaljer

en: Configuration
sv: Inställningar

en: Configuration Parameters
sv: Konfigurationsparametrar

en: Confirm New Password
sv: Bekräfta nytt lösenord

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Convert Note To Email
sv: Konvertera notering till e-postmeddelande

en: Convert to Draft and Save For Later Editing
sv: Konvertera til utkast och spara för att editera senare

en: Convert to Email and Send Now
sv: Konvertera till e-post och skicka nu

en: Cookies support seem to be disabled in your browser. Please enable this feature and try again.
sv: Stöd för kakor (cookies) verkar vara avstängt i din webbläsare. Vänligen aktivera denna funktion och försök igen.

en: Count
sv: Antal:

en: Create Account
sv: Skapa konto

en: Create Account Manager
sv: Skapa kontoansvarig

en: Create Category
sv: Skapa kategori

en: Create Custom Field
sv: Skapa anpassat fält

en: Create Customization
sv: Skapa anpassning

en: Create Draft
sv: Skapa Utkast

en: Create Email Response
sv: Skapa e-postsvar

en: Create FAQ Entry
sv: Skapa FAQ-post

en: Create Group
sv: Skapa grupp

en: Create Issue
sv: Skapa ärende

en: Create Link Filter
sv: Skapa länkfilter

en: Create New Issue
sv: Skapa nytt ärende

en: Create News Entry
sv: Skapa nyhetsinlägg

en: Create Note
sv: Skapa notering

en: Create Priority
sv: Skapa prioritetsnivå

en: Create Project
sv: Skapa projekt

en: Create Release
sv: Skapa utgåva

en: Create Reminder
sv: Skapa Påminnelse

en: Create Resolution
sv: Skapa lösning

en: Create Round Robin Entry
sv: Skapa rotationsuppgift

en: Create Status
sv: Skapa statusnivå

en: Create User
sv: Skapa användare

en: Create User and Permissions
sv: Skapa användare och behörighet

en: Created
sv: Skapad

en: Created Date
sv: Skapad datum

en: Creating New Reminder
sv: Skapar Ny Påminnelse

en: Current Project
sv: Nuvarande projekt

en: Current Project:
sv: Nuvarande projekt:

en: Current Selections:
sv: Nuvarande val:

en: Current filters:
sv: Nuvarande filter:

en: Custom Field
sv: Anpassat fält

en: Custom Fields
sv: Användarfält

en: Custom Fields Report
sv: Rapport för användarfält

en: Custom Fields Weekly Report
sv: Veckorapport för användarfält

en: Custom field updated (%1$s) by %2$s
sv: Anpassat fält uppdaterat (%1$s) av %2$s

en: Customer
sv: Kund

en: Customer Contract
sv: Kundkontrakt

en: Customer Counts
sv: Kundantal

en: Customer Identity (e.g. "Example Inc.", "johndoe@example.com", 12345)
sv: Kundidentitet (t.ex. "Exempel AB", "johndoe@example.com", 12345)

en: Customer Integration Backend
sv: Kundintegrationsverktyg

en: Customer Phone Number
sv: Kunds telefonnummer

en: Customer:
sv: Kund:

en: Customers
sv: Kunder

en: Customize Issue Listing Screen
sv: Hantera ärendelistningen

en: Customize Monitoring Parameters
sv: Anpassa övervakningsinställningar

note: TRANSLATORS: Translation of Czech language in preferences dropdown
en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Daily Tips:
sv: Dagliga tips:

note: TRANSLATORS: Translation of Danish language in preferences dropdown
en: Danish
sv: Danska

en: Database Error
sv: Databasfel

en: Date
sv: Datum

en: Date Field
sv: Datumfält

en: Date Field:
sv: Datumfält:

en: Date Range
sv: Datumintervall

en: Date issue was opened - Date issue was closed for all closed issues.
sv: Datum då ärendet skapades eller för ständga ärende; stängningsdatum.

en: Date of Call
sv: Samtalsdatum

en: Date of Work
sv: Datum för nedlagd tid

en: Day
sv: Dag

en: Day of Month
sv: Dag i månaden

en: Day of Week
sv: Dag i veckan

en: Days
sv: Dagar

en: Days and Hours Since
sv: Dagar och timmar sedan

en: Dear
sv: Kära

en: Default Category:
sv: Standardkategori:

en: Default Options for Notifications:
sv: Standardinställningar för Påminnelser:

en: Default Priority:
sv: Standardprioritetsnivå:

en: Defaults
sv: Standard

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Alias
sv: Ta bort alias

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description Field
sv: Beskrivning

en: Description is currently collapsed
sv: Beskrivningen är dold

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Description: %1
sv: Beskrivning: %1

en: Details
sv: Detaljer

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Developers
sv: Utvecklare

en: Did you Know?
sv: Visste du att?

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disassociate Selected
sv: Ta bort associering

en: Display on List Issues Page
sv: Visa på ärendelistningens sida

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Download Raw Email
sv: Hämta e-postmeddelande

en: Drafts
sv: Utkast

en: Drop Tables If They Already Exist
sv: Radera tabeller om de redan finns

en: Duplicate of
sv: Dublett av

en: Duplicated Issue:
sv: Dubblerat ärende:

en: Duplicated by
sv: Kopia skapad av

en: Duplicates
sv: Kopior

note: TRANSLATORS: Translation of Dutch language in preferences dropdown
en: Dutch
sv: Nederländska

en: E-mail about issue update was sent to
sv: Ett e-postmeddelande med information om uppdateringen skickades till

en: ERROR: Almost no free disk space left (percentage left: %.2f%%)
sv: ERROR: Nästan slut på ledigt diskutrymme (Procent ledigt: %.2f%%)

en: ERROR: Could not find IRC bot pid from process list.
sv: ERROR: Kunde inte hitta IRC-botens pid från processlistan.

en: ERROR: Could not find required table "%s"
sv: ERROR: Kunde inte hitta den krävda tabellen "%s"

en: ERROR: Directory could not be found (path: %1$s)
sv: ERROR: Mappen kunde inte hittas (sökväg: %1$s)

en: ERROR: Directory permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
sv: ERROR: Mappens behörighet felaktig (sökväg: %1$s; nuvarande behörighet: %2$s; korrekt behörighet: %3$s)

en: ERROR: File could not be found (path: %s)
sv: ERROR: Filen kunde inte hittas (sökväg: %s)

en: ERROR: File group mismatch (path: %1$s; current group: %2$s; correct group: %3$s)
sv: FEL: Filens grupp är felaktig (sökväg: %1$s; nuvarande grupp: %2$s; rätt grupp: %3$s)

en: ERROR: File owner mismatch (path: %1$s; current owner: %2$s; correct owner: %3$s)
sv: FEL: Filens ägare är felaktig (sökväg: %1$s; nuvarande ägare: %2$s; rätt ägare: %3$s)

en: ERROR: File permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
sv: FEL: Filens rättigheter är felaktiga (sökväg: %1$s; nuvarande rättigheter: %2$s; rätt rättigheter: %3$s)

en: ERROR: File size mismatch (path: %1$s; current filesize: %2$s)
sv: FEL: Filens storlek är fel (sökväg: %1$s; nuvarande storlek: %2$s)

en: ERROR: Free disk space left is getting very low (percentage left: %.2f%%)
sv: FEL: Det lediga utrymmet på lagringsytan börjar bli lågt (Återstående utrymme: %.2f%%)

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to create the configuration file in the setup directory
sv: FEL: Systemet har inte tillräckliga rättigheter för att skapa konfigurationsfilen i installationsmappen

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to update the configuration file in the setup directory
sv: FEL: Systemet har inte tillräckliga rättigheter för att uppdatera konfigurationsfilen i installationsmappen

en: ERROR: There is a total of %d queued emails with errors.
sv: FEL: Det finns totalt %d köade e-postmeddelanden med fel i.

en: Edit Authorized Replier List
sv: Redigera listan med behöriga besvarare

en: Edit Categories
sv: Redigera kategorier

en: Edit Columns to Display
sv: Välj kolumner som ska visas

en: Edit Fields to Display
sv: Välj fält som ska visas

en: Edit Incident Redemption
sv: Redigera återskapat ärende

en: Edit Notification List
sv: Redigera notifieringslistan

en: Edit Option
sv: Redigera Alternativ

en: Edit Phone Support Categories
sv: Redigera kategorier för Telefonsupport

en: Edit Priorities
sv: Redigera prioriteringsnivåer

en: Edit Releases
sv: Redigera utgåvor

en: Edit Signature
sv: Redigera signatur

en: Email
sv: E-post

en: Email Account:
sv: E-postkonto:

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Email Address to Send Saved Messages:
sv: E-postadress att skicka sparade meddelanden till:

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: Email Addresses To Send Errors To:
sv: E-postadress att skicka fel till:

en: Email Addresses To Send Information To:
sv: E-postadress att skicka information till:

en: Email Alias
sv: E-postalias

en: Email Blocking
sv: E-postblockering

en: Email Counts
sv: E-posträknare

en: Email Draft Interface:
sv: Interface för e-postutkast

en: Email Error Logging System:
sv: Loggningssystem för e-post

en: Email Integration Feature:
sv: Integration för e-post

en: Email List:
sv: E-postlista:

en: Email Notifications
sv: E-postnotifikationer

en: Email Reminder System Status Information:
sv: Status för påminnelsesystem via e-post

en: Email Routing Interface:
sv: Routning av e-post

en: Email Signature
sv: E-postsignatur

en: Email Spell Checker:
sv: Rättstavning av e-post

en: Email Time Spent
sv: Tid som lagts på e-post

en: Email Workload by Time of day
sv: Arbetsbelastning av e-post per tid på dagen

en: Email by Time Period
sv: E-post per tidsperiod

en: Email by time period
sv: E-post per tidsperiod

en: Email from '%1$s' blocked
sv: E-post från '%1$s' blockeras

en: Email message draft updated by %1$s
sv: E-postutkast uppdaterat av %1$s

en: Email message saved as a draft by %1$s
sv: E-postmeddelande sparat som utkast av %1$s

en: Email will be re-sent from original sender, including any attachments.
sv: E-post kommer skickad om från originalavsändare med eventuella bilagor.

en: Email will be re-sent from your name, NOT original sender's, and without any attachments.
sv: E-postmeddelandet kommer att vidarebefodras med dig som avsändare och med eventuella bifogade filer borttagna.

en: Emails
sv: Epostmeddelanden

en: Emails are Received or Sent
sv: E-postmeddelanden är mottagna eller skickade

en: Emails by Customers
sv: E-post per kund

en: Emails by Staff
sv: E-post per medarbetare

en: Emails:
sv: E-post:

en: Empty Subject Header
sv: Töm meddelandehuvud

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: End
sv: Slut

en: End date
sv: Slutdatum

en: End time in the future.
sv: Sluttid i framtiden.

en: End:
sv: Slut:

note: TRANSLATORS: Translation of English (Australia) language in preferences dropdown
en: English (Australia)
sv: Engelska (Australien)

note: TRANSLATORS: Translation of English (Canada) language in preferences dropdown
en: English (Canada)
sv: Engelska (Kanada)

note: TRANSLATORS: Translation of English (United Kingdom) language in preferences dropdown
en: English (United Kingdom)
sv: Engelska (Storbritannien)

en: Enter Impact Analysis
sv: Ange förändringsanalys

en: Enter the details below:
sv: Skriv in detaljerna nedanför:

en: Entered By
sv: Skapat av

en: Equals
sv: Är lika med

en: Error
sv: Fel

en: Error: An error occurred while trying to run your query.
sv: Fel: Ett fel uppstod vid försök att köra din fråga

en: Error: No user account was found matching the entered email address.
sv: Fel: inget användarkonto hittades som matchar den angivna e-postadressen.

en: Error: Please configure the email address domain.
sv: Fel: Var god ställ in domän för e-postadresser

en: Error: Please configure the email address prefix.
sv: Fel: Var god ställ in prefix för e-postadresser.

en: Error: Please provide the email account ID.
sv: Fel: Var god ställ in e-postidentifikationen

en: Error: Please provide your email address.
sv: Fel: var vänlig ange din e-postadress.

en: Error: The associated user for the email routing interface needs to be set.
sv: Fel: Den användare som ska kopplas för e-postroutning måste ställas in.

en: Error: The email address specified is already associated with an user in the system.
sv: Fel: Den angivna adresssen är upptagen av en annan användare i systemet.

en: Error: The email draft interface is disabled.
sv: Fel: Interfacet för e-postutkast är deaktiverat.

en: Error: The email message was empty
sv: Fel: E-postmeddelandet var tomt

en: Error: The email message was empty.
sv: Fel: E-postmeddelandet var tomt.

en: Error: The email routing interface is disabled.
sv: FEL: Routning av e-postmeddelanden är avstängt.

en: Error: The internal note routing interface is disabled.
sv: FEL: Routning av interna meddelanden är avstängt.

en: Error: The issue #%1 could not be found
sv: FEL: Ärende nummer %1 kunde inte hittas

en: Error: The issue #%1 could not be found.
sv: Fel: Ärendet #%1 hittades inte

en: Error: The issue could not be found.
sv: FEL: Ärendet hittades inte.

en: Error: The routed email had no associated Eventum issue ID or had an invalid recipient address.
sv: Fel: Det routade e-postmeddelandet saknade ärendenummer eller hade en felaktig mottagaradress.

en: Error: You are not allowed to view the requested FAQ entry.
sv: Fel: Du har inte tillåtelse att se det begärda FAQ-inlägget.

en: Error: Your user status is currently set as inactive. Please contact your local system administrator for further information.
sv: Fel: Din användarstatus är för närvarande satt till inaktiv. Vänligen kontakta din lokala systemadministratör för ytterligare information.

en: Error: the given email address is not allowed to be added to the notification list.
sv: Fel: den angivna e-postadressen har inte tillåtelse att läggas till i notifieringslistan.

en: Error: the issue is already unassigned.
sv: Fel: ärendet saknar redan tilldelning.

en: Error: you are already authorized to send emails in this issue.
sv: Fel: du har redan behörighet att skicka e-postmeddelanden i ärendet.

