eventum - en to ru translation catalogue (1668 entries)

en: 
    To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
ru: 
    Пройдите по ссылке, чтобы получить больше информации о запросе.

en: % Complete
ru: % Завершено

en: %1 Field
ru: %1 Поле

en: %1$s Group
ru: %1$s Группа

en: %1$s or greater
ru: %1$s или больше

en: %1$s or less
ru: %1$s или меньше

en: %1:
    %2 ago
ru: %1:
    %2 назад

en: 'Note Discussion', 'Email Discussion' and 'Telephone Discussion' categories are required by Eventum and cannot be deleted.
ru: 'Note Discussion', 'Email Discussion' и 'Telephone Discussion' категории обязательны и не могут быть удалены.

en: (All Issues)
ru: (все запросы)

en: (Alternate domains that point to 'Address Hostname')
ru: (Альтернативные домены, которые обращаются к "Адрес хоста")

en: (Open Issues)
ru: (активные запросы)

en: (This MUST contain a real email address, e.g. "%1" or "%2")
ru: (Здесь ДОЛЖЕН содержаться реальный email адрес, такой как "%1" or "%2")

en: (This will be included in the From address of all emails sent by Eventum)
ru: (Будет включено в поле От: адреса всех эл.писем, отправляемых системой Eventum)

en: (This will be included in the From address of all notes sent by Eventum)
ru: (Будет включено в поле От: адреса всех примечаний, отправляемых системой Eventum)

en: (Tip: port defaults are 110 for POP3 servers and 143 for IMAP ones)
ru: (обычно 110 порт для POP3 серверов, и 143 - для IMAP)

en: (archived)
ru: (архивировано)

en: (default %1)
ru: (Первоначально %1)

en: (default folder is INBOX)
ru: (INBOX - папка по умолчанию)

en: (e.g. %1)
ru: (нарпимер %1)

en: (hold 'ALT' key and press '3' one time) - to access the 'Search' box
ru: Чтобы попасть в строку поиска, нажмите одновременно кнопки ALT и 3

en: (hold 'ALT' key and press '4' one time) - to access the 'Go' box
ru: Чтобы попасть в строку быстрого перехода, нажмите одновременно кнопки ALT и 4

en: (in hours please)
ru: (в часах пожалуйста)

en: (literally)
ru: (буквально)

en: (requires %1 installed in your server)
ru: (требуется, чтобы на сервере был установлен %1)

en: (separate multiple addresses with commas)
ru: (при указании нескольких адресов, разделяйте их запятыми)

en: (this color will be used in the issue listing page)
ru: (этот цвет будет использован на странице просмотра запросов)

en: (three letter abbreviation)
ru: (аббревиатура из трех букв)

en: -- Select One --
ru: -- Выберите пользователя --

en: <b>NOTE:</b> Email will <b>NOT</b> be sent to the notification list, if this option if chosen. This is useful as way to backload a set of emails into an existing issue.
ru: <b>ПРИМЕЧАНИЕ:</b> Эл.письмо <b>НЕ БУДЕТ</b> разослано по списку уведомлений, если выбрана эта опция. Может быть полезно для обратной загрузки набора эл.писем в существующий запрос.

en: <b>NOTE:</b> Email will be broadcasted to the full notification list, including any customers, if this option is chosen.
ru: <b>ПРИМЕЧАНИЕ:</b> Эл.письмо будет разослано по списку уведомлений, включая всех клиентов, если выбрана эта опция.

en: <b>NOTE:</b> Email will be saved as a note and broadcasted only to staff users.
ru: <b>ПРИМЕЧАНИЕ:</b> Эл.письмо будет сохранено как примечание и отправлено только сотрудникам.

en: A new issue was just created and assigned to you.
ru: Новый запрос был только что создан и назначен вам.

en: A new issue was just created in the system.
ru: В системе только что был создан новый запрос.

en: A new user was just created for you in the system.
ru: В системе только что создан новый пользователь.

en: ADDED
ru: ДОБАВЛЕНО

en: ADVISORY: Your reply will be sent to the notification list.
ru: ИНФОРМАЦИЯ: Ваш ответ будет разослан по списку уведомлений.

en: ALERT:
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

en: ALL
ru: ВСЕ

en: AND / OR
ru: и/или

en: Abbreviation
ru: Аббревиатура

en: Abbreviation:
ru: Аббревиатура:

en: Account Creation
ru: Создание учетной записи

en: Account Manager
ru: Менеджер учетной записи

en: Account Manager:
ru: Менеджер учетной записи:

en: Account Preferences
ru: Предпочтения учетной записи

en: Account Signup
ru: Запрос на создание учетной записи

en: Action
ru: Действие

en: Action Type
ru: Тип действия

en: Action Type:
ru: Тип действия:

en: Actions
ru: Действия

en: Actions are any event that shows up in the history of an issue, such as a user or a developer updating an issue, uploading a file, sending an email, etc.
ru: Действия это любые показываемые в истории события для запросов, например, пользователь или разработчик обновляет запрос, загружает файл, отправляет письмо по электронной почте и т.д.

en: Active
ru: Активные

en: Activity Type
ru: Тип деятельности

en: Activity in Past
ru: Деятельность за

en: Add
ru: Добавить

en: Add / Edit Categories
ru: Добавить / Редактировать категории

en: Add / Edit Phone Support Categories
ru: Добавить / Редактировать категории поддержки по телефону

en: Add / Edit Priorities
ru: Добавить / Редактировать приоритеты

en: Add / Edit Releases
ru: Добавить / Редактировать релизы

en: Add Action
ru: Добавить действие

en: Add Authorized Replier
ru: Добавить допущенного к ответу

en: Add Condition
ru: Добавить условие

en: Add Email Signature
ru: Добавить подпись эл.почты

en: Add Extra Recipients To Notification List?
ru: Добавить дополнительных получателей в список уведомлений?

en: Add Files
ru: Добавить файлы

en: Add Me To Notification
ru: Добавить меня к Уведомлениям

en: Add Myself to list of assignees.
ru: Добавить меня в список назначенных.

en: Add New Files
ru: Добавить новые файлы

en: Add New Requirement
ru: Добавить новую инструкцию

en: Add Phone Call
ru: Добавить телефонный звонок

en: Add Phone Entry
ru: Добавить телефонную запись

en: Add Subscription
ru: Добавить подписку

en: Add Time Entry
ru: Добавить запись времени

en: Add Unknown Recipients to Issue Notification List
ru: Добавить неизвестных получателей в список уведомления запроса

en: Add sender to authorized repliers list?
ru: Добавить отправителя в список допущенных к ответу?

en: Address Hostname:
ru: Имя хоста адреса:

en: Administration
ru: Управление

en: Administrator
ru: Администратор

en: Advanced Options
ru: Расширенные настройки

en: Advanced Search
ru: Расширенный поиск

en: Advanced Search / Creating Custom Queries
ru: Расширенный поиск / Создание пользовательских запросов

en: After Sender Name
ru: После имени отправителя

en: Aggregate
ru: Общий

en: Alert Group Leader:
ru: Сигнализировать руководителю группы:

en: Alert IRC:
ru: Сигнализировать канал IRC:

en: Alert Query
ru: Запрос предупреждения

en: Alert Reason
ru: Причина предупреждения

en: All
ru: Все

en: All Issues
ru: Все запросы

en: All Text (emails, notes, etc)
ru: По всему тексту (эл. письма, примечания и т.д)

en: All time tracking information for the given support level or customer. Issues without any time tracking data do not affect the average or median.
ru: Все информация по учету времени для указанного уровня поддержки или клиента. Запросы без учета времени не влияют на среднее или промежуточное значение.

en: Allow Un-Assigned Issues?
ru: Разрешить неназначенные запросы?

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues and to send emails on existing issues.
ru: Разрешается просмотр всех запросов для всех проектов, связанных с этим пользователем; Разрешается создавать новые запросы и отправлять сообщения на существующие проблемы.

en: Also Filter By Issue Priorities
ru: Также фильтровать по приоритетам запроса

en: Also, all issues that are marked as duplicates from this one were updated as well.
ru: Также были обновлены все запросы, которые отмечены как дубликаты данного запроса.

en: An Error Was Found
ru: Возникла ошибка

en: An error occurred while trying to add the FAQ entry.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить запись FAQ.

en: An error occurred while trying to add the new account manager.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить нового менеджера учетной записи.

en: An error occurred while trying to add the new account.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новую учетную запись.

en: An error occurred while trying to add the new action.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новое действие.

en: An error occurred while trying to add the new category.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новую категорию.

en: An error occurred while trying to add the new condition.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новое условие.

en: An error occurred while trying to add the new custom field.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новое дополнительное поле.

en: An error occurred while trying to add the new customization.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новую персонализацию.

en: An error occurred while trying to add the new email response.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новый ответ по эл.почте.

en: An error occurred while trying to add the new group.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новить группу.

en: An error occurred while trying to add the new issue resolution.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новое решение запроса.

en: An error occurred while trying to add the new link filter.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новый фильтр ссылки.

en: An error occurred while trying to add the new note.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новую заметку.

en: An error occurred while trying to add the new priority.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новый приоритет.

en: An error occurred while trying to add the new project.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новый проект.

en: An error occurred while trying to add the new release.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новый релиз.

en: An error occurred while trying to add the new reminder.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новое напоминание.

en: An error occurred while trying to add the new status.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новый статус.

en: An error occurred while trying to add the new time tracking category.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новую категорию учета времени.

en: An error occurred while trying to add the new user.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить нового пользователя.