en: Est Dev Time
sv: Beräknad behandlingstid

en: Estimated Dev. Time
sv: Beräknad beh. tid

en: Estimated Dev. Time (only numbers)
sv: Beräknad utvecklingstid (endast siffror)

en: Estimated Dev. Time:
sv: Uppskattad behandlningstid:

en: Estimated Development Time
sv: Beräknad behandlingstid

en: Estimated Development Time Field
sv: Fält för beräknad utvecklingstid

en: Estimated Development Time by Category
sv: Beräknad behandlingstid per Kategori

en: Estimated time (Hours)
sv: Beräknad tid (h)

note: TRANSLATORS: Translation of Estonian language in preferences dropdown
en: Estonian
sv: Estniska

en: Eventum Emails
sv: Eventum e-postmeddelande

en: Eventum Issues search
sv: Ärendesökning i Eventum

en: Eventum Relative URL
sv: Eventums relativa sökväg

en: Eventum was unable to route your email
sv: Eventum kunde inte routa e-postmeddelandet

en: Excerpts
sv: Utdrag

en: Existing Accounts:
sv: Befintliga konton:

en: Existing Actions:
sv: Befintliga åtgärder:

en: Existing Authorized Repliers for this Issue
sv: Behöriga besvarare för det här ärendet

en: Existing Canned Email Responses:
sv: Befintliga sparade standardsvar:

en: Existing Categories:
sv: Befintliga kategorier:

en: Existing Conditions:
sv: Befintliga villkor:

en: Existing Custom Fields
sv: Befintliga användarfält

en: Existing Customer Account Managers:
sv: Befintliga kundsansvariga:

en: Existing Customer Quick Notes
sv: Befintliga kundsnabbanteckningar

en: Existing Customizations:
sv: Befintliga anpassningar

en: Existing Groups
sv: Befintliga grupper

en: Existing Internal FAQ Entries:
sv: Befintliga FAQ-poster

en: Existing Issue
sv: Befintliga ärende

en: Existing Issue Reminders
sv: Befintliga ärendepåminnelser

en: Existing Link Filters
sv: Befintliga länkfilter

en: Existing News Entries
sv: Befintliga nyhetsinlägg

en: Existing Phone Support Categories
sv: Befintliga kategorier för telefonsupport

en: Existing Priorities
sv: Befintliga prioriteringsnivåer

en: Existing Projects
sv: Befintliga projekt

en: Existing Releases:
sv: Befintliga utgåvor

en: Existing Resolutions:
sv: Befintliga lösningar:

en: Existing Round Robin Entries:
sv: Befintliga rotationsuppgifter

en: Existing Statuses:
sv: Befintliga statusnivåer:

en: Existing Subscribers for this Issue
sv: Prenumeranter för ärendet

en: Existing Users
sv: Befintliga användare

en: Expand all collapsed cells
sv: Expandera alla förminskade celler

en: Expand collapsed cell
sv: Expandera denna förminskade cell

en: Expected Resolution Date
sv: Förväntat lösningsdatum

en: Expected Resolution Date:
sv: Förväntat lösningsdatum:

en: Export Data:
sv: Exportera data:

en: Export to Excel
sv: Exportera till Excel

en: Extra Note Recipients:
sv: Extra noteringsmottagare:

note: TRANSLATORS: Translation of Faroese language in preferences dropdown
en: Faroese
sv: Färöiska

en: Field
sv: Fält

en: Field Options
sv: Fältalternativ

en: Field Type
sv: Fälttyp

en: Field:
sv: Fält:

en: File
sv: Fil

en: Filenames
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Files are Attached
sv: Filer är bifogade

en: Files are attached to existing issues
sv: Bifogade filer finns till befintliga ärenden

en: Filter by Arrival Date:
sv: Filtrera efter Ankomstdatum:

note: TRANSLATORS: Translation of Finnish language in preferences dropdown
en: Finnish
sv: Finska

en: First Response By Staff
sv: Första svar från personal

en: First Response Date
sv: Första svarsdatum

en: First Response by Staff
sv: Första svar från personal

en: Fix Spelling
sv: Kontrollera stavningen

en: For example
sv: Till exempel

note: TRANSLATORS: Translation of French language in preferences dropdown
en: French
sv: Franska

en: From
sv: Från

en: From:
sv: Från:

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: Full Name:
sv: Fullständigt namn:

en: Further Requirements
sv: Vidare krav

en: General Setup
sv: Grundinställningar

en: Generate
sv: Generera

note: TRANSLATORS: Translation of German language in preferences dropdown
en: German
sv: Tyska

en: Get a Notification When
sv: Få en notifiering när

en: Global Search
sv: Global sökning

en: Go
sv: Gå

en: Go Back
sv: Tillbaka

en: Graphical Stats
sv: Grafer

en: Greater Than
sv: Större än

en: Greater or Equal
sv: Större än eller lika med

en: Greater than %1$s
sv: Större än %1$s

en: Group
sv: Grupp

en: Group By
sv: Gruppera efter

en: Group:
sv: Grupp:

note: TRANSLATORS: Translation of Haitian; Haitian Creole language in preferences dropdown
en: Haitian; Haitian Creole
sv: Haitiska; haitisk kreol

en: Handler
sv: Ansvarig

note: TRANSLATORS: Translation of Hebrew language in preferences dropdown
en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new account in %1
    For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the account creation process.
    
    If this is not a real request from you, or you are not interested in creating a new account anymore, please disregard this email. In a week the request will be erased automatically. However, if you would like to confirm the new account, please do so by visiting the URL below:
sv: Hej,
    
    Vi mottog just en förfrågan om att skapa ett konto i %1.
    På grund av säkerhetsskäl behöver du verifiera detta så vi kan aktivera kontot.
    
    Om detta inte är en riktig förfrågan eller om du inte längre är intresserad av att skapa ett konto, vänligen bortse från detta e-postmeddelandet. Om en vecka kommer förfrågan att tas bort automatiskt. Om du däremot vill aktivera kontot behöver du besöka länken nedanför:

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new random password for your account in %1. For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the password creation process.
    
    If this is not a real request from you, or if you don't need a new password anymore, please disregard this email.
    
    However, if you would like to confirm this request, please do so by visiting the URL below:
sv: Hej
    
    Vi har nyligen tagit emot en begäran om ett nytt slumpmässigt lösenord för ditt konto på %1. Av säkerhetsskäl behöver du bekräfta denna begäran för att verkställa den aktuella begäran.
    
    Om denna ändring inte begärts av dig eller om du inte längre behöver ha ett nytt lösenord ber vi dig bortse från detta meddelande.
    
    Om ändringen är begärd av dig var god följ länken nedan.

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Topics
sv: Hjälpavsnitt

en: Hide
sv: Dölj

en: Hide Associated Emails
sv: Göm Associerade E-postmeddelanden

en: Hide Closed Issues
sv: Göm stängda ärenden

en: History of Changes
sv: Ändringshistorik

en: History of Changes to Issue
sv: Ändringshistorik

en: History of Reminders Triggered for Issue
sv: Påminnelsehistorik triggat för det här ärendet

en: Home
sv: Hem

en: Host Alias:
sv: Alias för värd:

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Hours
sv: Timmar

note: TRANSLATORS: Translation of Hungarian language in preferences dropdown
en: Hungarian
sv: Ungerska

en: I Forgot My Password
sv: Jag har glömt mitt lösenord

en: IMAP Folder
sv: IMAP-mapp

en: IMAP over SSL
sv: IMAP över SSL

en: IMAP over SSL (self-signed)
sv: IMAP över SSL (självsignerat)

en: IMAP, no TLS
sv: IMAP, utan TLS

en: IMAP, with TLS
sv: IMAP, med TLS

en: IMAP, with TLS (self-signed)
sv: IMAP, med TLS (självsignerat)

en: If enabled, Eventum will look in the subject line of incoming notes/emails to determine which issue they should be associated with.
sv: Om du aktiverar det här kommer Eventum att leta efter uppgifter i ärendemeningen på inkommande e-post för att ta reda på vilket ärende som meddelandet hör till.

en: If no canned email responses are available through the Email window, please contact an user with the appropriate permissions (administrator or manager) to add some for you.
sv: Om inga standardsvar finns i e-postfönstret var god kontakta en projektadministratör eller projekthanterare för tillägg.

en: If this option is enabled, users with a role of Reporter will only be able to see issues they reported.
sv: Om denna funktion är aktiverad kan endast rapportören se ärenden som han själv rapporterat in.

en: If you check this, you cannot leave a copy of messages on the server.
sv: Om du markerar detta val kommer inte en kopia av meddelandena att lämnas på servern.

en: If you close this window, you will lose your message
sv: Meddelandet kommer gå förlorat om du stänger fönstret

en: If you don't know who should be the assigned person for this new issue, assign it to your Project Lead.
sv: Om du inte vet vem du ska tilldela detta ärende så väljer du projektledaren.

en: Ignore Issue Status Changes
sv: Ignorera statusnivåändringar i ärenden

en: Impact <br />Analysis
sv: Förändringsanalys

en: Impact Analysis
sv: Påverkansananlys

en: Important Notices
sv: Viktiga noteringar

en: In Notification List
sv: I notifieringslistan

en: In Past
sv: Tidigare

en: In order for %1 to work properly, you must enable cookie support in your browser. Please login again and accept all cookies coming from it.
sv: För att %1 ska fungera behöver du aktivera hantering av kakor (cookies) i din webbläsare. Var god logga in igen och acceptera alla kakor som kommer från systemet.

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Incoming
sv: Inkommande

note: TRANSLATORS: Translation of Indonesian language in preferences dropdown
en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Initial Description
sv: Ursprungling beskrivning

en: Initial Impact Analysis
sv: Initial påverkansanalys

en: Initial Status for New Issues
sv: Inledande statusnivå för nya ärenden

en: Installation Instructions
sv: Instruktion för installation

en: Integer
sv: Heltal

en: Internal FAQ
sv: Intern FAQ

en: Internal Note Routing Interface:
sv: Routning av interna anteckningar:

en: Internal Notes
sv: Kommentarer

en: Internal Users
sv: Interna användare

en: Interval
sv: Intervall

en: Is NULL
sv: Är NULL

en: Is Null
sv: Är Null

en: Is greater than %1$s-%2$s-%3$s
sv: Är större än %1$s-%2$s-%3$s

en: Is less than %1$s-%2$s-%3$s
sv: Är mindre än %1$s-%2$s-%3$s

en: Issue
sv: Ärende

en: Issue #
sv: Ärende #

note: TRANSLATORS: %1 = issue id
en: Issue #%1$s Details
sv: Detaljer för ärende nummer %1$s

en: Issue Count
sv: Ärenderäknare

en: Issue ID
sv: Ärende ID

en: Issue ID:
sv: Ärende ID:

en: Issue Overview
sv: Ärendeöversikt

en: Issue is Closed
sv: Ärendet är stängt

en: Issues
sv: Ärenden

en: Issues Closed
sv: Stängda ärenden

en: Issues Created Between
sv: Ärenden skapade mellan

en: Issues are Closed
sv: Ärenden som är stängda

en: Issues are Updated
sv: Ärenden som uppdaterats

en: Issues by Assignment
sv: Tilldelade ärenden

en: Issues by Category
sv: Ärenden per kategori

en: Issues by Priority
sv: Ärenden per prioritetsnivå

en: Issues by Release
sv: Ärenden per release

en: Issues by Status
sv: Ärenden per statusnivå

en: Issues by User
sv: Ärenden per användare

en: Issues with only status changed
sv: Ärenden med ändrad statusnivå

en: It will remove all of its associated entries as well (issues, notes, attachments,netc), so please click OK to confirm.
sv: Det kommer även att radera alla kopplade ärenden, anteckningar, bifogade filer mm. Tryck OK för att bekräfta.

note: TRANSLATORS: Translation of Italian language in preferences dropdown
en: Italian
sv: Italienska

note: TRANSLATORS: Translation of Japanese language in preferences dropdown
en: Japanese
sv: Japanska

en: Keep Current Assignments:
sv: Behåll tilldelning:

en: Keep form open to report another issue
sv: Behåll formuläret öppet för att rapportera ett annat ärende

en: Keyword(s)
sv: Nyckelord

en: Keyword(s):
sv: Nyckelord:

note: TRANSLATORS: Translation of Korean language in preferences dropdown
en: Korean
sv: Koreanska

en: Label
sv: Etikett

en: Label:
sv: Etikett:

en: Last Action Date
sv: Senaste uppdatering

en: Last Response by Staff
sv: Senaste svar från personal

en: Last Update
sv: Senaste uppdatering

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: Last Updated Date
sv: Senast uppdateringsdatum

en: Last updated
sv: Senast uppdaterad

note: TRANSLATORS: Translation of Latvian language in preferences dropdown
en: Latvian
sv: Lettiska

en: Leave Copy of Messages On Server
sv: Lämna en kopia av meddelande på servern

en: Left
sv: Kvar

en: Less Than
sv: Mindre än

en: Less or Equal
sv: Mindre än eller lika med

en: Less than %1$s
sv: Mindre än %1$s

en: Levels:
sv: Nivåer:

en: Line
sv: Rad

en: Link Filters
sv: Länkfilter

en: Link filters are used to replace text such as '%1' with an automatic link to some external resource. It uses regular expressions to replace the text. Specify the search pattern in the pattern field without delimiters. Specify the entire string you would like to use as a replacement with $x to insert the matched text.
sv: Länkfilter används för att ersätta texter som '%1' med en länk till någon extern resurs. De använder reguljära uttryck för att söka efter texten. Ange sökbegreppet i fältet 'Mönster' utan inramande tecken. Ange hela strängen som du vill använda som ersättning. Använd $x för att infoga den matchade texten.