en: An error occurred while trying to add the news entry.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить новости.

en: An error occurred while trying to add the round robin entry.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить запись круговой системы.

en: An error occurred while trying to associate the selected email message
ru: Возникла ошибка при попытке связать выбранное сообщение эл.почты

en: An error occurred while trying to convert the selected note.
ru: Возникла ошибка при попытке преобразовать указанное примечание.

en: An error occurred while trying to delete the link filter.
ru: Возникла ошибка при попытке удалить фильтр ссылки.

en: An error occurred while trying to delete the note.
ru: Возникла ошибка при попытке удалить заметку.

en: An error occurred while trying to insert the authorized replier.
ru: Возникла ошибка при попытке добавить допущенного к ответу.

en: An error occurred while trying to process the uploaded file.
ru: Возникла ошибка при попытке обработать загруженный файл.

en: An error occurred while trying to run your query
ru: Возникла ошибка при попытке выполнить ваш запрос

en: An error occurred while trying to run your query.
ru: Возникла ошибка при попытке выполнить ваш запрос.

en: An error occurred while trying to save columns to display.
ru: Возникла ошибка при попытке сохранить отображаемые столбцы.

en: An error occurred while trying to update field display settings.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить настройки отображения полей.

en: An error occurred while trying to update the FAQ entry information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию записи FAQ.

en: An error occurred while trying to update the account information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию учетной записи.

en: An error occurred while trying to update the account manager information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию менеджера учетной записи.

en: An error occurred while trying to update the action information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию действия.

en: An error occurred while trying to update the category information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию категории.

en: An error occurred while trying to update the condition information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию условия.

en: An error occurred while trying to update the custom field information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию дополнительного поля.

en: An error occurred while trying to update the customization information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию персонализации.

en: An error occurred while trying to update the email response information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию ответа по эл.почте.

en: An error occurred while trying to update the group information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию группы.

en: An error occurred while trying to update the information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию.

en: An error occurred while trying to update the issue resolution information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию по решению запроса.

en: An error occurred while trying to update the link filter.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить фильтр ссылки.

en: An error occurred while trying to update the news entry information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию новостей.

en: An error occurred while trying to update the note.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить заметку.

en: An error occurred while trying to update the notification entry.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить запись уведомления.

en: An error occurred while trying to update the priority information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию приоритета.

en: An error occurred while trying to update the project information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию по проекту.

en: An error occurred while trying to update the release information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию релиза.

en: An error occurred while trying to update the reminder information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию напоминания.

en: An error occurred while trying to update the round robin entry information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию записи круговой системы.

en: An error occurred while trying to update the status information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию статуса.

en: An error occurred while trying to update the time tracking category information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию о категории учета времени.

en: An error occurred while trying to update the user information.
ru: Возникла ошибка при попытке обновить информацию пользователя.

en: An error was found while trying to change your account clocked-in status.
ru: Возникла ошибка при попытке изменить рабочий статус вашей учетной записи.

en: An issue was assigned to you by %1
ru: Запрос был назначен вам пользователем %1

en: Anonymous Form
ru: Форма анонимного создания запроса

en: Anonymous Reporting
ru: Анонимные сообщения

en: Anonymous Reporting Options
ru: Настройки анонимных сообщений.

en: Anonymous Reporting of New Issues
ru: Анонимное создание новых запросов

en: Anonymous Reporting:
ru: Анонимные сообщения:

en: Any
ru: Любой

en: Archived
ru: Архивный

en: Are you sure you want to add this address to the notification list?
ru: Вы уверены, что хотите добавить этот адрес в список уведомлений?

en: Areas
ru: Области

en: Arrival Date:
ru: Дата прибытия:

en: Article Entries
ru: Статьи

en: As an example, using the
ru: Например

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Assign Issue To Myself
ru: Назначить запрос себе

en: Assignable Users
ru: Доступные для назначения пользователи

en: Assignable Users:
ru: Доступные для назначения пользователи:

en: Assigned
ru: Назначен

en: Assigned Issues
ru: Назначенные запросы

en: Assigned Projects
ru: Назначенные проекты

en: Assigned Projects and Roles
ru: Назначенные проекты и роли

en: Assigned Projects:
ru: Назначенные проекты:

en: Assigned Role:
ru: Назначенная роль:

en: Assigned Support
ru: Назначенная поддержка

en: Assigned:
ru: Назначен:

en: Assignee
ru: Назначение

en: Assignee:
ru: Назначение:

en: Assignment
ru: Назначение

en: Assignment Field
ru: Поле Назначение

en: Assignment List
ru: Список назначений

en: Assignment:
ru: Назначение:

en: Associate
ru: Связать

en: Associate Email Message to Issue #%1
ru: Связать сообщение электронной почты с запросом #%1

en: Associate Emails
ru: Обработка эл.почты

en: Associated
ru: Связанные

en: Associated Emails
ru: Связанные эл. письма

en: Associated Issues
ru: Связанные запросы

en: Associated Issues:
ru: Связанные запросы:

en: Associated Project
ru: Связанный проект

en: Associated Project:
ru: Связанный проект:

en: Associated with Issue
ru: Связано с запросом

en: Attach Files
ru: Вложить файлы

en: Attached Emails
ru: Прикрепленные эл.письма

en: Attached Files
ru: Вложенные файлы

en: Attachment originated from a note
ru: Приложение создано из примечания

en: Attachment originated from an email
ru: Приложение создано из эл. почты

en: Attachments
ru: Вложенные файлы

en: Attachments:
ru: Вложения:

en: Authorized Repliers
ru: Допущенные к ответу

en: Authorized Repliers:
ru: Допущенные к ответу:

en: Authorized to Send Emails
ru: Разрешено отправлять эл. почту

en: Auto-Creation of Issues
ru: Авто-создание запросов

en: Automated Issue
ru: Автоматический запрос

en: Automated Issue #%1 Reminder Alert
ru: Автоматизированное событие #%1 Напоминание

en: Automatically append email signature when composing internal notes
ru: Автоматически добавлять подпись эл. почты при создании внутренних примечаний

en: Automatically append email signature when composing web based emails
ru: Автоматически добавлять подпись эл. почты при создании письма с помощью веб-интерфейса

en: Automatically close confirmation popup windows?
ru: Закрывать всплывающие окна подтверждений автоматически?

en: Available - Users may use this release
ru: Доступен - пользователи могут использовать этот релиз

en: Available Help Topics
ru: Доступные разделы справки

en: Available Languages
ru: Доступные языки

en: Available Related Topics
ru: Доступные схожие темы

en: Available Reports
ru: Доступные отчеты

en: Avg
ru: Средн.

en: Avg Workload per Customer by Support Level
ru: Средний объем работы на клиента по уровню поддержки

en: Avg and Median Time to Close by Support Level
ru: Среднее и промежуточное время закрытия по уровню поддержки

en: Avg and Median Time to First Response by Support Level
ru: Среднее и промежуточное время первого ответа по уровню поддержки

en: Avg/Med/Max Issues/Emails
ru: Средн./Пром./Макс. Запросов/Эл.писем

en: BLOCKED
ru: БЛОКИРОВАННЫЙ

en: Back
ru: Назад

en: Back to Login Form
ru: Вернуться к форме входа

en: Back to Reminder Action List
ru: Вернуться к списку действий напоминания

en: Back to Reminder List
ru: Вернуться к списку напоминаний

en: Back to Top
ru: Назад вверх

en: Backup Technical Account Manager
ru: Резервный технический менеджер учетной записи

en: Based on all issues recorded in Eventum since start to present.
ru: Основан на всех запросах, сохраненных в системе Eventum, от начала работы до настоящего времени.

en: Based on all open issue in Eventum for <b>%1</b>.
ru: Основан на всех открытых запросах в системе Eventum для проекта <b>%1</b>.

en: Before Sender Name
ru: Перед именем отправителя

en: Between
ru: Между

en: Blackout Time Range:
ru: Период времени запрета:

en: Blocked Message Raw Headers
ru: Исходные заголовки блокированного сообщения

en: Blue values indicate value is lower than the aggregate one.
ru: Синие значения означают, что оценка ниже общей.

en: Boilerplate:
ru: Шаблон:

en: Brasiliant Portugese
ru: Португальский Бразильский

en: Breton
ru: Бретонский

en: Bulk Update
ru: Массовое обновление

en: Bulk Update Tool
ru: Инструмент для массового обновления

en: By Customer
ru: По клиенту

en: By Issue ID
ru: По ID запроса

en: By Support Level
ru: По уровню поддержки

en: CLOCKED IN
ru: Частота

en: Call From
ru: Звонок от

en: Call To
ru: Звонок кому

en: Call Type
ru: Тип звонка

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Update
ru: Отменить обновление

en: Canned Responses
ru: Подготовленные ответы

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Categories and Statuses
ru: Категории и статусы

en: Category
ru: Категория

en: Category Field
ru: Поле Категория

en: Category:
ru: Категория:

en: Cc
ru: Скрытая копия

en: Change Assignments:
ru: Изменить назначения:

en: Change Password
ru: Изменить пароль

en: Change Status To
ru: Изменить статус на

en: Changed Fields
ru: Измененные поля

en: Changing field types can result in loss of data.
ru: Изменение типа поля может привести к потере данных.

en: Check Disk Space:
ru: Проверить свободное место

en: Check IRC Bot:
ru: Проверить IRC-бота

en: Check Paths:
ru: Проверить пути

en: Check Permissions
ru: Проверка разрешений

en: Check Spelling
ru: Проверка орфографии

en: Checkout Page:
ru: Страница отладки:

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский (упрощенный)

en: Choose Custom Field Backend
ru: Выберите процесс обработки дополнительного поля

en: Choose a misspelled word
ru: Выберите слово с орфографической ошибкой

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Date
ru: Очистить дату

en: Clear Duplicate Status
ru: Очистить статус дубликата

en: Clear Filters
ru: Очистить фильтр

en: Clear Selections
ru: Очистить выбор

en: Click to expand.
ru: Нажмите для отображения.