en: List Issues
sv: Lista ärenden

en: List Removed Emails
sv: Lista borttagna e-postmeddelanden

en: Listing / Searching for Issues
sv: Listning / Sökning efter ärenden

note: TRANSLATORS: Translation of Lithuanian language in preferences dropdown
en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Log Page:
sv: Loggsida:

en: Login
sv: Logga in

en: Login Time Spent
sv: Inloggad tid

en: Logout
sv: Logga ut

en: Mail Queue Log
sv: Logg för e-postkö

en: Mail Queue for Issue #%1
sv: E-postkö för ärende nummer %1

en: Mailbox
sv: Brevlåda

en: Manage Canned Email Responses
sv: Hantera sparade standardsvar

en: Manage Categories
sv: Hantera kategorier

en: Manage Columns to Display
sv: Hantera synliga kolumner

en: Manage Custom Fields
sv: Hantera användarfält

en: Manage Customer Account Managers
sv: Hantera kundsansvariga

en: Manage Customer Quick Notes
sv: Hantera kundsnabbnoteringar

en: Manage Email Accounts
sv: Hantera e-postkonton

en: Manage Groups
sv: Hantera grupper

en: Manage Internal FAQ
sv: Hantera FAQ

en: Manage Issue Reminders
sv: Hantera ärendepåminnelser

en: Manage Issue Resolutions
sv: Hantera lösningar

en: Manage Link Filters
sv: Hantera länkfilter

en: Manage News
sv: Hantera nyheter

en: Manage Phone Support Categories
sv: Hantera kategorier för telefonsupport

en: Manage Priorities
sv: Hantera prioriteringsnivåer

en: Manage Projects
sv: Hantera projekt

en: Manage Releases
sv: Hantera utgåvor

en: Manage Reminder Actions
sv: Hantera påminnelsehändelser

en: Manage Reminder Conditions
sv: Hantera påminnelsevillkor

en: Manage Round Robin Assignments
sv: Hantera rotationsuppgifter

en: Manage Statuses
sv: Hantera ärendestatus

en: Manage Time Tracking Categories
sv: Hantera kategorier för tidsuppföljning

en: Manage Users
sv: Hantera användare

en: Manager
sv: Chef

en: Manager:
sv: Chef:

en: Mark Issue as Duplicate
sv: Markera ärendet som dublett

en: Mark as Duplicate
sv: Markera som dublett

en: Members
sv: Medlemmar

en: Message
sv: Meddelande

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Min. Role
sv: Lägsta nivå

en: Minimum Role
sv: Lägsta nivå

en: Minimum User Role
sv: Lägsta användarnivå

en: Misspelled Words:
sv: Felstavade ord:

en: Mobile
sv: Mobil

en: Module / Directory
sv: Modul / Katalog

en: Monday
sv: Måndag

en: Monitor Setup
sv: Övervakningsinställningar

en: Month
sv: Månad

en: Move
sv: Flytta

en: Move Message To
sv: Flytta meddelandet till

en: Multiple Combo Box
sv: Flervalsruta

en: My Assignments
sv: Mina tilldelade

en: MySQL Database
sv: MySQL Databas

en: MySQL Password:
sv: MySQL Lösenord:

en: MySQL Server Hostname
sv: MySQL Server adress

en: MySQL Table Prefix
sv: MySQL Tabellprefix

en: MySQL Username
sv: MySQL Användarnamn

en: NOTE: For security reasons it is highly recommended that the default password be changed as soon as possible.
sv: OBS: För att öka säkerheten rekomenderas du att ändra lösenordet snarast.

en: NOTE: If you need to send new information regarding this issue, please use the EMAIL related buttons available at the bottom of the screen.
sv: OBS: Om du behöver skicka ny information om ett ärende, vänligen använd e-postknappen som finns längst ned på sidan.

en: NOTE: You may report issues without the need to login by using the following URL:
sv: OBS! Du kan rapportera in ärenden utan att behöva logga in med hjälp av följande länk:

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: New Alias
sv: Nytt alias

en: New Attachment
sv: Ny bilaga

en: New Issue
sv: Nytt Ärende

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: New Status for Issue
sv: Ny status för ärendet

en: New User information
sv: Ny användarinformation

en: News and Announcements
sv: Nyheter och tillkännagivanden

en: Next
sv: Nästa

en: Next Issue
sv: Nästa ärende

en: Next Message
sv: Nästa meddelande

en: Next Note
sv: Nästa notering

en: No
sv: Nej

en: No Customer Integration
sv: Ingen kundintegration

en: No Drafts Found
sv: Inga utkast hittades

en: No Emails Found
sv: Inga e-postmeddelanden hittades

en: No FAQ entries could be found.
sv: Inga FAQ-poster hittades

en: No Notes Found
sv: Inga anteckningar hittades

en: No Phone Calls Found
sv: Inga telefonsamtal hittades

en: No Reminder Entries Found
sv: Inga påminnelser hittades

en: No Time Entries Found
sv: Inga tidsnoteringar kunde hittas.

en: No Workflow Management
sv: Ingen flödeshantering

en: No account managers could be found.
sv: Inga kontoansvariga kunde hittas.

en: No actions could be found.
sv: Inga åtgärder kunde hittas.

en: No aliases could be found.
sv: Inga alias kunde hittas.

en: No associated emails could be found.
sv: Inga associerade e-postmeddelanden kunde hittas.

en: No attachments could be found.
sv: Inga bilagor kunde hittas

en: No authorized repliers could be found.
sv: Inga behöriga besvarare kunde hittas.

en: No canned email responses could be found.
sv: Inga standardsvar hittades.

en: No categories could be found.
sv: Inga kategorier hittades

en: No changes could be found.
sv: Inga förändringar hittades.

en: No checkins could be found.
sv: Hittade inga inchekningar.

en: No conditions could be found.
sv: Inga villkor kunde hittas.

en: No custom fields could be found.
sv: Inga avändarfält hittades.

en: No custom fields for this project
sv: Inga användarfält hittades

en: No custom searches could be found.
sv: Inga anpassade sökningar kunde hittas

en: No customizations could be found.
sv: Inga anpassningar hittades

en: No data found
sv: Ingen data kunde hittas.

en: No email accounts could be found.
sv: Inga e-postkonton hittades

en: No email drafts could be found.
sv: Inga e-postutkast hittades.

en: No emails could be found.
sv: Inga e-postmeddelanden hittades.

en: No entries could be found.
sv: Inga noteringar hittades.

en: No group associated with issue %1$s
sv: Inga grupper är associerade med ärende nummer %1$s

en: No groups could be found.
sv: Inga grupper hittades

en: No internal notes could be found.
sv: Inga kommentarer hittades.

en: No issues associated
sv: Inga ärenden associerade

en: No issues closed this time period
sv: Inga ärenden har stängts under den begärda tidsperioden

en: No issues could be found.
sv: Inga ärenden hittades.

en: No issues touched this time period
sv: Inga ärenden har behandlats under den begärda tidsperioden.

en: No issues with only status changed this time period
sv: Inga ärenden med ändrad statusnivå finns för denna tidsperiod.

en: No link filters could be found.
sv: Inga länkfilter kunde hittas.

en: No mail queue could be found.
sv: Ingen e-postkö hittades.

en: No news entries could be found.
sv: Inga nyhetsinlägg hittades.

en: No notes could be found.
sv: Inga noteringar hittades.

en: No phone calls recorded yet.
sv: Inga telefonsamtal sparade.

en: No phone support categories could be found.
sv: Inga kategorier för telefonsupport kunde hittas.

en: No priorities could be found.
sv: Inga prioriteringsnivåer hittades.

en: No projects could be found.
sv: Inga projekt hittades.

en: No releases could be found.
sv: Inga utgåvor hittades.

en: No reminders could be found.
sv: Inga påminnelser hittades.

en: No resolution date given
sv: Inget lösningsdatum angivet

en: No resolutions could be found.
sv: Inga lösningar hittades.

en: No round robin entries could be found.
sv: inga rotationsuppgifter kunde hittas.

en: No spelling mistakes could be found.
sv: Inga felstavningar hittade.

en: No statuses could be found.
sv: Inga statusnivåer finns.

en: No subscribers could be found.
sv: Inga prenumeranter hittades.

en: No time tracking categories could be found.
sv: Inga kategorier för tidsuppföljning kunde hittas.

en: No time tracking entries could be found.
sv: Inga tidsnoteringar kunde hittas.

en: No users could be found.
sv: Inga användare hittades.

en: None
sv: Inga

en: Note
sv: Anteckning

en: Note:
sv: Notera:

en: Note: Please enter your email address below and a new random password will be created and assigned to your account. For security purposes a confirmation message will be sent to your email address and after confirming it the new password will be then activated and sent to you.
sv: OBS! Ange din e-postadress nedan så skapar vi ett nytt lösenord för dig. Av säkerhetsskäl kommer ett bekräftelsemeddelande att skickas till den angivna e-postadressen. När du bekräftat det nya lösenordet aktiveras det och skickas till dig.

en: Note: The current maximum allowed upload file size is %1
sv: OBS! Maximal filstorlek är satt till %1

en: Note: The values in this field can be changed by going in the administration section of this application and editing the appropriate atributes of a project. If you do not have the needed permissions to do so, please contact your local Eventum administrator.
sv: OBS! Värden i detta fält kan ändras i administratörssektionen. Om du inte har tillgån till denna sektion så kontaktar du din systemadministratör.

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Notes are added to existing issues
sv: Anteckningar läggs till i befintliga ärenden

en: Notes:
sv: Anteckningar:

en: Notification List
sv: Notifieringslista

en: Notification List:
sv: Notifieringslista:

en: Notify Sender?
sv: Meddela avsändare?

en: Number of Days
sv: Antal dagar

en: OK: No errors found
sv: Ok: Inga fel hittades

note: TRANSLATORS: Translation of Occitan (post 1500) language in preferences dropdown
en: Occitan (post 1500)
sv: Occitan (efter 1500)

en: Office
sv: Kontor

en: One of the optimal uses of this feature is to create a separate 'issues' or 'support' POP3/IMAP account and ask your customers or end-users to send support questions, issues or suggestions to that mailbox. Eventum will then download the emails and provide them to the users of the system.
sv: Ett av de bästa användningssättet av den här funktionen är att skapa separata e-postkonton (POP3/IMAP) och be dina kunder eller användare att skicka sina supportfrågor, ärenden eller förslag till adressen. Eventum hämtar sedan meddelandena och vidarebefodrar dem till användare i systemet.

en: Only Download Unread Messages
sv: Ladda enbart ner oläsa meddelanden

en: Only for Known Customers?
sv: Endast för kända kunder?

en: Open Account Signup:
sv: Open Account registrering:

en: Open Issues By Assignee
sv: Öppna ärenden per tilldelad användare

en: Open Issues By Reporter
sv: Öppna ärenden per rapportör

en: Open the Emails Listing Page
sv: Öppna listvyn för e-post

en: Open the Issue Details Page
sv: Öppna detaljvyn för ärendet

en: Open the Issue Listing Page
sv: Öppna listvyn för ärenden

en: Operator
sv: Operatör

en: Operator:
sv: Operatör:

en: Options
sv: Alternativ

en: Options:
sv: Alternativ:

en: Order
sv: Sortera

en: Other
sv: Annat

en: Other:
sv: Annan:

en: Otherwise, you will be automatically redirected to the Issue Details Page in 5 seconds.
sv: I annat fall, kommer du automatiskt dirigeras till ärendets detaljsida inom 5 sekunder.

en: Outgoing
sv: Utgående

en: Overall Stats
sv: Övergripande statistik

en: Overview or Details are Changed
sv: Översikt eller detaljer är ändrade

en: Owner
sv: Ägare

en: POP3 over SSL
sv: POP3 över SSL

en: POP3 over SSL (self-signed)
sv: POP3 över SSL (självsignerad)

en: POP3, no TLS
sv: POP3, ingen TLS

en: POP3, with TLS
sv: POP3, med TLS

en: POP3, with TLS (self-signed)
sv: POP3, med TLS (självsignerad)

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Confirmation
sv: Lösenordsbekräftelse

en: Password Confirmation Success
sv: Lösenordsbekräftelse Lyckades

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Pattern
sv: Mönster

en: Pattern: "%1"
sv: Mönster: "%1"

en: Pending
sv: Väntande

en: Percent complete
sv: Procent färdigt

en: Percentage Complete
sv: Procent färdigt

en: Percentage Complete:
sv: Procent färdigt:

en: Percentage complete should be between 0 and 100
sv: Procent färdigt måste vara mellan 0 och 100

en: Percentages may not add up to exactly 100% due to rounding.
sv: Det kan hända att procentsatsen inte blir exakt 100% pga. avrundning.

en: Permanently Remove
sv: Radera

en: Phone Calls
sv: Telefonsamtal

en: Phone Calls:
sv: Telefonsamtal:

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Phone Support entry removed by %1$s
sv: Telefonsupportinlägg togs bort av %1$s

en: Phone Support entry submitted by %1$s
sv: Telefonsupportinlägg skapades av %1$s

en: Phone Time Spent
sv: Telefontid

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email
    notifications from %1, please change your account preferences by
    visiting the URL below
sv: Om du inte vill ta emot fler e-postmeddelanden från %1, var god ändra
    din status i användarinställningarna genom länken nedan.

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email notifications from %1, please change your account preferences by visiting the URL below
sv: Om du inte vill ta emot fler e-postmeddelanden från %1, var god ändra din status i användarinställningarna genom länken nedan.

en: Please assign the appropriate projects for this custom field.
sv: Var god ange vilka projekt som ska använda detta användarfält.

en: Please assign the appropriate projects for this group.
sv: Var god ange vilka projekt som ska använda denna grupp.

en: Please assign the appropriate projects for this news entry.
sv: Var god ange vilka projekt som ska använda detta nyhetsmeddelande.

en: Please assign the appropriate projects for this status.
sv: Var god ange vilka projekt som ska använda detta status.

en: Please assign the appropriate projects for this user.
sv: Var god ange projekt för denna användare.

en: Please assign the appropriate users for this group.
sv: Var god ange vilka användare som ska ingå i denna grupp.

en: Please assign the appropriate users for this round robin entry.
sv: Var god välj användare för denna rotationsuppgift.

en: Please assign the statuses for this project.
sv: Var god ange statusnivåer för detta projekt.

en: Please assign the users for this project.
sv: Var god angen användare för detta projekt.

en: Please choose
sv: Var god välj

en: Please choose a category
sv: Var god välj en kategori

en: Please choose a customer
sv: Var god välj en kund

en: Please choose a field
sv: Var god välj ett fält

en: Please choose a priority
sv: Var god välj en prioritetsnivå

en: Please choose a project
sv: Var god välj ett projekt

en: Please choose a project that will be associated with this reminder.
sv: Var god välj ett projekt som ska associeras medn denna påminnelse.

en: Please choose a status
sv: Var god välj en statusnivå

en: Please choose an option
sv: Var god välj ett alternativ

en: Please choose an user
sv: Var god välj en användare

en: Please choose at least one person to assign the new issues created remotely.
sv: Var god välj minst en person som ansvarig för dessa ärenden.

en: Please choose from one of the options below
sv: Var god välj ett av alternativen nedan

en: Please choose from one of the options below:
sv: Var god välj ett av alternativen nedan:

en: Please choose new values for the selected issues
sv: Var god välj nya värden för det valda ärendet

en: Please choose the category for this new phone support entry.
sv: Var god ange kategori för det nya telefonsamtalet.

en: Please choose the customer for this new note.
sv: Var god välj kund för denna anteckning.

en: Please choose the customers that will be associated with this reminder.
sv: Var god välj den kund som ska associeras med denna påminnelse.

en: Please choose the default category.
sv: Var god välj standardkategorin.

en: Please choose the default priority.
sv: Var god välj standardprioriteten.

en: Please choose the incident types to redeem for this issue.
sv: Var god välj ärendetyper som skall återskapas för ärendet.

en: Please choose the initial status from one of the assigned statuses of this project.
sv: Var god välj initial statusnivå för detta projekt.

en: Please choose the project for this FAQ entry.
sv: Var god välj ett projekt för denna FAQ-post.

en: Please choose the project that this new issue will apply to
sv: Var god välj ett projekt för detta ärende

en: Please choose the project that you wish to customize.
sv: Var god välj vilket projekt du vill anpassa.

en: Please choose the project to be associated with this email account.
sv: Var god välj projekt som du vill associera med detta e-postkonto.

en: Please choose the project.
sv: Var god välj projekt.

en: Please choose the time tracking category for this new entry.
sv: Var god välj kategori för tidsnoteringen.

en: Please choose the type of email server to be associated with this email account.
sv: Var god ange vilken typ av e-postserver som används för detta e-postkonto.

en: Please choose whether the SCM integration feature should be enabled or not.
sv: Var god välj om SCM integrering skall aktiveras.

en: Please choose whether the anonymous posting feature should be allowed or not for this project
sv: Var god välj om anonymt ärendeskapande skall vara aktivt för detta projekt

en: Please choose whether the daily tips feature should be enabled or not.
sv: Var god välj om Dagliga tips skall aktiveras.

en: Please choose whether the email integration feature should be enabled or not.
sv: Var god välj om e-postintegrering skall aktiveras.

en: Please choose whether the issue auto creation feature should be allowed or not for this email account
sv: Var god välj om automatgenererade ärenden skall aktiveras för denna e-postadress.

en: Please choose whether the system should allow visitors to signup for new accounts or not.
sv: Var god välj om användare ska kunna registrera sig själv.

en: Please choose which emails need to be associated.
sv: Var god välj vilka e-postmeddelanden som skall associeras.

en: Please choose which emails need to be marked as deleted.
sv: Var god välj vilka e-postmeddelanden som skall markeras som borttagna.

en: Please choose which emails need to be permanently removed.
sv: Var god välj vilka e-postmeddelanden som skall tas bort.

en: Please choose which emails need to be restored.
sv: Var god välj vilka e-postmeddelanden som skall återskapas.

en: Please choose which entries need to be disassociated with the current issue.
sv: Var god välj vilka poster som ska avassocieras från ärendet.

en: Please choose which entries need to be removed.
sv: Var god välj vilka poster som skall tas bort.

en: Please choose which issues to update.
sv: Var god välj vilka ärenden som ska uppdateras.

en: Please click OK to confirm.
sv: Tryck OK för att bekräfta.

en: Please contact the administrator of this application for assistance.
sv: Var god kontakta systemadministratören för hjälp.

en: Please contact the administrator of this application for further assistance.
sv: Var god kontakta systemadministratören för mer hjälp.

en: Please contact your local system administrator and ask for write privileges on the provided filename.
sv: Var god kontakta systemadministratören och begär skrivrättigheter för filerna.

en: Please contact your local system administrator and ask for write privileges on the provided path.
sv: Var god kontakta systemadministratören och be om skrivrättigheter för sökvägen.

en: Please enter a comma separated list of valid mail address aliases for this project
sv: Var god ange en kommaseparerad lista med e-postadresser/alias för detta projekt

en: Please enter a number for the rank of this FAQ entry.
sv: Var god ange ett nummer för rankning av detta FAQ-inlägg.

en: Please enter a password of at least 6 characters.
sv: Var god ange ett lösenord med minst 6 tecken.

en: Please enter a pattern.
sv: Var god ange en sökmall.

en: Please enter a valid email address for the sender address.
sv: Var god ange en giltig avsändaradress

en: Please enter a valid email address.
sv: Var god ange en giltig e-post adress.

en: Please enter a valid issue ID.
sv: Var god ange ett giltigt ärende ID.

en: Please enter a valid port number for this email account.
sv: Var god ange portnummer för detta e-postkonto.

en: Please enter an issue to associate these emails with.
sv: Var god ange ett ärende att koppla dessa e-postmeddelande till.

en: Please enter integers (or floating point numbers) on the time spent field.
sv: Var god ange heltal (eller decimaltal) i "Tillbringad tid" fältet.

en: Please enter the ID of the duplicated issue.
sv: Var god ange ärendenummer för dublettärendet.

en: Please enter the IMAP folder for this email account.
sv: Var god ange IMAP-mapp för detta e-postkonto.

en: Please enter the SMTP server hostname.
sv: Var god ange värdnamn för SMTP-servern.

en: Please enter the SMTP server password.
sv: Var god ange lösenord för SMTP-servern.

en: Please enter the SMTP server port number.
sv: Var god ange portnummer för SMTP-servern.

en: Please enter the SMTP server username.
sv: Var god ange användarnamn för SMTP-servern.

en: Please enter the abbreviation of this status.
sv: Var god ange förkortning för denna statusnivå.

en: Please enter the alternate username for this installation of Eventum.
sv: Var god ange det alternativa användarnamnet för den här installationen av Eventum.

en: Please enter the analysis for the changes required by this issue.
sv: Var god ange de analyser för förändringar som behövs för det här ärendet.

en: Please enter the checkout page URL for your SCM integration tool.
sv: Var god ange utcheckningssida för ditt SCM-integreringsverktyg.

en: Please enter the color of this status.
sv: Var god ange färg för denna statusnivå.

en: Please enter the database hostname for this installation of Eventum.
sv: Var god ange databasens värdnamn för den här installationen av Eventum.

en: Please enter the database name for this installation of Eventum.
sv: Var god ange databasens namn för den här installationen av Eventum.

en: Please enter the database username for this installation of Eventum.
sv: Var god ange databasens användarnamn för den här installationen av Eventum.

en: Please enter the description for this issue.
sv: Var god ange beskrivning för ärendet.

en: Please enter the description for this new phone support entry.
sv: Var god ange beskrivning för det här telefonsamtalet.

en: Please enter the email address hostname for the email routing interface.
sv: Var god ange värden för e-postroutningen.

en: Please enter the email address of where copies of outgoing emails should be sent to.
sv: Var god ange en e-postadress dit kopior av utgående e-postmeddelanden ska skickas.

en: Please enter the email address prefix for the email routing interface.
sv: Var god ange e-postadressens prefix för e-postroutningen

en: Please enter the email of this user.
sv: Var god ange e-postadress för denna användare.

en: Please enter the estimated development time for this task.
sv: Var god ange beräknad behandlingstid för den här uppgiften.

en: Please enter the full name of this user.
sv: Var god ange hela namnet för den här användaren.

en: Please enter the hostname for the server of this installation of Eventum.
sv: Var god ange värdnamn för servern för den här installationen av Eventum.

en: Please enter the hostname for this email account.
sv: Var god ange värdnamnet för det här e-postkontot.

en: Please enter the impact analysis for this new requirement.
sv: Var god ange förändringsanalysen för det nya kravet.

en: Please enter the issue IDs that will be associated with this reminder.
sv: Var god ange ärendenummer som ska associeras med denna påminnelse.

en: Please enter the message body of this email.
sv: Var god ange text för e-postmeddelandet.

en: Please enter the message body of this note.
sv: Var god ange meddelandetext för noteringen.

en: Please enter the message for this FAQ entry.
sv: Var god ange meddelande för denna FAQ-post

en: Please enter the message for this news entry.
sv: Var god ange meddelande för detta nyhetsinlägg.

en: Please enter the message for this round robin entry.
sv: Var god ange meddelande för denna rotationsuppgift.

en: Please enter the name of this group.
sv: Var god ange namn för denna grupp.

en: Please enter the new requirement for this issue.
sv: Var god ange nytt krav för det här ärendet.

en: Please enter the new value for the combo box.
sv: Var god ange värde för denna flervalsruta.

en: Please enter the note text on the input box below.
sv: Var god ange noteringtext i fältet nedanför.

en: Please enter the password for this email account.
sv: Var god ange lösenord för detta e-postkonto.

en: Please enter the port number for this email account.
sv: Var god ange portnummer för detta e-postkonto.

en: Please enter the rank for this reminder.
sv: Var god ange viktning för denna påminnelse

en: Please enter the rank of this FAQ entry.
sv: Var god ange viktning för denna FAQ-post

en: Please enter the rank of this priority
sv: Var god ange viktning för denna prioritetsnivå.

en: Please enter the rank of this status.
sv: Var god ange viktning för denna statusnivå.

en: Please enter the recipient of this email.
sv: Var god ange mottagare för e-postmeddelandet.

en: Please enter the relative URL of this installation of Eventum.
sv: Var god ange den relativa adressen för den här installationen av Eventum.

en: Please enter the sender address that will be used for all outgoing notification emails.
sv: Var god ange en e-postadress för att hantera alla utgående notifieringar

en: Please enter the subject of this email.
sv: Var god ange ämne för e-postmeddelandet

en: Please enter the summary for this issue.
sv: Var god ange rubrik för ärendet.

en: Please enter the summary for this new time tracking entry.
sv: Var god ange information för den nya tidsnoteringen.

en: Please enter the title for this FAQ entry.
sv: Var god ange titel för denna FAQ-post.

en: Please enter the title for this action.
sv: Var god ange titel för denna åtgärd.

en: Please enter the title for this category.
sv: Var god ange titel för denna kategori.

en: Please enter the title for this condition.
sv: Var god ange titel för detta villkor.

en: Please enter the title for this customization.
sv: Var god ange titel för denna anpassning.

en: Please enter the title for this email response.
sv: Var god ange titel för detta e-postsvar.

en: Please enter the title for this issue resolution.
sv: Var god ange titel för lösningen.

en: Please enter the title for this new action.
sv: Var god ange titel för denna nya åtgärd.

en: Please enter the title for this new category.
sv: Var god ange titel för denna nya kategori.

en: Please enter the title for this new condition.
sv: Var god ange titel för detta nya villkor.

en: Please enter the title for this new customization.
sv: Var god ange titel för denna nya anpassning.

en: Please enter the title for this new email response.
sv: Var god ange titel för detta nya e-postsvar.

en: Please enter the title for this new issue resolution.
sv: Var god ange titel för den nya lösningen.

en: Please enter the title for this new priority.
sv: Var god ange titel för denna nya prioritetsnivå.

en: Please enter the title for this new project.
sv: Var god ange titel för detta nya projekt.

en: Please enter the title for this new release.
sv: Var god ange titel för denna nya utgåva.

en: Please enter the title for this new reminder.
sv: Var god ange titel för denna nya påminnelse.

en: Please enter the title for this new status.
sv: Var god ange titel för denna nya statusnivå.

en: Please enter the title for this new time tracking category.
sv: Var god ange titel för denna nya kategori för tidsuppföljning.

en: Please enter the title for this news entry.
sv: Var god ange titel för detta nyhetsinlägg.

en: Please enter the title for this priority.
sv: Var god ange titel för denna prioritetsnivå.

en: Please enter the title for this project.
sv: Var god ange titel för detta projekt.

en: Please enter the title for this release.
sv: Var god ange titel för denna utgåva.

en: Please enter the title for this reminder.
sv: Var god ange titel för denna påminnelse.

en: Please enter the title for this round robin entry.
sv: Var god ange titel för denna rotationsuppgift.

en: Please enter the title for this saved search.
sv: Var god ange en titel för den sparade sökningen.

en: Please enter the title for this status.
sv: Var god ange titel för denna statusnivå.

en: Please enter the title for this time tracking category.
sv: Var god ange titel för denna kategori för tidsuppföljning.

en: Please enter the title of this FAQ entry.
sv: Var god ange titel för denna FAQ-post.

en: Please enter the title of this category
sv: Var god ange titel för denna kategori.

en: Please enter the title of this custom field.
sv: Var god ange titel för detta användarfält.

en: Please enter the title of this email response.
sv: Var god ange titel för detta e-postsvar.

en: Please enter the title of this news entry.
sv: Var god ange titel för detta nyhetsinlägg.

en: Please enter the title of this note.
sv: Var god ange rubrik för noteringen.

en: Please enter the title of this priority
sv: Var god ange titel för denna prioritetsnivå.

en: Please enter the title of this project.
sv: Var god ange titel för detta projekt.

en: Please enter the title of this release.
sv: Var god ange titel för denna utgåva.

en: Please enter the title of this resolution.
sv: Var god ange titel för denna lösning

en: Please enter the title of this status.
sv: Var god ange titel för denna statusnivå.

en: Please enter the title of this time tracking category
sv: Var god ange titel för denna kategori för tidsuppföljning.

en: Please enter the updated value.
sv: Var god ange det nya värdet.

en: Please enter the username for this email account.
sv: Var god ange användarnamnet för detta e-postkonto.

en: Please enter your account email address.
sv: Var god ange ditt användarkontos e-postadress.

en: Please enter your email address.
sv: Var god ange din e-postadress.

en: Please enter your full name.
sv: Var god ange ditt fullständiga namn.

en: Please enter your new password with at least 6 characters.
sv: Var god ange ditt nya lösenord med minst 6 tecken.

en: Please enter your password.
sv: Var god ange ditt lösenord.

en: Please fill proper partition path
sv: Var god ange sökvägen till partitionen.

en: Please indicate whether the SMTP server requires authentication or not.
sv: Var god kontrollera om SMTP-severn kräver autentisering eller inte.

en: Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
sv: Var god kontrollera att du har valt korrekta e-postmeddelande att associera.