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Form
ru: Закрыть форму

en: Close Issue
ru: Закрыть запрос

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Closed
ru: Закрыт

en: Closed Context ?
ru: Подразумевает закрытие?

en: Closed Date
ru: Дата закрытия

en: Closed Message
ru: Закрытое сообщение

en: Collapse expanded cell
ru: Свернуть элемент

en: Color
ru: Цвет

en: Color:
ru: Цвет:

en: Column Name
ru: Название столбца

en: Combo Box
ru: Выбор из списка

en: Comments:
ru: Комментарии:

en: Commit Message
ru: Отправить сообщение

en: Complete Details
ru: Полная информация

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Configuration Parameters
ru: Конфигурационные параметры:

en: Confirm New Password
ru: Подтвердите новый пароль

en: Continue
ru: Продолжить

en: Convert Note To Email
ru: Преобразовать примечание в эл.письмо

en: Convert to Draft and Save For Later Editing
ru: Преобразовать в черновик и сохранить для дальнейшего редактирования

en: Convert to Email and Send Now
ru: Преобразовать в эл.письмо и сразу отправить

en: Cookies support seem to be disabled in your browser. Please enable this feature and try again.
ru: Поддержка Cookies выключена в Ввшем обозревателе. Пожалуйста, включите эту фунцию и попробуйте заново.

en: Count
ru: Кол-во

en: Create Account
ru: Создать учетную запись

en: Create Account Manager
ru: Создать менеджера учетной записи

en: Create Category
ru: Создать категорию

en: Create Custom Field
ru: Создать дополнительное поле

en: Create Customization
ru: Создать персонализацию

en: Create Draft
ru: Создать черновик

en: Create Email Response
ru: Создать ответ по эл.почте

en: Create FAQ Entry
ru: Создать запись FAQ

en: Create Group
ru: Создать группу

en: Create Issue
ru: Создать запрос

en: Create Link Filter
ru: Создать фильтр ссылки

en: Create New Issue
ru: Создание нового запроса

en: Create News Entry
ru: Создать новость

en: Create Note
ru: Создать заметку

en: Create Priority
ru: Добавить приоритет

en: Create Project
ru: Создать проект

en: Create Release
ru: Создать релиз

en: Create Reminder
ru: Создать напоминание

en: Create Resolution
ru: Создать решение

en: Create Round Robin Entry
ru: Создать запись круговой системы

en: Create Status
ru: Добавить статус

en: Create User
ru: Создать пользователя

en: Create User and Permissions
ru: Создать пользователя и разрешения

en: Created
ru: Создан

en: Created Date
ru: Дата создания

en: Creating New Reminder
ru: Создать новое напоминание

en: Current Project
ru: Текущий проект

en: Current Project:
ru: Текущий проект:

en: Current Selections:
ru: Текущий выбор:

en: Current filters:
ru: Текущие фильтры:

en: Custom Field
ru: Пользовательское поле

en: Custom Fields
ru: Дополнительные поля

en: Custom Fields Report
ru: Отчет по дополнительным полям

en: Custom field updated (%1$s) by %2$s
ru: Дополнительное поле (%1$s) обновлено пользователем %2$s

en: Customer
ru: Клиент

en: Customer Contract
ru: Договор клиента

en: Customer Counts
ru: Кол-во клиентов

en: Customer Identity (e.g. "Example Inc.", "johndoe@example.com", 12345)
ru: Пользовательское описание (например, "Example Inc.", "johndoe@example.com", 12345)

en: Customer Integration Backend
ru: Процесс обработки интеграции клиентов

en: Customer Phone Number
ru: Номер телефона клиента

en: Customer Profile Stats
ru: Статистика по параметрам клиента

en: Customer Stats Report
ru: Статистика по клиенту

en: Customer:
ru: Клиент:

en: Customers
ru: Клиенты

en: Customize Issue Listing Screen
ru: Настройка страницы просмотра запросов

en: Customize Monitoring Parameters
ru: Индивидуальные параметры мониторинга

en: Czech
ru: Чешский

en: Daily Tips:
ru: Подсказки дня:

en: Database Error
ru: Ошибка базы данных

en: Date
ru: Дата

en: Date Field
ru: Поле даты

en: Date Field:
ru: Поле даты:

en: Date Range
ru: Диапазон дат

en: Date Triggered
ru: Дата срабатывания

en: Date issue was opened - Date issue was closed for all closed issues.
ru: (Дата открытия запроса - Дата закрытия запроса) для всех закрытых запросов.

en: Date of Call
ru: Дата звонка

en: Date of Work
ru: Дата действия

en: Day
ru: День

en: Day of Month
ru: День месяца

en: Day of Week
ru: День недели

en: Days
ru: Дней

en: Days and Hours Since
ru: Прошедших дней и часов

en: Dear
ru: Уважаемый

en: Default Category:
ru: Категория по умолчанию:

en: Default Options for Notifications:
ru: Настройки по умолчанию для уведомлений:

en: Default Priority:
ru: Приоритет по умолчанию:

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Alias
ru: Удалить псевдоним

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Description Field
ru: Поле Описание

en: Description is currently collapsed
ru: Описание на данный момент свернуто

en: Description:
ru: Описание:

en: Details
ru: Детали

en: Developer
ru: Специалист

en: Developers
ru: Специалисты

en: Did you Know?
ru: Знаете ли вы?

en: Diff Page:
ru: Страница версий:

en: Disabled
ru: Выключено

en: Disassociate Selected
ru: Разъединить выбранные

en: Display on List Issues Page
ru: Отображать на странице просмотра запросов

en: Displays average number of issues, developer emails and customer emails per issue by support level
ru: Показывает среднее кол-во запросов, эл.писем специалистов и эл.писем клиентов на запрос по уровню поддержки

en: Displays time stats
ru: Показать временную статистику

en: Do you want to continue?
ru: Вы хотите продолжить?

en: Draft Address Prefix:
ru: Префикс адреса черновика:

en: Draft routed from
ru: Черновик маршрутизирован от

en: Drafts
ru: Черновики

en: Drop Tables If They Already Exist
ru: Удалить таблицы, если они уже существуют

en: Duplicate of
ru: Дубликат

en: Duplicated Issue:
ru: Дублированный запрос:

en: Duplicated by
ru: Дублированный

en: Duplicates
ru: Дубликаты

en: ERROR: Could not find IRC bot pid from process list.
ru: ОШИБКА: Невозможно найти идентификатор бота IRC из списка процесса.

en: ERROR: Directory could not be found (path: %1$s)
ru: ОШИБКА: Директория не найдена (путь: %1$s)

en: ERROR: Directory permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
ru: ОШИБКА: Несоответствие разрешений директории (путь: %1$s; текущие разр.: %2$s; верные разр.: %3$s)

en: ERROR: File group mismatch (path: %1$s; current group: %2$s; correct group: %3$s)
ru: ОШИБКА: Несоответствие группы файла (путь: %1$s; текущая группа: %2$s; верная группа: %3$s)

en: ERROR: File owner mismatch (path: %1$s; current owner: %2$s; correct owner: %3$s)
ru: ОШИБКА: Несоответствие владельца файла (путь: %1$s; текущий владелец: %2$s; верный владелец: %3$s)

en: ERROR: File permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
ru: ОШИБКА: Несоответствие разрешений файла (путь: %1$s; текущие разр.: %2$s; верные разреш.: %3$s)

en: ERROR: File size mismatch (path: %1$s; current filesize: %2$s)
ru: ОШИБКА: Несоответствие размера файла (путь: %1$s; текущий размер файла: %2$s)

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to create the configuration file in the setup directory
ru: ОШИБКА: система не имеет соответствующих разрешений на создание файла конфигурации в каталоге установки