en: Please note that some columns may be hidden even if you specify they should be shown. For example, if no releases are defined in the system the 'Release' column will be hidden.
sv: Notera att vissa kolumner kan vara dolda trots att du ställt in att de ska visas. Till exempel om inga utgåvor är definierade i systemet kommer "Utgåva" kolumnen vara dold.

en: Please provide your email address.
sv: Var god ange din e-postadress.

en: Please provide your password.
sv: Var god ange ditt lösenord.

en: Please select a backend
sv: Var god välj ett 'backend'

en: Please select a valid date for when the phone call took place.
sv: Var god välj ett giltigt datum för när telefonsamtalet ägde rum.

en: Please select a valid date of work.
sv: Var god välj ett giltigt datum för nedlagd tid.

en: Please select an assignment for this issue
sv: Var god välj en tilldelning för ärendet

en: Please select an option from the list.
sv: Var god välj minst en från listan

en: Please select at least one link filter.
sv: Var god välj minst ett länkfilter.

en: Please select at least one of the FAQ entries.
sv: Var god välj minst en FAQ-post.

en: Please select at least one of the account managers.
sv: Var god välj minst en kontoansvarig.

en: Please select at least one of the accounts.
sv: Var god välj minst ett konto

en: Please select at least one of the actions.
sv: Var god välj minst en åtgärd.

en: Please select at least one of the authorized repliers.
sv: Var god välj minst en av de behöriga besvararna.

en: Please select at least one of the categories.
sv: Var god välj minst en kategori.

en: Please select at least one of the conditions.
sv: Var god välj minst ett villkor.

en: Please select at least one of the custom fields.
sv: Var god välj minst ett användarfält.

en: Please select at least one of the customizations.
sv: Var god välj minst en anpassning.

en: Please select at least one of the email responses.
sv: Var god välj minst ett e-postsvar.

en: Please select at least one of the groups.
sv: Var god välj minst en grupp.

en: Please select at least one of the news entries.
sv: Var god välj minst ett nyhetsinlägg.

en: Please select at least one of the notes.
sv: Var god välj minst en anteckning.

en: Please select at least one of the priorities.
sv: Var god välj minst en prioritetsnivå.

en: Please select at least one of the projects.
sv: Var god välj minst ett projekt.

en: Please select at least one of the releases.
sv: Var god välj minst en utgåva.

en: Please select at least one of the reminders.
sv: Var god välj minst en påminnelse.

en: Please select at least one of the resolutions.
sv: Var god välj minst en lösning.

en: Please select at least one of the round robin entries.
sv: Var god välj minst en av rotationsuppgifterna.

en: Please select at least one of the statuses.
sv: Var god välj minst ett status.

en: Please select at least one of the subscribers.
sv: Var god välj minst en av prenumeranterna.

en: Please select at least one of the time tracking categories.
sv: Var god välj minst en kategori för tidsuppföljning.

en: Please select at least one of the users.
sv: Var god välj minst en användare.

en: Please select projects this link filter should be active for.
sv: Var god välj vilka projekt som detta filter ska kunna användas i.

en: Please select the assigned projects for users that create their own accounts.
sv: Var god välj vilket projekt som är öppet för användarregistrering.

en: Please select the custom field that you would like to generate a report against.
sv: Var god välj vilket användarfält du vill skapa en rapport mot.

en: Please select the custom filter to search against.
sv: Var god välj ett filter att söka efter.

en: Please select the minimum user role that should be able to see this link filter.
sv: Var god välj vilken lägstanivå en användare ska ha för att se detta filter.

en: Please select the new status for this issue.
sv: Var god ange en ny statusnivå för ärendet.

en: Please use only floating point numbers (or integers) on the estimated development time field.
sv: Var god använd enbart decimaltal (eller heltal) på 
     fältet för beräknad behandlingstid.

en: Please use only floating point numbers on the estimated development time field.
sv: Var god använd endast decimaltal för beräknad behandlingstid.

note: TRANSLATORS: Translation of Polish language in preferences dropdown
en: Polish
sv: Polska

note: TRANSLATORS: Translation of Portuguese language in preferences dropdown
en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Post Internal Note
sv: Lägg till kommentar

en: Post New Internal Note
sv: Lägg till en ny kommentar

en: Posted Date
sv: Tilläggs datum

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Issue
sv: Föregående ärende

en: Previous Message
sv: Föregående meddelande

en: Priority
sv: Prioritetsnivå

en: Priority Field
sv: Prioritetsfält

en: Priority:
sv: Prioritetsnivå:

en: Private
sv: Privat

en: Private:
sv: Privat:

en: Project
sv: Projekt

en: Project Lead
sv: Projektledare

en: Project:
sv: Projekt:

en: Projects
sv: Projekt

en: Projects:
sv: Projekt:

en: Public
sv: Publik

en: Quarantine expires in %1
sv: Karantänen upphör om %1

en: Quick Search
sv: Snabbsök

en: REMOVED
sv: Borttaget

en: RSS feed for this custom search
sv: RSS för den här anpassade sökningen

en: Rank
sv: Rankning

en: Raw Headers
sv: Visa header

en: Re-directing the parent window to the issue report page. This window will be closed automatically.
sv: Omdirrigerar huvudfönstret till ärenderapport sidan. Det här fönstret kommer att stängas automatiskt.

note: TRANSLATORS: %1 = issue summary TRANSLATORS: %1 = email subject
en: Re: %1$s
sv: Sv: %1$s

note: TRANSLATORS: %1 = issue_id, %2 = issue summary
en: Re: [#%1$s] %2$s
sv: Sv: [#%1$s] %2$s

en: Read All Notices
sv: Läs alla notiser

en: Reason
sv: Anledning

en: Reason for closing issue
sv: Anledning till avslut

en: Receive emails when all issues are created?
sv: Få e-post varje gång ett ärende skapas?

en: Receive emails when new issues are assigned to you?
sv: Få e-post när du tilldelas nya ärenden?

en: Received
sv: Mottagen

en: Recent
sv: Senaste

en: Recent Activity
sv: Senaste aktivitet

en: Recent Activity Report
sv: Rapport över senaste aktiviteter

en: Recent Drafts
sv: Senaste utkast

en: Recent Emails
sv: Senaste e-postmeddelande

en: Recent Notes
sv: Senaste anteckningar

en: Recent Phone Calls
sv: Senaste telefonsamtal

en: Recipient
sv: Mottagare

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Recipients:
sv: Mottagare:

en: Record Phone Call
sv: Spara Telefonsamtal

en: Record Time Worked
sv: Spara nedlagd tid

en: Recorded Date
sv: Sparat datum

en: Redeem Incidents
sv: Återskapa ärenden

en: Redeemed Incident Types
sv: Återskapade ärendetyper

en: Refresh Rate for Email Listing Page
sv: Uppdateringsfrekvens för listvyn över e-post

en: Refresh Rate for Issue Listing Page
sv: Uppdateringsfrekvens för listvyn över ärenden

en: Register
sv: Registrering

en: Release
sv: Utgåva

en: Remember Selection
sv: Kom ihåg val

en: Reminder
sv: Påminnelse

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Quarantine
sv: Ta bort karantän

en: Remove Selected
sv: Ta bort markerade

en: Remove Selected Emails
sv: Ta bort valda e-postmeddelanden

en: Remove?
sv: Ta bort?

en: Removed
sv: Borttagen

en: Removed Emails
sv: Borttagna e-postmeddelanden

en: Replacement
sv: Ersättning

en: Replacement: "%1"
sv: Ersättning: "%1"

en: Reply
sv: Svara

en: Report
sv: Rapport

en: Report Form
sv: Rapportformulär

en: Report New Issue
sv: Rapportera nytt ärende

en: Report Type
sv: Rapporttyp

en: Report Type:
sv: Rapporttyp:

en: Report a New Issue
sv: Skapa ett nytt ärende

en: Reported By
sv: Rapporterat av

en: Reporter
sv: Rapportör

en: Reporter:
sv: Rapportör:

en: Reports
sv: Rapporter

en: Request a Password
sv: Begär lösenord

en: Required Field
sv: Obligatoriskt fält

en: Required Fields
sv: Obligatoriska fält

en: Required fields
sv: Obligatoriska fält

en: Requirement
sv: Krav

en: Requires Authentication?
sv: Krävs autentisering?

en: Requires support for cookies and javascript in your browser
sv: Kräver stöd för kakor och javascript i din webläsare

en: Reset
sv: Återställ

en: Resolution
sv: Lösning

en: Restore Emails
sv: Återskapa e-postmeddelanden

en: Return to Issue #%1 Details Page
sv: Återgå till detaljsidan för ärende nummer %1

en: Review SQL Query
sv: Visa databasfråga

en: Role
sv: Roll

en: Rows Per Page
sv: Rader per sida

en: Rows per Page:
sv: Rader per sida:

en: Run Search
sv: Utför sökning

note: TRANSLATORS: Translation of Russian language in preferences dropdown
en: Russian
sv: Ryska

en: SCM <br />Integration:
sv: SCM <br />Integrering:

en: SCM Integration
sv: SCM Integrering

en: SCM Integration - Checkins
sv: SCM Integration - Inchekningar

en: SMS Email Address
sv: SMS E-postadress

en: SMTP (Outgoing Email) Settings:
sv: SMTP inställningar:

en: SMTP Configuration
sv: SMTP Konfiguration

en: SSL Server
sv: SSL-server

en: Save
sv: Spara

en: Save Draft Changes
sv: Spara utkastets ändringar

en: Save Message
sv: Spara meddelande

en: Save Message as an Internal Note
sv: Spara meddelande som en intern anteckning

en: Save Phone Call
sv: Spara telefonsamtal

en: Save Search
sv: Spara sökning

en: Save as Draft
sv: Spara som utkast

en: Saved Searches
sv: Sparade sökningar

en: Scheduled Release
sv: Planerad release

en: Scheduled Release:
sv: Planerad release:

en: Search
sv: Sök

en: Search Eventum Issues
sv: Sök i ärenden

en: Search Results (%1 issues found)
sv: Sökresultat (%1 ärenden hittades)

en: Search Results (%1 issues found, %2 - %3 shown)
sv: Sökresultat (%1 ärenden hittade, %2 - %3 visas)

en: Search Title
sv: Söktitel

en: Search Type
sv: Söktyp

en: Segregate Reporter
sv: Skilj ut rapportör

en: Segregate Reporters
sv: Skilj ut rapportörer

en: Select Project
sv: Välj projekt

en: Select closed status to close issue
sv: Sätt stängningsstatus för att stänga

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: Send New Password
sv: Skicka Nytt Lösenord

en: Send Notification About Issue Being Closed?
sv: Skicka notifiering om att ärendet stängts?

en: Send Notification To
sv: Skicka meddelande till:

en: Sender
sv: Avsändare

en: Sender Email
sv: Avsändarens e-postadress

en: Sender:
sv: Avsändare:

en: Server Hostname
sv: Serverns värdnamn

en: Set
sv: Visa

en: Set Close Message
sv: Sätt stängningsmeddelande

en: Set Display Preferences
sv: Spara visningsinställningar

en: Short Description
sv: Kort beskrivning

en: Shorten the field
sv: Minska fältet

en: Show
sv: Visa

en: Show All Drafts
sv: Visa Alla Utkast

en: Show Custom Fields ?
sv: Visa användarfält?

en: Show Customers
sv: Visa kunder

en: Show Issues in Which I Am
sv: Visa ärenden där jag är

en: Show Issues with no Response Between
sv: Visa ärenden utan händelser mellan

en: Show Priority
sv: Visa prioritetsnivå

en: Show Status
sv: Visa status

en: Show additional fields to search by
sv: Visa ytterligare fält att söka med

en: Show date fields to search by
sv: Visa datumfält för sökning

en: Showing all open issues older than
sv: Visa alla öppna ärenden äldre än

en: Signup as Authorized Replier
sv: Anmäl mig som behörig besvarare

en: Signup for an Account
sv: Registrera konto

en: Since the list of statuses available per project is dynamic and database driven, this manual process is needed to associate a status to a date field coming from the database.
sv: Efterom listan av statusnivåer är dynamisk och databasdriven krävs denna manuella åtgärd för att koppla en statusnivå till ett datumfält i databasen.

note: TRANSLATORS: Translation of Sinhalese language in preferences dropdown
en: Sinhalese
sv: Singalesiska

en: Skip Weekends
sv: Ignorera helger

en: Sorry, an error happened while trying to run your query.
sv: Ett fel uppstod vid försök att ställa din fråga.

en: Sorry, but the email could not be sent. This might be related to problems with your SMTP account settings.
sv: Tyvärr kunde inte ditt meddelande skickas på grund av ett fel i inställnigarna för SMTP eller på grund av ett serverfel.

en: Sorry, but there are no projects currently setup as allowing anonymous posting.
sv: Det finns för tillfället inget projekt som tillåter anonym postning.

en: Sorry, but this feature has been disabled by the administrator.
sv: Den här funktionen har blivit inaktiverad av administratören.

en: Sorry, but you do not have access to this page.
sv: Du har inte behörighet till den här sidan.

en: Sorry, but you do not have the required permission level to access this screen.
sv: Du har inte behörighet tillden här sidan.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
sv: Du har inte behörighet till sidan.

en: Sorry, you do not have permission to view this page
sv: Du har inte rätt rättigheter för att visa denna sida

en: Sorry, you do not have the required privileges to update this issue.
sv: Du har inte rätt rättigheter för att uppdatera detta ärende.

en: Sorry, you do not have the required privileges to view this issue.
sv: Du har inte behörighet att se detta ärende.

en: Sort By
sv: Sortera efter

en: Sort Order
sv: Sortering

note: TRANSLATORS: Translation of Spanish language in preferences dropdown
en: Spanish
sv: Spanska

en: Spell Check
sv: Kontrollera stavning

en: Staff
sv: Personal

en: Staff:
sv: Personal:

en: Stalled Issues
sv: Ärenden som avstannat

en: Stalled Issues Report
sv: Rapport för ärenden som avstannat

en: Standard User
sv: Standardanvändare

en: Start Installation
sv: Starta installationen

en: Start time in the future.
sv: Starttid i framtiden.

en: Stats
sv: Statistik

en: Status Change Date
sv: Statusändring

en: Status Closed
sv: Status stängd

en: Statuses
sv: Statusnivåer

en: Subject
sv: Ärende

en: Subject Based Routing:
sv: Titelbaserad fördelning:

en: Subject/Body:
sv: Ämne/Body:

en: Submit
sv: Skicka

en: Submitted Date
sv: Skapat datum

en: Submitted Date:
sv: Skapat datum:

en: Suggestions:
sv: Förslag:

en: Summary
sv: Rubrik

en: Summary:
sv: Rubrik:

en: Sunday
sv: Söndag

en: Support Level
sv: Supportnivå

en: Support Levels
sv: Supportnivåer

en: Support Options
sv: Supportalternativ

note: TRANSLATORS: Translation of Swedish language in preferences dropdown
en: Swedish
sv: Svenska

en: Switch
sv: Byt

en: System users may subscribe to the actions above for specific issues when they report new issues or by visiting the issue details screen and subscribing manually by using the 'Edit Notification List' link.
sv: Systemets användare kan prenumerera på ovan nämnda åtgärder för ett ärende. Prenumerationen aktiveras när ärendet rapporteras eller via länken Redigera notifieringslistan i ett ärendes detaljvy.

en: Temp Number
sv: Tillfälligt nummer

en: Test Settings
sv: Testa inställningarna

en: Text Input
sv: Textruta

en: Textarea
sv: Flerradig textruta

en: Thank You, Eventum is now properly setup and ready to be used. Open the following URL to login on it for the first time:
sv: Tack så mycket, Eventum har nu installerats. För att logga in gå till följande URL:

en: Thank you, a confirmation message was just emailed to you. Please follow the instructions available in this message to confirm your password creation request.
sv: Tack, ett bekräftelsemeddelande har just blivit skickat till dig. Var vänlig 
     följ instruktionerna i meddelandet och bekräfta begäran om lösenord.

en: Thank you, columns to display was saved successfully.
sv: Tack så mycket, kolumner att visa sparades.

en: Thank you, field display settings were updated successfully.
sv: Tack så mycket, fältvisningen har uppdaterats.

en: Thank you, issue #%1 was updated successfully.
sv: Tack så mycket, ärende nummer %1 har uppdaterats.

en: Thank you, the FAQ entry was added successfully.
sv: Tack så mycket, FAQ-posten har lagts till.

en: Thank you, the FAQ entry was updated successfully.
sv: Tack så mycket, FAQ-posten har uppdaterats.

en: Thank you, the account manager was added successfully.
sv: Tack så mycket, en ny kontoansvarig har lagts till.

en: Thank you, the account manager was updated successfully.
sv: Tack så mycket, den kundsansvarige har uppdaterats.

en: Thank you, the account was updated successfully.
sv: Tack så mycket, kontot uppdaterades.

en: Thank you, the action was added successfully.
sv: Tack så mycket, åtgärden har lagts till.

en: Thank you, the action was updated successfully.
sv: Tack så mycket, åtgärden har uppdaterats.

en: Thank you, the association to the selected emails were removed successfully.
sv: Tack så mycket, associationen till valda e-postmeddelanden har tagits bort.

en: Thank you, the attachment was removed successfully.
sv: Tack så mycket, bilagan har tagits bort.

en: Thank you, the authorized replier was inserted successfully.
sv: Tack så mycket, behöriga besvarare har lagts till.

en: Thank you, the category was added successfully.
sv: Tack så mycket, kategorin har lagts till.

en: Thank you, the category was updated successfully.
sv: Tack så mycket, kategorin har uppdaterats.

en: Thank you, the condition was added successfully.
sv: Tack så mycket, villkoret har lagts till.

en: Thank you, the condition was updated successfully.
sv: Tack så mycket, villkoret har uppdaterats.

en: Thank you, the current issue is no longer marked as a duplicate.
sv: Tack så mycket, ärendet är inte längre markerat som dublett.

en: Thank you, the custom field values were updated successfully.
sv: Tack så mycket, det anpassade fältets värde har updaterats.

en: Thank you, the custom field was added successfully.
sv: Tack så mycket, användarfältet har lagts till.

en: Thank you, the custom field was updated successfully.
sv: Tack så mycket, användarfältet har uppdaterats.

en: Thank you, the custom filter was saved successfully.
sv: Tack så mycket, det anpassade filtret har sparats.

en: Thank you, the customization was added successfully.
sv: Tack så mycket, anpassningen har lagts till

en: Thank you, the customization was updated successfully.
sv: Tack så mycket, anpassningen har uppdaterats.

en: Thank you, the email account was added successfully.
sv: Tack så mycket, e-postkontot har lagts till.

en: Thank you, the email aliases were removed successfully
sv: Tack så mycket, e-postalias togs bort.

en: Thank you, the email message was saved as a draft successfully.
sv: Tack så mycket, e-postmeddelandet har sparats som utkast.

en: Thank you, the email response was added successfully.
sv: Tack så mycket, e-postsvaret togs bort.

en: Thank you, the email response was updated successfully.
sv: Tack så mycket, e-postsvaret har uppdaterats.

en: Thank you, the email was queued to be sent successfully.
sv: Tack så mycket, e-postmeddelandet har laggts i kö för att skickas.

en: Thank you, the email was sent successfully.
sv: Tack så mycket, e-postmeddelandet har skickats.

en: Thank you, the email was successfully moved.
sv: Tack så mycket, e-postmeddelandet har flyttats.

en: Thank you, the emails were marked as removed successfully.
sv: Tack så mycket, e-postmeddelandet har markerats som borttaget.

en: Thank you, the file was removed successfully.
sv: Tack så mycket, filen har tagits bort.

en: Thank you, the group was added successfully.
sv: Tack så mycket, gruppen har lagts till.

en: Thank you, the group was updated successfully.
sv: Tack så mycket, gruppen har uppdaterats.

en: Thank you, the impact analysis was set successfully.
sv: Tack så mycket, förändringsanalysen har lagrats.

en: Thank you, the impact analysis was updated successfully.
sv: Tack så mycket, förändringsanalys har uppdaterats.

en: Thank you, the information was updated successfully.
sv: Tack så mycket, informationen har uppdaterats.

en: Thank you, the inital impact analysis was set successfully.
sv: Tack så mycket, den initiala förändringsanalysen har sparats.

en: Thank you, the internal note was posted successfully.
sv: Tack så mycket, kommentaren har sparats

en: Thank you, the issue resolution was added successfully.
sv: Tack så mycket, ärendets lösning har lagts till.

en: Thank you, the issue resolution was updated successfully.
sv: Tack så mycket, ärendets lösning uppdaterades.

en: Thank you, the issue was closed successfully
sv: Tack så mycket, ärendet stängdes.

en: Thank you, the issue was marked as a duplicate successfully. Please choose from one of the options below:
sv: Tack så mycket, ärendet har markerats som en dublett. Välj något av nedanstående alternativ.

en: Thank you, the issue was successfully marked.
sv: Tack så mycket, ärendet har markerats.

en: Thank you, the issue was unassigned successfully.
sv: Tack så mycket, ärendets tilldelning har tagits bort.

en: Thank you, the issue was updated successfully.
sv: Tack så mycket, ärendet har uppdaterats.

en: Thank you, the link filter was added successfully.
sv: Tack så mycket, länkfiltret har lagts till.

en: Thank you, the link filter was deleted successfully.
sv: Tack så mycket, länkfiltret togs bort.

en: Thank you, the link filter was updated successfully.
sv: Tack så mycket, länkfiltret uppdaterades.

en: Thank you, the new issue was created successfully.
sv: Tack så mycket, det nya ärendet har lagts till.

en: Thank you, the new issue was created successfully. For your records, the new issue ID is <font color="red">%1</font>
sv: Tack så mycket, det nya ärendet har skapats. Det nya ärendet har fått ID <font color="red">%1</font>

en: Thank you, the new issue was created successfully. Please choose from one of the options below
sv: Tack så mycket, det nya ärendet har lagts till. Välj något av nedanstående alternativ.

en: Thank you, the new note was created and associated with the issue below.
sv: Tack så mycket, den nya noteringen har skapats och associerats med ärendet nedanför.

en: Thank you, the new requirement was added successfully.
sv: Tack så mycket, de nya kraven har lagts till.

en: Thank you, the news entry was added successfully.
sv: Tack så mycket, nyhetsinlägget har lagts till.

en: Thank you, the news entry was updated successfully.
sv: Tack så mycket, nyhetsinlägget har uppdaterats.

en: Thank you, the note was added successfully.
sv: Tack så mycket, anteckningen har lagts till.

en: Thank you, the note was converted successfully.
sv: Tack så mycket, noteringen konverterades.

en: Thank you, the note was deleted successfully.
sv: Tack så mycket, anteckningen har tagits bort.

en: Thank you, the note was removed successfully.
sv: Tack så mycket, noteringen har tagis bort.

en: Thank you, the note was updated successfully.
sv: Tack så mycket, anteckningen har uppdaterats.

en: Thank you, the notification entry was updated successfully.
sv: Tack så mycket, notifierinsposten har uppdaterats.

en: Thank you, the phone entry was added successfully.
sv: Tack så mycket, telefonsamtalet har lagts till.

en: Thank you, the phone support entry was removed successfully.
sv: Tack så mycket, telefonsupportposten har tagits bort.

en: Thank you, the priority was added successfully.
sv: Tack så mycket, prioritetsnivån har lagts till.

en: Thank you, the priority was updated successfully.
sv: Tack så mycket, prioritetsnivån har uppdaterats.

en: Thank you, the project was added successfully.
sv: Tack så mycket, det nya projektet har lagts till.

en: Thank you, the project was updated successfully.
sv: Tack så mycket, projektet har uppdaterats.

en: Thank you, the release was added successfully.
sv: Tack så mycket, utgåvan har lagts till.

en: Thank you, the release was updated successfully.
sv: Tack så mycket, utgåvan har uppdaterats.

en: Thank you, the reminder was added successfully.
sv: Tack så mycket, påminnelsen har lagts till

en: Thank you, the reminder was updated successfully.
sv: Tack så mycket, påminnelsen har uppdaterats.

en: Thank you, the round robin entry was added successfully.
sv: Tack så mycket, rotationsuppgiften har lagts till.

en: Thank you, the round robin entry was updated successfully.
sv: Tack så mycket, rotationsuppgiften har uppdaterats.

en: Thank you, the selected checkin information entries were removed successfully.
sv: Tack så mycket, de valda checkin informationsposterna har tagits bort.

en: Thank you, the selected custom filters were removed successfully.
sv: Tack så mycket, de valda anpassade filtren har tagits bort.

en: Thank you, the selected email message was associated successfully.
sv: Tack så mycket, det valda e-postmeddelandet har kopplats.

en: Thank you, the selected issues were updated successfully.
sv: Tack så mycket, ärendet har uppdaterats.

en: Thank you, the selected requirements were removed successfully.
sv: Tack så mycket, de valda kraven har tagits bort.

en: Thank you, the setup information was saved successfully.
sv: Tack så mycket, installationsinställningarna har sparats.

en: Thank you, the status was added successfully.
sv: Tack så mycket, statusnivån har lagts till.

en: Thank you, the status was updated successfully.
sv: Tack så mycket, statusnivån har uppdaterats.

en: Thank you, the time tracking category was added successfully.
sv: Tack så mycket, kategori för tidsuppföljning har lagts till.

en: Thank you, the time tracking category was updated successfully.
sv: Tack så mycket, kategorin för tidsuppföljning har uppdaterats.

en: Thank you, the time tracking entry was added successfully.
sv: Tack så mycket, tidsnoteringen har sparats.

en: Thank you, the time tracking entry was removed successfully.
sv: Tack så mycket, tidredovisningsposten har tagits bort.

en: Thank you, the uploaded file was associated with the issue below.
sv: Tack så mycket, den uppladdade filen har associerats med ärendet nedan.

en: Thank you, the user was added successfully.
sv: Tack så mycket, användaren har lagts till.

en: Thank you, the user was updated successfully.
sv: Tack så mycket, användaren har lagts till.

en: Thank you, this issue was removed from quarantine.
sv: Tack så mycket, ärendet har tagits bort ur karantän.

en: Thank you, you are now assigned to the issue
sv: Tack så mycket, du är nu tilldelad till ärendet

en: Thank you, you are now authorized to send emails in this issue.
sv: Tack så mycket, du har nu behörighet att skicka e-postmeddelanden i ärendet.

en: Thank you, you are now logged out of %1
sv: Tack för besöket, du är nu utloggad från %1

en: Thank you, your account clocked-in status was changed successfully.
sv: Tack så mycket, ditt kontos instämpling har uppdaterats.

en: Thank you, your account creation request was processed successfully. For security reasons a confirmation email was sent to the provided email address with instructions on how to confirm your request and activate your account.
sv: Tack så mycket, ditt konto har skapats. En e-postbekräftelse har skickats til den angivna adressen med instruktioner om hur du bekräftar och aktiverar ditt konto.

en: Thank you, your account is now active and ready to be used. Use the form below to login.
sv: Tack så mycket, ditt konto är nu aktivt och du kan börja använda det direkt. Använd inloggningsformuläret nedan.

en: Thank you, your account preferences were updated successfully.
sv: Tack så mycket, ditt konto har uppdaterats.

en: Thank you, your current selected project was changed successfully.
sv: Tack så mycket, projektet har uppdaterats.

en: Thank you, your email address was updated successfully.
sv: Tack så mycket, din e-postadress har uppdaterats.

en: Thank you, your full name was updated successfully.
sv: Tack så mycket, ditt fullständiga namn har uppdaterats.

en: Thank you, your password was updated successfully.
sv: Tack så mycket, ditt lösenord har uppdaterats.

en: Thank you, your request for a new password was confirmed successfully. You should receive an email with your new password shortly.
sv: Tack så mycket, din begäran om ett nytt lösenord har genomförts. Inom kort kommer du få ett e-postmeddelande med ditt nya lösenord.

en: The Issue Details page will also show '<< Previous Issue' and 'Next Issue >>' links that are related to the previous and next issues for the current active filter, if appropriate.
sv: Sidan för ärendedetaljer visar även länkar för '<< Föregående ärende' och 'Nästa ärende>>' ralativt till aktivt ärende om fler ärenden finns.