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to update the configuration file in the setup directory
ru: ОШИБКА: система не имеет соответствующих разрешений для обновления конфигурационного файла в каталоге установки

en: Edit Authorized Replier List
ru: Ред. список допущенных к ответу

en: Edit Categories
ru: Редактировать категории

en: Edit Columns to Display
ru: Редактировать отображаемые столбцы

en: Edit Fields to Display
ru: Редактировать отображаемые поля

en: Edit Incident Redemption
ru: Редактировать погашение инцидента

en: Edit Notification List
ru: Редактировать список уведомлений

en: Edit Option
ru: Редактировать настройки

en: Edit Phone Support Categories
ru: Редактировать категории поддержки по телефону

en: Edit Priorities
ru: Редактировать приоритеты

en: Edit Releases
ru: Редактировать релизы

en: Edit Signature
ru: Редактировать подпись

en: Email (subject: '%1$s') associated by %2$s
ru: Эл. письмо (тема: '%1$s') связанно пользователем %2$s

en: Email (subject: '%1$s') disassociated by %2$s
ru: Эл. письмо (тема: '%1$s') разъединено пользователем %2$s

en: Email Account:
ru: Учетная запись эл. почты:

en: Email Address
ru: Адрес эл. почты

en: Email Address Prefix:
ru: Префикс адреса эл.письма:

en: Email Address to Send Saved Messages:
ru: Адрес эл.почты для отправки сохраненных сообщений:

en: Email Address:
ru: Адрес эл. почты:

en: Email Addresses To Send Errors To:
ru: Адреса эл.почты на которые отправлять ошибки:

en: Email Addresses To Send Information To:
ru: Адреса эл.почты на которые отправлять информацию:

en: Email Alias
ru: Псевдонимы Email

en: Email Blocking
ru: Блокирование эл.почты

en: Email Counts
ru: Кол-во эл.писем

en: Email Draft Interface:
ru: Интерфейс черновиков эл.писем:

en: Email Error Logging System:
ru: Отправлять ошибки системы учета событий:

en: Email Integration Feature:
ru: Функции интеграции с эл.почтой:

en: Email List:
ru: Список адресов эл.почты:

en: Email Notifications
ru: Уведомление по эл. почте

en: Email Recipient Type Flag:
ru: Отличительный флаг получателя эл.почты:

en: Email Reminder System Status Information:
ru: Отправлять информацию о статусе системы напоминаний:

en: Email Routing Interface:
ru: Интерфейс маршрутизации эл.почты:

en: Email Signature
ru: Подпись для эл. почты

en: Email Spell Checker:
ru: Проверка орфографии в эл.письме:

en: Email Time Spent
ru: Затраченное время на эл.почту

en: Email Workload by Time of day
ru: Объем работы с эл.почтой по времени дня

en: Email by time period
ru: Кол-во эл.почты за период

en: Email from '%1$s' blocked
ru: Эл. письмо от  '%1$s'  заблокировано

en: Email message draft updated by %1$s
ru: Черновик почтового сообщения обновлен пользователем %1$s

en: Email message saved as a draft by %1$s
ru: Почтовое сообщение сохранено как черновик пользователем %1$s

en: Email routed from %1$s
ru: Эл. письмо маршутизировано от %1$s

en: Email will be re-sent from original sender, including any attachments.
ru: Эл.письмо будет переотправлено от имени исходного отправителя, со всеми вложениями.

en: Emails
ru: Эл.письма

en: Emails are Associated
ru: Эл. письма связаны

en: Emails are Received or Sent
ru: Эл.почта получена или отправлена

en: Emails are associated to existing issues
ru: Эл.письма связанны с существующими запросами.

en: Emails by Customers
ru: Эл.письма клиента

en: Emails by Staff
ru: Эл.письма сотрудников

en: Empty Subject Header
ru: Пустой заголовок темы

en: Enabled
ru: Включено

en: End
ru: Окончание

en: End date
ru: Конечная дата

en: End:
ru: Конец:

en: Enter Impact Analysis
ru: Введите оценку действий

en: Enter the details below:
ru: Укажите детали ниже:

en: Entered By
ru: Внесен

en: Equals
ru: равно

en: Error
ru: Ошибка

en: Error: An error occurred while trying to run your query.
ru: Ошибка: возникла ошибка при попытке выполнить ваш запрос.

en: Error: No user account was found matching the entered email address.
ru: Ошибка: Введенному адресу эл.почты не соответствует ни одна учетная запись пользователя.

en: Error: Please configure the email address domain.
ru: Ошибка: Пожалуйста, сконфигурируйте домен адреса эл. почты.

en: Error: Please configure the email address prefix.
ru: Ошибка: Пожалуйста, сконфигурируйте префикс адреса эл. почты.

en: Error: Please provide the email account ID.
ru: Ошибка: Пожалуйста, укажите идентификатор учетной записи эл. почты.

en: Error: Please provide your email address.
ru: Ошибка: Пожалуйста, укажите ваш адрес эл.почты.

en: Error: The associated user for the email routing interface needs to be set.
ru: Ошибка: должен быть установлен связанный пользователь для интерфейса маршрутизации эл. почты.

en: Error: The email address specified is already associated with an user in the system.
ru: Ошибка: Указанный адрес эл.почты уже используется пользователем системы.

en: Error: The email draft interface is disabled.
ru: Ошибка: Интерфейс управления черновиками эл. писем отключен.

en: Error: The email message was empty
ru: Ошибка: Почтовое сообщение было пустым

en: Error: The email message was empty.
ru: Ошибка: Сообщение эл. письмо было пустым.

en: Error: The email routing interface is disabled.
ru: Ошибка: интерфейс маршрутизации электронной почты отключен.

en: Error: The internal note routing interface is disabled.
ru: Ошибка: Интерфейс маршрутизация внутренних примечаний отключен.

en: Error: The issue #%1 could not be found
ru: Ошибка: элемент #%1 не найден

en: Error: The issue #%1 could not be found.
ru: Ошибка: Запрос #%1 не найден.

en: Error: The issue could not be found.
ru: Ошибка: Запрос не найден.

en: Error: The routed email had no associated Eventum issue ID or had an invalid recipient address.
ru: Ошибка: Маршутизируемое эл. письмо не имеет связанного ID запроса или адрес получателя неверный.

en: Error: The routed note had no associated Eventum issue ID or had an invalid recipient address.
ru: Ошибка: Маршутизируемое примечание не имеет связанного ID запроса или адрес получателя неверный.

en: Error: You are not allowed to view the requested FAQ entry.
ru: Ошибка: У вас нет прав для просмотра запрашиваемой записи FAQ.

en: Error: the given email address is not allowed to be added to the notification list.
ru: Ошибка: указанный адрес эл.почты не разрешен для добавления в список уведомлений.

en: Error: the issue is already unassigned.
ru: Ошибка: у запроса уже сняты назначения.

en: Error: you are already authorized to send emails in this issue.
ru: Ошибка: вам уже разрешено отправлять эл.письма в этом запросе.

en: Est Dev Time
ru: Ожидаемое время решения

en: Estimated Dev. Time
ru: Ожидамое время решения

en: Estimated Dev. Time (only numbers)
ru: Ожидаемое время решения (только цифры)

en: Estimated Dev. Time:
ru: Ожидамое время решения:

en: Estimated Development Time
ru: Ожидаемое время решения

en: Estimated Development Time Field
ru: Поле Ожидамое время решения

en: Estimated Development Time by Category
ru: Ожидаемое время решения по категории

en: Estimated time (Hours)
ru: Время ожидания (в часах)

en: Eventum Emails
ru: Эл.письма системы Eventum

en: Eventum Installation
ru: Установка системы Eventum

en: Eventum Issues search
ru: Eventum поиск проблем

en: Eventum Relative URL
ru: Eventum относительные URL

en: Existing Accounts:
ru: Существующие учетные записи:

en: Existing Actions:
ru: Существующие действия:

en: Existing Authorized Repliers for this Issue
ru: Существующие допущенные к ответу по этому запросу

en: Existing Canned Email Responses:
ru: Существующие запланированные ответы по эл.почте:

en: Existing Categories:
ru: Существующие категории:

en: Existing Conditions:
ru: Существующие условия:

en: Existing Custom Fields
ru: Существующие дополнительные поля

en: Existing Customer Account Managers:
ru: Существующие менеджеры учетной записи клиента:

en: Existing Customer Quick Notes
ru: Существующие краткие заметки по клиентам

en: Existing Customizations:
ru: Существующие персонализации:

en: Existing Groups
ru: Существующие группы

en: Existing Internal FAQ Entries:
ru: Существующие запуси внутреннего FAQ:

en: Existing Issue
ru: Существующие проблемы

en: Existing Issue Reminders
ru: Существующие напоминания по запросам

en: Existing Link Filters
ru: Существующие фильтры ссылки

en: Existing News Entries
ru: Существующие новости

en: Existing Phone Support Categories
ru: Существующие категории поддержки по телефону

en: Existing Priorities
ru: Существующие приоритеты

en: Existing Projects
ru: Существующие проекты

en: Existing Releases:
ru: Существующие релизы

en: Existing Resolutions:
ru: Существующие решения

en: Existing Round Robin Entries:
ru: Существующие записи круговой системы:

en: Existing Statuses:
ru: Существующие статусы:

en: Existing Subscribers for this Issue
ru: Текущие подписчики по этому запросу

en: Existing Users
ru: Существующие пользователи

en: Expand all collapsed cells
ru: Развернуть все элементы

en: Expand collapsed cell
ru: Развернуть элемент

en: Expected Resolution Date
ru: Предполагаемая дата решения

en: Expected Resolution Date:
ru: Предполагаемая дата решения:

en: Export Data:
ru: Экспорт данных

en: Export to Excel
ru: Экспорт в Excel

en: Extra Note Recipients:
ru: Дополнительные получатели заметки:

en: Field
ru: Поле

en: Field Options
ru: Настройки поля

en: Field Type
ru: Тип поля

en: Field to Graph
ru: Поля диаграммы

en: Field:
ru: Поле:

en: File
ru: Файл

en: Filenames
ru: Файлы

en: Files
ru: Файлы

en: Files are Attached
ru: Вложены файлы

en: Files are attached to existing issues
ru: Файлы прикреплены к существующим запросам

en: Filter by Arrival Date:
ru: Фильтр по дате прибытия:

en: First Response By Staff
ru: Первый ответ сотрудников

en: First Response Date
ru: Дата первого ответа

en: First Response by Staff
ru: Первый ответ сотрудников

en: Fix Spelling
ru: Исправить орфографические ошибки

en: For example
ru: Например

en: From
ru: От/С

en: From:
ru: От:

en: Full Name
ru: Полное имя

en: Full Name:
ru: Полное имя:

en: Further Requirements
ru: Дальнейшие инструкции

en: General Setup
ru: Общие настройки

en: Generate
ru: Сгенерировать

en: Get a Notification When
ru: Получать уведомление когда

en: Global Search
ru: Глобальный поиск

en: Go
ru: >>

en: Go Back
ru: Вернуться назад

en: Graphical Stats
ru: Статистика в графиках

en: Greater Than
ru: Старше чем

en: Greater or Equal
ru: Больше или равно

en: Greater than %1$s
ru: Старше %1$s

en: Group
ru: Группа

en: Group By
ru: Группировать по

en: Group:
ru: Группа:

en: Handler
ru: Оператор

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new account in %1
    For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the account creation process.
    
    If this is not a real request from you, or you are not interested in creating a new account anymore, please disregard this email. In a week the request will be erased automatically. However, if you would like to confirm the new account, please do so by visiting the URL below:
ru: Добрый день,
    
    Мы получили запрос на создание новой учетной записи на сайте %1
    В целях безопастности вы должны подтвердить этот запрос для того, чтобы мы смогли закончить процесс создания учетной записи.
    
    Если в действительности вы не отправляли запрос, или вы не заинтересованы в создании новой учетной записи, пожалуйста, проигнорируйте это письмо. По истеченни недели этот запрос будет удален автоматически. Если вы все-таки хотите подтвердить создание новой учетной записи, пожалуйста, перейдите по ссылке ниже:

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new random password for your account in %1. For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the password creation process.
    
    If this is not a real request from you, or if you don't need a new password anymore, please disregard this email.
    
    However, if you would like to confirm this request, please do so by visiting the URL below:
ru: Добрый день,
    
    Мы получили запрос на генерирование нового случайного пароля для вашей учетной записи на сайте  %1. В целях безопастности, вы должны потдвердить этот запрос для того,  
    что бы мы могли закончить процесс создания пароля.
    
    Если в действительности вы не отправляли запрос, или вам не требуется новый пароль, пожалуйста, проигнорируйте это письмо
    
    Если вы все-таки хотите подтвердить этот запрос, пожалуйста, перейдите по ссылке ниже:

en: Help
ru: Справка

en: Help Topics
ru: Разделы справочника

en: Hide Associated Emails
ru: Скрыть связанные письма

en: Hide Closed Issues
ru: Скрыть закрытые запросы

en: History of Changes
ru: История изменений

en: History of Changes to Issue
ru: История изменений запроса

en: History of Reminders Triggered for Issue
ru: История напоминаний, инициированных по запросу

en: Home
ru: Домашний

en: Host Alias:
ru: Синоним хоста:

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Hostname:
ru: Имя хоста:

en: Hours
ru: Часов

en: However, the following errors were encountered:
ru: Однако, возникли следующие ошибки:

en: I Forgot My Password
ru: Я забыл свой пароль

en: IMAP Folder
ru: IMAP каталог

en: IMAP over SSL
ru: IMAP поверх SSL

en: IMAP over SSL (self-signed)
ru: IMAP поверх SSL (self-signed)

en: IMAP, no TLS
ru: IMAP, без TLS

en: IMAP, with TLS
ru: IMAP, с TLS

en: IMAP, with TLS (self-signed)
ru: IMAP, с TLS (self-signed)

en: IRC Notifications:
ru: Уведомление через IRC:

en: If enabled, Eventum will look in the subject line of incoming notes/emails to determine which issue they should be associated with.
ru: Если включено, Eventum будет просматривать заголовки входящих примечаний/эл.писем для определения, с каким запросом они должны быть связаны.

en: If this option is enabled, users with a role of Reporter will only be able to see issues they reported.
ru: Если эта опция включена, пользователи с ролью Автор смогут просматривать только те запросы, которые они создали.

en: If yes, this reminder will not activate on weekends and time will not accumulate on the weekends.
ru: Если да, это напоминание не будет активировано по выходным и время не будет накапливаться по выходным.

en: If you close this window, you will lose your message
ru: Если вы закроете это окно, сообщение будет утеряно.

en: Ignore Issue Status Changes
ru: Игнорировать изменения статуса запроса

en: Impact <br />Analysis
ru: Оценка действий

en: Impact Analysis
ru: Оценка действий

en: Impact analysis removed by %1$s
ru: Оценка действий удалена пользователем %1$s

en: Impact analysis submitted by %1$s
ru: Оценка действий указана пользователем %1$s

en: Important Notices
ru: Важные замечания

en: In Notification List
ru: В списке уведомлений

en: In Past
ru: По истечению

en: Inactive
ru: Неактивные

en: Include expired contracts
ru: Включая истекшие договора

en: Includes issue count, Developer email Count, Customer Email Count, Customers count by Support Level
ru: Включает кол-во запросов, кол-во эл.писем специалистов, кол-во эл.писем клиентов, кол-во клиентов по уровню поддержки

en: Incoming
ru: Входящий

en: Initial Description
ru: Исходное описание

en: Initial Impact Analysis
ru: Первоначальная оценка действий

en: Initial Status for New Issues
ru: Начальный статус для новых запросов

en: Installation Instructions
ru: Инструкции по установке

en: Integer
ru: Целое число

en: Internal FAQ
ru: Внутренний FAQ

en: Internal Note Routing Interface:
ru: Интерфейс маршрутизации внутренних примечаний:

en: Internal Notes
ru: Внутренние примечания

en: Internal Users
ru: Внутренние пользователи

en: Interval
ru: Интервал

en: Is NULL
ru: ПУСТОЙ

en: Is Null
ru: Пустой

en: Is between %1$s-%2$s-%3$s AND %4$s-%5$s-%6$s
ru: Между %1$s-%2$s-%3$s и %4$s-%5$s-%6$s

en: Is greater than %1$s-%2$s-%3$s
ru: Старше, чем %1$s-%2$s-%3$s

en: Is less than %1$s-%2$s-%3$s
ru: Раньше, чем %1$s-%2$s-%3$s

en: Issue
ru: Запрос

en: Issue #
ru: Запрос #

en: Issue #%1$s Details
ru: Детали проблемы #%1$s

en: Issue Count
ru: Кол-во запросов

en: Issue Counts
ru: Кол-во запросов

en: Issue Details
ru: Детали запроса

en: Issue ID
ru: Запрос #

en: Issue ID:
ru: Запрос #:

en: Issue Overview
ru: Информация по запросу

en: Issue Priorities
ru: Приоритеты запроса

en: Issue details are updated
ru: Детали запроса обновлены.

en: Issue is Closed
ru: Запрос закрыт

en: Issues
ru: Запросы

en: Issues Closed
ru: Запрос закрыт

en: Issues Created Between
ru: Вопросы созданные между

en: Issues are Closed
ru: Запрос закрыт

en: Issues are Updated
ru: Запросы обновлены

en: Issues by Assignment
ru: Запросы по назначениям

en: Issues by Category
ru: Запросы по категориям

en: Issues by Priority
ru: Запросы по приоритетам

en: Issues by Release
ru: Запросы по релизам

en: Issues by Status
ru: Запросы по статусам

en: Issues by User
ru: Запросы пользователя

en: Issues in CSC
ru: Запросов в CSC

en: Issues with only status changed
ru: Проблемы только с измененным статусом

en: Issues/Customers matching criteria
ru: Критерии соответствия запросам/клиентам

en: It will remove all of its associated entries as well (issues, notes, attachments,netc), so please click OK to confirm.
ru: Также будут удалены все связанные с ним записи (запросы, примечания, вложенные файлы и т.д.), поэтому нажмите, пожалуйста, OK для подтверждения.

en: Keep Current Assignments:
ru: Сохранить текущие назначения:

en: Keep form open to report another issue
ru: Оставить форму открытой для создания еще одного запроса

en: Keyword(s)
ru: Ключевое слово(а)

en: Keyword(s):
ru: Ключевое слово(а):

en: Label
ru: Метка

en: Label:
ru: Метка:

en: Last Action Date
ru: Дата последнего действия

en: Last Outgoing Msg
ru: Последнее исх. сообщение

en: Last Response
ru: Последний ответ

en: Last Response Date
ru: Дата последнего ответа

en: Last Response by Staff
ru: Последний ответ сотрудников

en: Last Update
ru: Последнее обновление

en: Last Updated
ru: Последние обновленные

en: Last Updated Date
ru: Последнее обновление

en: Last updated
ru: Последнее обновление

en: Leave Copy of Messages On Server
ru: Оставлять копии сообщений на сервере

en: Left
ru: Осталось

en: Less Than
ru: Младше чем

en: Less or Equal
ru: меньше или равно

en: Less than %1$s
ru: Меньше чем %1$s

en: Levels:
ru: Уровни:

en: Line
ru: Линия

en: Link Filters
ru: Фильтры ссылок

en: List Issues
ru: Просмотр запросов

en: List Removed Emails
ru: Список удаленных писем

en: Listing / Searching for Issues
ru: Просмотр / Поиск запросов

en: Log Page:
ru: Страница Log

en: Login
ru: Вход

en: Login Time Spent
ru: Затраченное время на вход в систему

en: Logout
ru: Выход

en: Mail Queue Log
ru: Лог очереди эл. почты

en: Mail Queue for Issue #%1
ru: Очередь почты для запроса #%1

en: Mailbox
ru: Почтовый ящик

en: Manage Canned Email Responses
ru: Управление запланированными ответами по эл.почте

en: Manage Categories
ru: Управление категориями

en: Manage Columns to Display
ru: Управление отображаемыми столбцами

en: Manage Custom Fields
ru: Управление дополнительными полями

en: Manage Customer Account Managers
ru: Управление менеджерами учетных записей клиента

en: Manage Customer Quick Notes
ru: Управление краткими заметками по клиентам.