en: The Issue Listing page uses a grid layout to simplify the manual search for issues in a project. You may sort for (almost) any column in this grid form, and users with the appropriate permissions may also assign selected issues to another user.
sv: Sidan för ärendelistning använder ett rutnät för att underlätta manuell sökning av ärenden i projektet. Du kan sortera efter nästan alla kolumner i listningen och även koppla ett ärende till en godkänd användare.

en: The associated time tracking entry was also deleted.
sv: Den associerade tidsredovisningsposten togs också bort.

en: The current project does not have customer integration so this report can not be viewed.
sv: Det aktiva projektet har ingen koppling till ett kundsystem så denna rapport kan inte visas.

en: The email address / password combination could not be found in the system.
sv: E-postadressen och/eller lösenordet kunde inte verifieras.

en: The following %1 reminder could not be sent out because no recipients could be found
sv: Följande påminnelser %1 kunde inte skickas eftersom inga mottagare fanns.

en: The following addresses could not be matched against the system user records:
sv: Följande adresser kunde inte matchas mot systemanvändarens poster:

en: The following user is already assigned to this issue
sv: Följande användare har tilldelats ärendet.

en: The full history of changes related to the current issue is available by clickin on the 'History of Changes' link.
sv: Hela ändringshistoriken för detta ärende finns under 'Ändringshistorik'

en: The given email address
sv: Den angivna e-posstadresse

en: The issue was updated by %1
sv: Ärendet uppdaterades av %1

en: The specified note does not exist.
sv: Den angivna anteckningen saknas.

en: The two passwords do not match. Please review your information and try again.
sv: De två lösenorden matchar inte. Vänligen försök igen.

en: The uploaded file is already attached to the current issue. Please rename the file and try again.
sv: Den uppladdade filen är redan bifogad till det nuvarande ärendet. Var vänlig 
     byt namn på filen och försök igen.

en: There seems to be a problem connecting to the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
sv: Det verkar vara problem att ansluta till databasservern. Kontakta systemadministratören för ytterligar information.

en: There seems to be a problem finding the required database tables in the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
sv: Det verkar vara problem att komma åt den valda databastabellen i databasservern. Kontakta systemadministratören för ytterligar information.

en: There was an error creating your issue.
sv: Ett fel uppstod när ärendet skulle skapas.

en: There was an error marking this issue as redeemed
sv: Det uppstod ett fel när ärendet markerades som återskapat

en: These are the current issue details
sv: Ärendedetaljer

en: This Issue is Currently Quarantined
sv: Ärendet ligger i karantän

en: This action will change the status of the selected users.
sv: Denna åtgärd ändrar status för de valda användarna.

en: This action will mark the selected email messages as deleted.
sv: Den här händelsen kommer att markera det valda e-postmeddelandet som borttaget.

en: This action will permanently delete the selected attachment.
sv: Det här åtgärden kommer ta bort den valda bilagan.

en: This action will permanently delete the selected entries.
sv: Den här åtgärden kommer ta bort valda poster.

en: This action will permanently delete the selected file.
sv: Det här åtgärden kommer ta bort den valda filen.

en: This action will permanently delete the specified note.
sv: Åtgärden kommer ta bort noteringen.

en: This action will permanently delete the specified phone support entry.
sv: Den här åtgärden kommer ta bort telefonsupportposten.

en: This action will permanently delete the specified time tracking entry.
sv: Åtgärden kommer ta bort den valda tidsnoteringen.

en: This action will permanently remove the selected FAQ entries.
sv: Denna funktion kommer att ta bort den valda FAQ-posten permanent.

en: This action will permanently remove the selected custom fields.
sv: Denna funktion kommer att ta bort det valda användarfältet permanent.

en: This action will permanently remove the selected entries.
sv: Denna åtgärd kommer att radera de valda objekten.

en: This action will permanently remove the selected news entries.
sv: Denna funktion kommer att ta bort det valda nyhetsinlägget permanent.

en: This action will permanently remove the selected round robin entries.
sv: Denna åtgärd kommer att radera rotationsuppgiften.

en: This action will remove the association of the selected entries to the current issue.
sv: Åtgärden kommer ta bort associeringen till valda poster för ärendet.

en: This action will remove the selected account managers.
sv: Denna funktion kommer att ta bort den valda kundsansvarige permanent.

en: This action will remove the selected entries.
sv: Den här åtgärden kommer ta bort vald post.

en: This action will remove the selected entries. This will also update any issues currently set to this status to a new status 'undefined'.
sv: Denna funktion kommer att ta bort det valda objektet. Även ärenden som har detta statusvärde kommer att uppdateras.

en: This customer has a per incident contract. You have chosen not to redeem any incidents. Press 'OK' to confirm or 'Cancel' to revise.
sv: Den här kunden har avtal per incident. Du har valt att inte återskapa några ärenden. Klicka på 'OK' för att bekräfta eller 'Cancel' för att avbryta.

en: This feature allows system users to subscribe to email notifications when changes are done to specific issues. The current actions that trigger email notifications are:
sv: Denna funktion gör att användare kan få meddelande via e-post om ändringar i specifika ärenden. De åtgärder som kan skapa ett sånt meddelande är:

en: This field is used as a simple and descriptive title to this new issue. As a suggestion, it should be descriptive and short enough to be used by other users to remember quickly what the issue was all about.
sv: Detta fält anger en kort och beskrivande titel för detta nya ärende. Denna text ska vara tydlig för alla andra användare så de har lätt för att associera ett ärende till en åtgärd.

en: This field is used by the reporters of new issues to estimate the total development time for the issue. It is especially important as a metrics tool to get a simple estimate of how much time each issue will take from discovery, going through implementation and testing up until release time.
sv: Detta fält används av rapportörer av nya ärenden för att uppskatta tidsåtgång för lösandet av detta ärende. Detta fält är speciellt viktigt för uppskattning av hur lång tid ett ärende tar från upptäckt till lösning och stängning.

en: This field is used to prioritize issues, as to make project management a little easier. If you are not sure, or don't know what the appropriate priority should be for new issues, choose 'not prioritized' as the option and leave the issue to be prioritized by a project manager.
sv: Detta fält används för att sätt prioritetsnivån för ärenden för att göra projekthanteringen lite enklare. om du är osäker på vilken prioritetsnivå du ska välja använder du standardnivån som angetts av projektsadministratören.

en: This is an automated message sent at your request from
sv: Detta är ett automatisk e-postmeddelande som skickats på din begäran från

en: This is an automated message sent at your request from %1
sv: Detta är ett automatisk e-postmeddelande som skickats på din begäran från %1

en: This is an automated message sent at your request from %1.
sv: Detta är ett automatisk e-postmeddelande som skickats på din begäran från %1.

en: This is an automated message sent from %1
sv: Detta är ett automatisk e-postmeddelande från %1

en: This issue already has been marked as redeemed
sv: Ärendet har redan markerats som återskapat

en: This issue is marked private. Only Managers, the reporter and users assigned to the issue can view it.
sv: Det här ärendet är markerat som privat. Endast Managers, rapportören och tilldelade användare kan se ärendet.

en: This issue was just closed by %1 with the message:
    
    %2.
sv: Detta ärende stängdes av %1 med meddelandet:
    
    %2.

en: This issue was just closed by %1.
sv: Detta ärende stängdes av %1.

en: This message already belongs to that account
sv: Meddelandet är redan kopplat till kontot

en: This note will be deleted & converted to an email, one either sent immediately or saved as a draft.
sv: Noteringen kommer tas bort och konverteras till ett e-postmeddelande och skickas direkt eller sparas som ett utkast.

en: This page allows you to create and modify saved custom searches, which will save searches that can be executed from the Issue Listing screen.
sv: Denna sida ger dig möjlighet att skapa sparade sökbegrepp som kan återanvändas från sidan för ärendelistning.

en: This page allows you to dynamically control which columns are displayed on the list issues page.
sv: Denna sida ger dig möjlighet att styra vilka kolumner som ska visas på sidan för ärendelistning.

en: This page allows you to dynamically control which fields are displayed to users of a certain minimum role.
sv: Denna sida används för att styra vilka fält som visas för en viss typ av användare.

en: This page can only be accessed in relation to a project. Please go to the project page and choose
sv: Denna sida kan endast visas i relation till ett projekt. Återgå till projektvyn och välj

en: This screen allows users to change their appropriate full name, account password and email address. This address will be used by the system to send email notifications whenever details about issues you are subscribed to changes.
sv: Denna sida används för att användare ska kunna redigera sitt fulla namn, lösenord och e-postadress. E-postadressen används bland annat för att skicka e-postnotifieringar när ärenden uppdateras.

en: This screen allows users with the appropriate permissions to associate emails with existing issues, or create new issues and associate emails with them.
sv: Denna sida ger änvändare möjlighet att koppla inkomna e-postmeddelanden till befintliga ärenden eller att skapa nya ärenden och koppla e-postmeddelanden till dem.

en: This user requires permission to create and drop tables in the specified database.
sv: Denna användare måste ha rättigheter att kunna skapa och ta bort tabeller i den angivna databasen.

en: This value is used only for these installation procedures, and is not saved if you provide a separate user below.
sv: Detta värde används endast för installationen och sparas inte om du anger en anna användare nedan.

en: Time Category
sv: Tidskategori

en: Time Spent
sv: Nedlagd tid

en: Time Spent:
sv: Nedlagd tid:

en: Time Statistics
sv: Tidsstatistik

en: Time Tracking
sv: Tidsnotering

en: Time entry inserted from phone call.
sv: Tid inlagd pga. telefonsamtal.

en: Time spent as minutes
sv: Tid i minuter

en: Time spent per user
sv: Tid per användare

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Title
sv: Titel

en: Title:
sv: Rubrik:

en: To
sv: Till

en: To report new issues, click in the 'Create Issue' link in the top of your browser window.
sv: För att skapa ett nytt ärende: Klicka på länken 'Skapa ärende' längst upp i fönstret.

en: To start using the system, please load the URL below
sv: För att börja använda systemet gå till nedanstående adress

en: To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
sv: För att visa mer information om detta ärende gå till följande adress

en: To:
sv: Till:

en: Tool Caption:
sv: Eventums visningsnamn:

en: Total Estimated Dev. Time
sv: Total beräknad utv. tid

en: Total Issues
sv: Totalt antal ärenden

en: Total Notes
sv: Totalt antal anteckningar

en: Total Phone Calls
sv: Totalt antal telefonsamtal

en: Total Time Spent
sv: Total nedlagd tid

en: Total Workload by Support Level
sv: Total arbetsbelastning per Supportnivå

en: Trigger Reminders:
sv: Skapa påminnelse:

en: Triggered Action
sv: Triggad Händelse

note: TRANSLATORS: Translation of Turkish language in preferences dropdown
en: Turkish
sv: Turkiska

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

note: TRANSLATORS: Translation of Ukrainian language in preferences dropdown
en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Unassign Issue
sv: Ta bort min tilldelning för detta ärende

en: Unavailable - Users may NOT use this release
sv: Ej tillgängligt - Användare kan inte använda denna utgåva

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Account
sv: Uppdatera konto

en: Update Account Manager
sv: Uppdatera kundsansvarig

en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

en: Update Condition
sv: Uppdatera villkor

en: Update Custom Field
sv: Uppdatera användarfält

en: Update Customization
sv: Uppdatera anpassning

en: Update Date:
sv: Uppdatera datum:

en: Update Email Address
sv: Uppdatera e-postadress

en: Update Email Response
sv: Uppdatera e-postsvar

en: Update FAQ Entry
sv: Uppdatera FAQ-post

en: Update Full Name
sv: Uppdatera fullständigt namn

en: Update Group
sv: Uppdatera grupp

en: Update Issue
sv: Uppdatera ärende

en: Update Issue #%1
sv: Uppdatera ärende nr. %1

en: Update Issue #%1$s
sv: Uppdatera ärende nr. %1$s

en: Update Issue Details
sv: Uppdatera ärendedetaljer

en: Update Issue Overview
sv: Uppdatera ärendeöversikt

en: Update Link Filter
sv: Uppdatera länkfilter

en: Update News Entry
sv: Uppdatera nyhetsinlägg

en: Update Note
sv: Uppdatera anteckning

en: Update Password
sv: Uppdatera lösenord

en: Update Preferences
sv: Uppdatera inställningar

en: Update Priority
sv: Uppdatera prioritetsnivå

en: Update Project
sv: Uppdatera projekt

en: Update Release
sv: Uppdatera utgåva

en: Update Reminder
sv: Uppdatera påminnelse

en: Update Resolution
sv: Uppdatera lösningar

en: Update Round Robin Entry
sv: Uppdatera rotationsuppgiften

en: Update Setup
sv: Uppdatera inställningar

en: Update Status
sv: Uppdatera status

en: Update Subscription
sv: Uppdatera prenumerationer

en: Update User
sv: Uppdatera användare

en: Update Value
sv: Uppdatera värde

en: Update Values
sv: Updatera värden

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updated Date
sv: Uppdaterade datum

en: Upload File
sv: Ladda upp fil

en: Upload New Signature
sv: Ladda upp ny signatur

en: Usage Examples
sv: Exempel

en: Use Canned Response
sv: Använd standardsvar

en: Use a Separate MySQL User for Normal Eventum Use
sv: Använd en annan MySQL-användare för vanligt Eventumanvändande

en: Use the following shortcuts
sv: Använd följande genvägar

en: User
sv: Användare

en: User Details
sv: Användardetaljer

en: User Permission Levels
sv: Användarens rättigheter

en: User account information updated
sv: Användarkontot uppdaterat

en: Username
sv: Användarnamn

en: Users
sv: Användare

en: Users with a role of "customer" or below are not allowed to be added to the authorized repliers list.
sv: Användare med en roll lägre än "customer" eller lägre har inte behörighet att läggas tll i listan över behöriga besvarare.