en: Manage Email Accounts
ru: Управление учетными записями эл.почты

en: Manage Groups
ru: Управление группами

en: Manage Internal FAQ
ru: Управление внутренним FAQ

en: Manage Issue Reminders
ru: Управление напоминаниями по запросу

en: Manage Issue Resolutions
ru: Управление решениями запроса

en: Manage Link Filters
ru: Управление фильтрами ссылки

en: Manage News
ru: Управление новостями

en: Manage Phone Support Categories
ru: Управление категориями поддержки по телефону

en: Manage Priorities
ru: Управление приоритетами

en: Manage Projects
ru: Управление проектами

en: Manage Releases
ru: Управление релизами

en: Manage Reminder Actions
ru: Управление действиями напоминания

en: Manage Reminder Conditions
ru: Управление условиями напоминания

en: Manage Round Robin Assignments
ru: Управление круговой системой назначений

en: Manage Statuses
ru: Управление статусами

en: Manage Time Tracking Categories
ru: Управление категориями учета времени

en: Manage Users
ru: Управление пользователями

en: Manager
ru: Менеджер

en: Manager:
ru: Менеджер:

en: Mark Issue as Duplicate
ru: Отметить запрос как дубликат

en: Mark as Duplicate
ru: Отметить как дубликат

en: Max
ru: Макс.

en: Med
ru: Промеж.

en: Members
ru: Участники

en: Message
ru: Сообщение

en: Message:
ru: Сообщение:

en: Min
ru: Мин.

en: Min. Role
ru: Мин. роль

en: Minimum Role
ru: Минимальная роль

en: Minimum User Role
ru: Минимальная роль пользователя

en: Misspelled Words:
ru: Слова с орфографическими ошибками:

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Module / Directory
ru: Модуль / Директория

en: Monday
ru: Понедельник

en: Monitor Setup
ru: Настройки мониторинга

en: Month
ru: Месяц

en: Move
ru: Переместить

en: Move Message To
ru: Переместить сообщение

en: Multiple Combo Box
ru: Множеств. выбор из списка

en: My Assignments
ru: Мои назначения

en: MySQL Database
ru: База данных MySQL

en: MySQL Password:
ru: Пароль MySQL:

en: MySQL Server Hostname
ru: Сервер MySQL

en: MySQL Table Prefix
ru: Префикс таблиц

en: MySQL Username
ru: Пользователь MySQL

en: NOTE: For security reasons it is highly recommended that the default password be changed as soon as possible.
ru: ПРИМЕЧАНИЕ: В целях безопастности крайне рекомендуется сменить пароль по умолчанию как можно скорее.

en: NOTE: If you need to send new information regarding this issue, please use the EMAIL related buttons available at the bottom of the screen.
ru: ОБРАТИТЕ ВНИМАНИЕ: Если вы хотите отправить новую информацию по этому запросу, пожалуйста, используйте соответствующую кнопку Отправить эл. письмо, доступную внизу формы.

en: Name
ru: Название

en: Name:
ru: Имя:

en: New Alias
ru: Новый псевдоним

en: New Attachment
ru: Новое вложение

en: New Issue
ru: Новый запрос

en: New Issues Assigned
ru: Новые запросы назначены

en: New Password
ru: Новый пароль

en: New Status for Issue
ru: Новый статус для запроса

en: New User information
ru: Информация о новом пользователе

en: New requirement submitted by %1$s
ru: Новое требование утверждено пользователем %1$s

en: News and Announcements
ru: Новости и объявления

en: Next
ru: Далее

en: Next Issue
ru: Следующий запрос

en: Next Message
ru: Следующее сообщение

en: Next Note
ru: Следующее примечание

en: No
ru: Нет

en: No Customer Integration
ru: Нет интеграции клиентов

en: No Drafts Found
ru: Черновики не найдены

en: No Emails Found
ru: Эл. почта не найдена

en: No FAQ entries could be found.
ru: Записи FAQ не найдены.

en: No Notes Found
ru: Примечаний не найдено

en: No Phone Calls Found
ru: Обращений по телефону не найдено

en: No Reminder Entries Found
ru: Записи напоминаний не найдены

en: No Time Entries Found
ru: Записи учета времени не найдены

en: No Workflow Management
ru: Нет управления рабочим процессом

en: No account managers could be found.
ru: Менеджеры учетной записи не найдены.

en: No actions could be found.
ru: Действия не найдены.

en: No aliases could be found.
ru: Псевдонимы не найдены

en: No associated emails could be found.
ru: Связанные эл. письма не найдены.

en: No attachments could be found.
ru: Вложенные файлы не найдены.

en: No authorized repliers could be found.
ru: Допущенные к ответу не найдены.

en: No canned email responses could be found.
ru: Запланированные ответы по эл.почты не найдены.

en: No categories could be found.
ru: Категории не найдены.

en: No changes could be found.
ru: Различия не найдены.

en: No checkins could be found.
ru: Новые версии не найдены.

en: No conditions could be found.
ru: Условия не найдены.

en: No custom fields could be found.
ru: Дополнительные поля не найдены

en: No custom fields for this project
ru: Для этого проекта нет дополнительных полей

en: No custom searches could be found.
ru: Сохраненные фильтры не найдены.

en: No customizations could be found.
ru: Персонализация не найдена.

en: No data found
ru: Данные не найдена.

en: No email accounts could be found.
ru: Учетные записи почты не найдены.

en: No email drafts could be found.
ru: Черновики электронной почты не найдены.

en: No emails could be found.
ru: Эл.почта не найдена.

en: No entries could be found.
ru: Не найдено ни одной записи.

en: No group associated with issue %1$s
ru: Нет группы, связанной с запросом %1$s

en: No groups could be found.
ru: Группы не найдены.

en: No internal notes could be found.
ru: Внутренние примечания не найдены.

en: No issues associated
ru: Нет связанных запросов

en: No issues closed this time period
ru: За этот период нет закрытых запросов

en: No issues could be found.
ru: Запросы не найдены.

en: No issues touched this time period
ru: За этот период не было изменений в запросах

en: No link filters could be found.
ru: Фильтры ссылки не найдены.

en: No mail queue could be found.
ru: Очередь почты не найдена.

en: No news entries could be found.
ru: Новости не найдены.

en: No notes could be found.
ru: Примечания не найдены.

en: No phone calls recorded yet.
ru: Еще нет записанных телефонных звонков.

en: No phone support categories could be found.
ru: Категории поддержки по телефону не найдены.

en: No priorities could be found.
ru: Приоритеты не найдены.

en: No projects could be found.
ru: Проекты не найдены.

en: No releases could be found.
ru: Релизы не найдены.

en: No reminders could be found.
ru: Напоминания не найдены

en: No resolution date given
ru: Не задана дата решения

en: No resolutions could be found.
ru: Решения не найдены.

en: No round robin entries could be found.
ru: Записи круговой системы не найдены.

en: No spelling mistakes could be found.
ru: Орфографические ошибки не найдены.

en: No statuses could be found.
ru: Статусы не найдены.

en: No subscribers could be found.
ru: Подписчики не найдены

en: No time tracking categories could be found.
ru: Категории учета времени не найдены.

en: No time tracking entries could be found.
ru: Записей учета времени не найдено.

en: No users could be found.
ru: Пользователи не найдены

en: None
ru: Нет

en: Note
ru: Заметка

en: Note Address Prefix:
ru: Префикс адреса примечания:

en: Note Recipient Type Flag:
ru: Отличительный флаг получателя примечания:

en: Note routed from %1$s
ru: Примечание маршутизировано от %1$s

en: Note:
ru: Примечание:

en: Note: The current maximum allowed upload file size is %1
ru: Примечание: Максимальный разрешенный размер загружаемого файла %1

en: Notes
ru: Примечания

en: Notes are added to existing issues
ru: Примечания добавлены к существующим запросам.

en: Notification List
ru: Список уведомлений

en: Notification List:
ru: Список уведомлений:

en: Notification Options for Issue #%1
ru: Параметры уведомлений для проблемы #%1

en: Notification list entry (%1$s) added by %2$s
ru: Запись (%1$s) списка уведомлений добавлена пользователем %2$s

en: Notification list entry (%1$s) removed by %2$s
ru: Запись (%1$s) списка уведомлений была удалена пользователем %2$s

en: Notification list entry ('%1$s') added by %2$s
ru: Запись ('%1$s') списка уведомлений добавлена пользователем %2$s

en: Notification list entry ('%1$s') updated by %2$s
ru: Запись ('%1$s') списка уведомлений обновлена пользователем %2$s

en: Notify Sender?
ru: Уведомить автора?

en: Number of Days
ru: Кол-во дней

en: OK: No errors found
ru: ОК: ошибок не найдено

en: Office
ru: Рабочий

en: Only Download Unread Messages
ru: Загружать только непрочитанные сообщения

en: Only for Known Customers?
ru: Только для известных клиентов?

en: Only staff members listed in the assignment or authorized replier fields can send emails.
ru: Только сотрудники, перечисленные в полях назначение или допущенные к ответу, могут отправлять эл.письма.

en: Open Account Signup:
ru: Открытое создание учетных записей

en: Open Issues By Assignee
ru: Открытые запросы по назначению

en: Open Issues By Reporter
ru: Открытые запросы по автору

en: Open the Emails Listing Page
ru: Открыть страницу просмотра эл. почты

en: Open the Issue Details Page
ru: Открыть страницу деталей запроса

en: Open the Issue Listing Page
ru: Открыть страницу просмотра запросов

en: Operator
ru: Оператор

en: Operator:
ru: Оператор:

en: Options
ru: Опции

en: Options to Graph
ru: Опции диаграммы

en: Options:
ru: Параметры:

en: Order
ru: Порядок

en: Other
ru: Дополн.

en: Other Emails
ru: Дополн. эл.письма

en: Other:
ru: Дополн.:

en: Otherwise, you will be automatically redirected to the Issue Details Page in 5 seconds.
ru: Иначе, вы будете автоматически переадресованы к странице деталей запроса через 5 секунд.

en: Outgoing
ru: Исходящий

en: Outgoing Email Sender Address
ru: Адрес отправителя для исходящей эл.почты

en: Outgoing Email Sender Name
ru: Имя отправителя для исходящей эл.почты

en: Outgoing email sent by %1$s
ru: Исходящее эл. писмо отправлено пользователем %1$s

en: Overall Stats
ru: Общая статистика

en: Overview or Details are Changed
ru: Информация или детали обновлены

en: Owner
ru: Владелец

en: POP3 over SSL
ru: POP3 поверх SSL

en: POP3 over SSL (self-signed)
ru: POP3 поверх SSL (self-signed)

en: POP3, no TLS
ru: POP3, без TLS

en: POP3, with TLS
ru: POP3, с TLS

en: POP3, with TLS (self-signed)
ru: POP3, с TLS (self-signed)

en: Partition:
ru: Раздел:

en: Password
ru: Пароль

en: Password Confirmation
ru: Подтверждение пароля

en: Password Confirmation Success
ru: Пароль подтвержден успешно

en: Password:
ru: Пароль:

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Pending
ru: Ожидающие

en: Percentage Complete
ru: Обработан, процентов

en: Percentage Complete:
ru: Обработан, %:

en: Percentage complete should be between 0 and 100
ru: Процент обработки должен быть между 0 и 100

en: Performing action %1$s for issue # %2$s
ru: Выполнение действия %1$s для запроса # %2$s

en: Permanently Remove
ru: Удалить без восстановления

en: Phone Calls
ru: Телефонные звонки

en: Phone Number
ru: Номер телефона

en: Phone Support entry removed by %1$s
ru: Запись поддержки по телефону удалена пользователем %1$s

en: Phone Support entry submitted by %1$s
ru: Запись Поддержка по телефону добавлена пользователем %1$s

en: Phone Time Spent
ru: Затраченное время на тел. звонки

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email
    notifications from %1, please change your account preferences by
    visiting the URL below
ru: Примечание: если вы не хотите в дальнейшем получать
    уведомления по эл.почте с сайта %1, пожалуйста измените
    предпочтения вашей учетной записи, используя ссылку ниже

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email notifications from %1, please change your account preferences by visiting the URL below
ru: Примечание: если вы не хотите в дальнейшем получать уведомления по эл.почте с сайта %1, пожалуйста, измените предпочтения вашей учетной записи, используя ссылку ниже

en: Please assign the appropriate projects for this custom field.
ru: Пожалуйста, назначьте соответствующие проекты для этого дополнительного поля.

en: Please assign the appropriate projects for this group.
ru: Пожалуйста, назначьте соответствующие проекты для этой группы.

en: Please assign the appropriate projects for this news entry.
ru: Пожалуйста, назначьте соответствующие проекты для этих новостей.

en: Please assign the appropriate projects for this status.
ru: Пожалуйста, назначьте соответстаующие проекты для этого статуса.

en: Please assign the appropriate projects for this user.
ru: Пожалуйста, назначьте соответствующий проект для пользователя.

en: Please assign the appropriate support levels for this FAQ entry.
ru: Пожалуйста, назначьте уровень поддержки для записи FAQ.

en: Please assign the appropriate users for this group.
ru: Пожалуйста, назначьте соответствующих пользователей для этой группы.

en: Please assign the appropriate users for this round robin entry.
ru: Пожалуйста, назначьте соответствующих пользователей для записи круговой системы.

en: Please assign the manager of this group.
ru: Пожалуйста, назначьте менеджера этой группы.

en: Please assign the statuses for this project.
ru: Пожалуйста, назначьте статусы для этого проекта.

en: Please assign the users for this project.
ru: Пожалуйста, назначьте пользователей для этого проекта.

en: Please choose
ru: Выберите

en: Please choose a category
ru: Пожалуйста, выберите категорию

en: Please choose a customer
ru: Пожалуста, выберите клиента

en: Please choose a field
ru: Пожалуйста, выберите поле

en: Please choose a priority
ru: Пожалуйста, выберите приоритет

en: Please choose a project
ru: Пожалуйста, выберите проект

en: Please choose a project that will be associated with this reminder.
ru: Пожалуйста, выберите проект, который будет связан с этим напоминанием.

en: Please choose a status
ru: Пожалуйста, выберите статус

en: Please choose an option
ru: Пожалуйста, выберите опцию

en: Please choose an user
ru: Пожалуйста, выберите пользователя

en: Please choose at least one person to assign the new issues created remotely.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одного пользователя для назначения нового запроса, созданного удаленно.

en: Please choose from one of the options below
ru: Выберите одну из опций ниже

en: Please choose from one of the options below:
ru: Пожлуйста, укажите одну из опций ниже:

en: Please choose new values for the selected issues
ru: Выберите новые значения для выделенных проблем

en: Please choose one of the following actions to take in regards to the selected email message
ru: Пожалуйста, выберите одно из действий для применения к выбранному сообщению эл.почты

en: Please choose the category for this new phone support entry.
ru: Пожалуйста, выберите категорию для новой телефонной записи.

en: Please choose the customer for this new note.
ru: Пожалуйста, выберите клиента для новой заметки.

en: Please choose the customers that will be associated with this reminder.
ru: Пожалуйста, выберите клиентов, которые будут связаны с этим напоминанием.

en: Please choose the default category for remote invocations.
ru: Пожалуйста, выберите категорию по умолчанию для удаленных вызовов.

en: Please choose the default category.
ru: Пожалуйста, выберите категорию по умолчанию.

en: Please choose the default priority for remote invocations.
ru: Пожалуйста, выберите приоритет по умолчанию для удаленных вызовов.

en: Please choose the default priority.
ru: Пожалуйста, выберите приоритет по умолчанию.

en: Please choose the incident types to redeem for this issue.
ru: Пожалуйста, выберите типы инцидентов для погашения данного запроса.

en: Please choose the initial status from one of the assigned statuses of this project.
ru: Пожалуйста, выберите начальный статус из списка назначенных статусов для этого проекта.

en: Please choose the priorities that will be associated with this reminder.
ru: Пожалуйста, выберите приоритеты, которые будут связаны с этим напоминанием.

en: Please choose the project for this FAQ entry.
ru: Пожалуйста, выберите проект для записи FAQ.

en: Please choose the project that you wish to customize.
ru: Пожалуйста, выберите проект, который вы хотите персонализировать.

en: Please choose the project to be associated with this email account.
ru: Пожалуйста, выберите проект, который будет связан с этой учетной записью эл.почты.

en: Please choose the project.
ru: Пожалуйста, выберите проект.

en: Please choose the reporter for remote invocations.
ru: Пожалуйста, выберите автора для удаленных вызовов.

en: Please choose the support levels that will be associated with this reminder.
ru: Пожалуйста, выберите уровень аоддержки, который будет связан с этим напоминанием.

en: Please choose the time tracking category for this new entry.
ru: Пожалуйста, выберите категорию учета времени для этой нового записи.

en: Please choose the type of email server to be associated with this email account.
ru: Пожалуйста, выберите тип сервера эл.почты, связанного с этой учетной записью эл.почты.

en: Please choose whether the SCM integration feature should be enabled or not.
ru: Пожалуйста укажите, должна быть включена или нет функция интеграции с системой SCM.

en: Please choose whether the anonymous posting feature should be allowed or not for this project
ru: Пожалуйста, укажите, разрешена или нет функция анонимного создания запросов для данного проекта

en: Please choose whether the daily tips feature should be enabled or not.
ru: Пожалуйста укажите, должна ли быть влючена или нет функция подсказок дня.

en: Please choose whether the email integration feature should be enabled or not.
ru: Пожалуйста укажите, должна ли быть влючена или нет функция интеграции с эл.почтой.

en: Please choose whether the issue auto creation feature should be allowed or not for this email account
ru: Пожалуйста укажите, разрешена ли функция автоматического создания запросов или нет для этой учетной записи эл.почты

en: Please choose whether the system should allow visitors to signup for new accounts or not.
ru: Пожалуйста укажите, разрешено системой или нет, создание новых учетных записей посетителями.

en: Please choose whether to show custom fields for remote invocations or not.
ru: Пожалуйста укажите, отображать дополнительные поля при удаленных вызовах или нет.

en: Please choose which aliases need to be removed.
ru: Пожалуйста, выберите псевдонимы которые нужно удалить.

en: Please choose which emails need to be associated.
ru: Пожалуйста, выберите, какие эл. письма должны быть связаны.

en: Please choose which emails need to be marked as deleted.
ru: Пожалуйста, выберите эл.письма, которые хотите отметить как удаленные.

en: Please choose which emails need to be permanently removed.
ru: Пожалуйста, выберите эл. письма, которые необходимо удалить перманентно.