en: Users:
sv: Användare:

en: Using CSC
sv: Använder CSC

en: Value
sv: Värde

en: Value:
sv: Värde:

note: TRANSLATORS: Translation of Vietnamese language in preferences dropdown
en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: View Email Details
sv: Visa detaljer för e-post

en: View Note Details
sv: Visa detaljer om notisen

en: Viewer
sv: Observatör

en: Viewing Emails (%1 email found)
sv: Visar e-postmeddelanden (%1 meddelanden hittades)

en: WARNING
sv: VARNING

en: WARNING: By converting this blocked message to a draft any attachments this message may have will be lost.
sv: VARNING: Om du konverterar det här blockerade meddelandet till ett utkast kommer eventuella bilagor försvinna.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to all users listed in this issue's notification list.
sv: VARNING: Konvertering av den här noteringen till ett e-postmeddelande kommer skicka meddelandet till alla användare som finns med i notifieringslistan för ärendet.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to any customers that may be listed in this issue's notification list.
sv: VARNING: Konvertering av den här noteringen till ett e-postmeddelande kommer skicka meddelandet till eventuella kunder som finns med i notifieringslistan för ärendet.

en: WARNING: If replying, add yourself to Authorized Repliers list first.
sv: Varning: För att kunna svara måste du lägga till dig själv i listan över behöriga besvarare.

en: WARNING: If you want to use the email integration features to download messages saved on a IMAP/POP3 server, you will need to enable the IMAP extension in your PHP.INI configuration file. See the PHP manual for more details.
sv: Varning: Om du vill använda den inbyggda e-postintegrationen för att hämta meddelanden på en POP3/IMAP-server måste du aktivera IMAP-funktionen i din PHP.INI fil. Läs mer i manualen för PHP.

en: WARNING: This action will permanently remove the selected email aliases from your email account.
sv: Varning: Denna åtgärd kommer att radera de valda e-postaliasen från ditt e-postkonto.

en: WARNING: This action will permanently remove the selected emails from your email account.
sv: VARNING: Åtgärden kommer ta bort valda e-postmeddelanden från ditt e-postkonto.

en: WARNING: This action will remove the selected groups permanently.
sv: Varning: Denna åtgärd kommer att radera de valda grupperna permanent.

en: WARNING: This action will remove the selected link filters permanently.
sv: Varning: Denna åtgärd kommer att radera de valda länkfiltrerna permanent.

en: WARNING: This action will remove the selected projects permanently.
sv: Varning: Denna åtgärd kommer att radera de valda projekten permanent.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List, including CUSTOMERS.
    If you want the CUSTOMER to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
sv: VARNING: E-postmeddelandet kommer skickas till alla i notifieringslistan inkluderat KUNDER.
    Om du vill att KUNDDERNA ska få ditt meddelande, klicka OK.
    Annars, för att återgå till editeravyn klicka på CANCEL.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List.
    If you want all users to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
sv: VARNING: E-postmeddelandet kommer skickas till alla i notifieringslistan.
    Om du vill att alla användare ska få ditt meddelande, klicka OK.
    Annars, för att återgå till editeravyn klicka på CANCEL.

en: WARNING: This message was blocked because the sender was not allowed to send emails to the associated issue.
sv: Varning: Detta meddelande har spärrats på grund av att avsändaren inte godkänts att sända e-post till det kopplade ärendet.

en: WARNING: You are not assigned to this issue so your email will be blocked.
    Your blocked email will be converted to a note that can be recovered later.
    For more information, please see the topic 'email blocking' in help.
sv: VARNING: Du är inte tilldelad till det här ärendet, så din e-post kommer blokeras.
    Ditt e-postmeddelande kommer konverteras till en notifiering som kan återskapas senare. För ytterligare information, se under 'E-post blokering' i hjälp.

en: WARNING: You have removed project(s)
sv: Varning: Du har tagit bort projekten.

en: Warning
sv: Varning

en: Warning: All changes to this issue will be lost if you continue and close this issue.
sv: Varning: Alla ändringar i detta ärende kommer att gå förlorade om du fortsätter och stänger detta ärende.

en: Warning: If you continue, you will change the
sv: Varning: Om du fortsätter, kommer du att ändra

en: Warning: This draft has already been edited. You cannot send or edit it.
sv: Varning: Utkastet har redan redigerats. Du kan inte skicka eller editera det.

en: Warning: This draft has already been sent. You cannot resend it.
sv: Varning: Utkastet har redan skickats. Du kan inte skicka om det.

en: Warning: Unknown Contacts Found
sv: Varning: Okänd kontakt hittad

en: Warning: Unknown contacts were found in the selected email messages. Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
sv: Varning: Okända kontakter hittades i det valda e-postmeddelandet. Vänligen kontrollera att du valt korrekta e-postmeddelanden att associera.

en: Warning: your issue is currently quarantined.
sv: Varning: Detta ärende är för tillfället spärrat.

en: Week
sv: Vecka

en: Week starts on:
sv: Vecka startar med:

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Weekly Report
sv: Veckorapport

en: Whether to check if IRC Bot is running.
sv: Kontrollera om IRC-boten körs.

en: Widen the field
sv: Öka fältet

en: Will save as a note
sv: Sparas som en notis

en: Will save as email
sv: Sparas som e-postmeddelande

en: Work ended
sv: Arbetet avslutades

en: Work started
sv: Arbetet startade

en: Workload By Date Range
sv: Arbetsbelastning per datumområde

en: Workload by Date Range Report
sv: Rapport för arbetsbelastning per datumråde

en: Workload by Time Period
sv: Arbetsbelastning per tidsintervall

en: Workload by Time of day
sv: Arbetsbelastning per tid på dagen

en: Workload by time period
sv: Arbetsbelastning per tidsintervall

en: Yes
sv: Ja

en: You are not allowed to use the selected project.
sv: Du har inte tillåtelse att använda det valda projektet.

en: You can create as many custom queries as you want through the <a class="link" href="%1">Advanced Search</a> interface. There is also the ability to save and modify custom queries and load them quickly from the Issue Listing screen.
sv: Du kan skapa hur många anpassade frågor som helst genom <a class="link" href="%1">Avancerad sökning</a>. Det finns även möjlighet att spara och redigera anpassade frågor och snabbt ladda dem från ärendelistan.

en: You can create canned email responses and use them when sending emails from the system. That is an useful feature when dealing with lots of issues that relate to the same problem.
sv: Du kan skapa standardsvar och använda dessa för att skicka e-postmeddelanden från systemet. Detta är användbart när du hanterar många ärenden med samma orsak.

en: You can set the minimum role required to view a column. For example, if you set the mimimum role for 'Category' to be 'Manager' anyone with a role lower then 'Manager' will not be able to see that column. To hide a column from all users, select 'Never Display'.
sv: Du kan ställa in vilken lägsta användarnivå som krävs för att visa kolumnen. Exempel: om du sätter minsta användarnivå för 'Category' till 'Manager' så kan allar med nivå högre än 'Manager' se kolumnen. Hör att dölja en kolumn för alla sätt den till 'Never Display'.

en: You can switch to the 'Search' or 'Go' boxes quickly by using a special shortcut keystroke in your keyboard.
sv: Du kan hoppa direkt till 'Sök' eller 'Gå' fälten genom snabbtangenter på tangentbordet.

en: You cannot change the status of the only active user left in the system.
sv: Du kan inte ändra statsu på den enda kvarvarande användaren i systemet.

en: You cannot inactivate all of the users in the system.
sv: Du kan inte deaktivera alla användare i systemet.

en: You cannot remove all of the projects in the system.
sv: Du kan inte radera alla projekt i systemet.

en: You do not have permission to delete this note.
sv: Du har inte behörighet att ta bort noteringen.

en: You do not have permission to remove this phone support entry.
sv: Du har inte behörighet att ta bort telefonsupportposten.

en: You do not have the correct role to access this page
sv: Du har inte korrekt roll för att få åtkomst till den här sidan

en: You do not have the permission to remove this attachment.
sv: Du har inte behörighet att ta bort bilagan.

en: You do not have the permission to remove this file.
sv: Du har inte behörighet att ta bort filen.

en: You may <a class="link" href="%1">submit another issue</a> if you so wish.
sv: Du kan <a class="link" href="%1">skapa ett nytt ärende</a> om du så önskar.

en: You may also set the appropriate timezone where you live in this screen, and all of the software will adjust the dates displayed in the system accordingly.
sv: Du kan ställa in aktuell tidszon för var du befinner dig. Systemet anpassar sedan all tidsvisning utifrån detta val.

en: Your User Account Details
sv: Dina användardetaljer

en: Your session has expired. Please login again to continue.
sv: Du har loggats ut automatiskt. Vänligen logga in igen för att fortsätta.

en: Your user account has been updated in %1
sv: Ditt användarkonto har uppdaterats %1

en: Your user status is currently set as inactive. Please contact your local system administrator for further information.
sv: Ditt användarstatus är för tillfället satt till inaktiverad. Kontakta din systemadministratör för mer information.

en: Your user status is currently set as pending. This means that you still need to confirm your account creation request. Please contact your local system administrator for further information.
sv: Ditt användarstatus är för tillfället satt till väntar.Detta innebär att du måste bekräfta din registrering. Kontakta din systemadministratör för mer information.

en: [Private]
sv: [Privat]

en: actions
sv: åtgärder

en: advanced search
sv: Avancerad sökning

en: an
sv: ett

en: any
sv: alla

en: as
sv: som

en: ascending
sv: stigande

en: associated
sv: associerade

en: bulk update tool
sv: Massuppdateringsverktyg

en: change your account clocked-in status
sv: Ändra instämpling för ditt konto

en: click to edit
sv: klicka för att redigera

en: convert note
sv: Konvertera notering

en: create a new issue
sv: Skapa ett nytt ärende

en: create advanced searches
sv: Skapa avancerade sökningar

en: current filters
sv: Nuvarande filter

en: delete
sv: radera

en: descending
sv: fallande

en: diff to %1
sv: diff mot %1

en: display in fixed width font
sv: visa i fixerad bredd

en: edit the authorized repliers list for this issue
sv: redigera listan med behöriga besvarareför ärendet

en: edit the notification list for this issue
sv: Redigera notifieringslistan för detta ärende

en: edit this custom search
sv: redigera denna anpassade sökning

en: error condition detected
sv: felaktighet upptäckt

en: first name
sv: förnamn

en: fixed width font
sv: fixerad bredd

en: for all selected issues. Are you sure you want to continue?
sv: för alla valda ärenden. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: full news entry
sv: Hela nyhetsinlägget

en: general statistics
sv: Generell statistik

en: generate excel-friendly report
sv: Skapa Excel-rapport

en: get access to advanced search parameters
sv: Använd avancerad sökning

en: get context sensitive help
sv: Hämta hjälptexter

en: global filter
sv: globalt filter

en: help documentation
sv: Hjälpdokumentation

en: hide / show the advanced search form
sv: Göm/Visa avancerad sökning

en: hide / show the quick search form
sv: Göm/Visa snabbsökning

en: hide/show
sv: Göm/Visa

en: hours
sv: timmar

en: in hours
sv: i timmar

en: in minutes
sv: i minuter

en: internal faq
sv: Intern FAQ

en: is neither a known staff member or customer technical contact.
sv: är varken en personals eller kunds tekniska kontakt.

en: issue
sv: ärende

en: issues worked on
sv: Ärenden som arbetats på

en: it will show up by the side of the field
sv: Visas vid sidan om fältet

en: keywords
sv: Nyckelord

en: last name
sv: efternamn

en: leave empty to keep the current password
sv: Lämna tomt för att behålla ditt gamla lösenord

en: list all email aliases
sv: Visa alla e-postalias

en: list all issues assigned to you
sv: Lista alla ärenden tilldelade dig

en: list all removed emails
sv: Lista alla borttagna e-postmeddelanden

en: list available emails
sv: Lista tillgängliga e-postmeddelanden

en: list the issues stored in the system
sv: Lista ärenden lagrade i systemet

en: logout from
sv: Logga ut från

en: manage alias
sv: Hantera alias

en: manage the application settings, users, projects, etc
sv: Hantera applikationens inställningar, projekt m.m.

en: modify your account details and preferences
sv: Ändra inställningar för ditt konto

en: month
sv: månad

en: move field down
sv: Flytta fält nedåt

en: move field up
sv: Flytta fält uppåt

en: must be a valid email address
sv: måste vara en giltig e-postadress

en: myself and my group
sv: Mina och min grupp

en: myself and un-assigned
sv: Mina och ej tilldelade

en: myself, un-assigned and my group
sv: Mina, ej tilldelade och min grupp

en: next issue on your current active filter
sv: Nästa ärende i ditt aktiva filter

en: only used for automatic issue reminders
sv: används endast för automatisk ärendepåminnelse

en: or
sv: eller

en: page
sv: sida

en: paste or start typing here
sv: klistra in eller skriv här

en: pending
sv: väntar

en: quick search
sv: Snabbsökning

en: quick search bar
sv: Snabbsöksfält

en: read faq entry
sv: läs faq-inlägg

en: reply to this email
sv: svara på e-posten

en: reply to this note
sv: svara på noteringen

en: reporting system
sv: Rapportsystem

en: send email to
sv: Skicka e-post till

en: sent to notification list
sv: skickat till notifieringslistan

en: sort by
sv: Sortera efter

en: sort by customer
sv: Sortera efter kund

en: sort by date
sv: Sortera efter datum

en: sort by recipient
sv: Sortera efter mottagare

en: sort by sender
sv: Sortera efter avsändare

en: sort by status
sv: Sortera efter status

en: sort by subject
sv: Sortera efter ämne

en: sort by summary
sv: Sortera efter rubrik

en: standard user and above only
sv: enbart för standard user och högre

en: this will determine the order in which actions are triggered
sv: Detta specificerar i vilken ordning åtgärderna kommer att aktiveras

en: this will show up on the bottom of the reminder messages
sv: detta kommer att visas i underkanten på påminnelsemeddelanden

en: to access this page.
sv: för att komma åt denna sida.

en: un-assigned
sv: Ej tilldelade

en: un-scheduled
sv: ej schemalagt

en: update entry
sv: Uppdatera notering

en: update this entry
sv: Uppdatera posten

en: view email details
sv: Visa e-postdetaljer

en: view issue details
sv: Visa ärendedetaljer

en: view note details
sv: Visa detaljer för notisen

en: view reminder action details
sv: Visa detaljer för påminnelsens åtgärd

en: view reminder details
sv: Visa detaljer för denna påminnelse

en: view the full history of changes on this issue
sv: Visa full ändringshistorik för detta ärende

en: view the history of sent emails
sv: Se historik över skickad e-post

en: visible to all
sv: Synlig för alla

en: week
sv: vecka

en: year
sv: år