en: Please choose which emails need to be restored.
ru: Пожалуйста, выберите эл. письма, которые необходимо восстановить.

en: Please choose which entries need to be disassociated with the current issue.
ru: Пожалуйста выберите, какие записи требуется разъединить с текущим запросом.

en: Please choose which entries need to be removed.
ru: Пожалуйста выберите, какие записи необходимо удалить.

en: Please choose which issues to update.
ru: Пожалуйста, выберите запросы для обновления.

en: Please click OK to confirm.
ru: Пожалуйста, нажмите OK для подтверждения.

en: Please enter a number for the rank of this FAQ entry.
ru: Пожалуйста, укажите число для ранга записи FAQ.

en: Please enter a password of at least 6 characters.
ru: Пожалуйста, введите пароль по крайней мере из 6 символов.

en: Please enter a pattern.
ru: Пожалуйса, введите шаблон.

en: Please enter a replacement value.
ru: Пожалуйста, введите значение для подстановки.

en: Please enter a valid email address for the sender address.
ru: Пожалуйста, укажите корректный адрес эл.почты отправителя.

en: Please enter a valid email address.
ru: Пожалуйста, укажите действующий адрес эл.почты.

en: Please enter a valid issue ID.
ru: Пожалуйста, введите корректный ID запроса.

en: Please enter a valid outgoing sender address for this project.
ru: Пожалуйста, укажите корректный адрес отправителя для проекта.

en: Please enter a valid port number for this email account.
ru: Пожалуйста, введите корректный номер порта для учетной записи эл.почты.

en: Please enter integers (or floating point numbers) on the time spent field.
ru: Пожалуйста, вводите целые (или дробные) числа в поле затраченного времени.

en: Please enter the IMAP folder for this email account.
ru: Пожалуйста, введите директорию IMAP для этой учетной записи эл.почты.

en: Please enter the SMTP server hostname.
ru: Пожалуйста, укажите имя хоста сервера SMTP.

en: Please enter the SMTP server password.
ru: Пожалуйста, укажите пароль доступа к SMTP серверу.

en: Please enter the SMTP server port number.
ru: Пожалуйста, укажите порт сервера SMTP.

en: Please enter the SMTP server username.
ru: Пожалуйста, укажите имя пользователя для сервера SMTP.

en: Please enter the abbreviation of this status.
ru: Пожалуйста, укажите аббревиатуру статуса.

en: Please enter the alternate username for this installation of Eventum.
ru: Пожалуйста, укажите дополнительное имя пользователя для установки системы Eventum.

en: Please enter the analysis for the changes required by this issue.
ru: Пожалуйста, укажите анализ для изменений, требуемых данным запросом.

en: Please enter the checkout page URL for your SCM integration tool.
ru: Пожалуйста, введите ссылку URL для страницы отладки инструмента интеграции с SCM.

en: Please enter the color of this status.
ru: Пожалуйста, укажите цвет статуса.

en: Please enter the database hostname for this installation of Eventum.
ru: Пожалуйста, укажите имя хоста базы данных для установки системы Eventum.

en: Please enter the database name for this installation of Eventum.
ru: Пожалуйста, укажите имя базы данных для установки системы Eventum.

en: Please enter the database username for this installation of Eventum.
ru: Пожалуйста, укажите имя пользователя базы данных для установки системы Eventum.

en: Please enter the description for this issue.
ru: Пожалуйста, укажите описание для запроса.

en: Please enter the description for this new phone support entry.
ru: Пожалуйста, укажите описание для новой телефонной записи.

en: Please enter the diff page URL for your SCM integration tool.
ru: Пожалуйста, введите ссылку URL для страницы различий инструмента интеграции с SCM.

en: Please enter the email address hostname for the email routing interface.
ru: Пожалуйста, введите имя хоста адреса почты для интерфейса маршрутизации эл.почты.

en: Please enter the email address of where copies of outgoing emails should be sent to.
ru: Пожалуйста, введите адреса эл.почты, на которые должны отправляться копии исходящей эл.почты.

en: Please enter the email address prefix for the email routing interface.
ru: Пожалуйста, укажите префикс адреса эл.почты для интерфейса маршрутизации эл.почты.

en: Please enter the email of this user.
ru: Пожалуйста, укажите адрес эл.почты пользователя.

en: Please enter the estimated development time for this task.
ru: Пожалуйста, укажите ожидаемое время решения для этой задачи.

en: Please enter the full name of this user.
ru: Пожалуйста, укажите полное имя пользователя.

en: Please enter the hostname for the server of this installation of Eventum.
ru: Пожалуйста, укажите имя хоста сервера для установки системы Eventum.

en: Please enter the hostname for this email account.
ru: Пожалуйста, укажите имя хоста для учетной записи эл.почты.

en: Please enter the impact analysis for this new requirement.
ru: Пожалуйста, укажите оценку действий для нового требования.

en: Please enter the issue IDs that will be associated with this reminder.
ru: Пожалуйста, выберите ID запросов, которые будут связаны с этим напоминанием.

en: Please enter the message body of this email.
ru: Пожалуйста, укажите содержание эл.письма.

en: Please enter the message body of this note.
ru: Пожалуйста, укажите содержимое примечания.

en: Please enter the message for this FAQ entry.
ru: Пожалуйста, укажите содержимое записи FAQ.

en: Please enter the message for this news entry.
ru: Пожалуйста, укажите сообщение для этих новостей.

en: Please enter the message for this round robin entry.
ru: Пожалуйста. укажите сообщение для записи круговой системы.

en: Please enter the name of this group.
ru: Пожалуйста, укажите название группы.

en: Please enter the new requirement for this issue.
ru: Пожалуйста, введите новую инструкцию для этого запроса.

en: Please enter the new value for the combo box.
ru: Пожалуйста, введите новое значение для списка выбора.

en: Please enter the note text on the input box below.
ru: Пожалуйста, введите текст примечания в поле ввода ниже.

en: Please enter the password for this email account.
ru: Пожалуйста, введите пароль для учетной записи эл. почты.

en: Please enter the port number for this email account.
ru: Пожалуйста, введите номер порта для учетной записи эл.почты.

en: Please enter the rank for this reminder.
ru: Пожалуйста, укажите ранг для напоминания.

en: Please enter the rank of this FAQ entry.
ru: Пожалуйста, укажите ранг записи FAQ.

en: Please enter the rank of this priority
ru: Пожалуйста, укажите ранг приоритета

en: Please enter the rank of this status.
ru: Пожалуйста, укажите ранг статуса.

en: Please enter the recipient of this email.
ru: Пожалуйста, укажите получателя эл.письма.

en: Please enter the relative URL of this installation of Eventum.
ru: Пожалуйста, укажите относительный URL путь для установки системы Eventum.

en: Please enter the sender address that will be used for all outgoing notification emails.
ru: Пожалуйста, укажите адрес отправителя, который будет использоваться для всех исходящих эл.писем.

en: Please enter the subject of this email.
ru: Пожалуйста, укажите заголовок эл.письма.

en: Please enter the summary for this issue.
ru: Пожалуйста, укажите сводку для запроса.

en: Please enter the summary for this new time tracking entry.
ru: Пожалуйста, укажите сводку для новой записи учета времени.

en: Please enter the title for this FAQ entry.
ru: Пожалуйста, укажите заголовок записи FAQ.

en: Please enter the title for this action.
ru: Пожалуйста, введите название для этого действия.

en: Please enter the title for this category.
ru: Пожалуйста,укажите название для категории

en: Please enter the title for this condition.
ru: Пожалуйста, введите название для условия.

en: Please enter the title for this customization.
ru: Пожалуйста, укажите название для персонализации.

en: Please enter the title for this email response.
ru: Пожалуйста, укажите название для ответа по эл.почте.

en: Please enter the title for this issue resolution.
ru: Пожалуйста, укажите название для решения запроса

en: Please enter the title for this new action.
ru: Пожалуйста, укажите название для нового действия.

en: Please enter the title for this new category.
ru: Пожалуйста, укажите название для новой категории.

en: Please enter the title for this new condition.
ru: Пожалуйста, введите название для нового условия.

en: Please enter the title for this new customization.
ru: Пожалуйста, укажите название для новой персонализации.

en: Please enter the title for this new email response.
ru: Пожалуйста, укажите название для нового ответа по эл.почте.

en: Please enter the title for this new issue resolution.
ru: Пожалуйста, введите название для нового решения запроса.

en: Please enter the title for this new priority.
ru: Пожалуйста, укажите название нового приоритета.

en: Please enter the title for this new project.
ru: Пожалуйста, укажите название для нового проекта.

en: Please enter the title for this new release.
ru: Пожалуйста, укажите название нового релиза.

en: Please enter the title for this new reminder.
ru: Пожалуйста, укажите название для нового напоминания.

en: Please enter the title for this new status.
ru: Пожалуйста, укажите название нового статуса.

en: Please enter the title for this new time tracking category.
ru: Пожалуйста, укажите название для новой категории учета времени.

en: Please enter the title for this news entry.
ru: Пожалуйста, укажите название для новости.

en: Please enter the title for this priority.
ru: Пожалуйста, укажите название приоритета

en: Please enter the title for this project.
ru: Пожалуйста, укажите название для проекта.

en: Please enter the title for this release.
ru: Пожалуйста, укажите название релиза.

en: Please enter the title for this reminder.
ru: Пожалуйста, укажите название для напоминания.

en: Please enter the title for this round robin entry.
ru: Пожалуйста, укажите название для записи круговой системы.

en: Please enter the title for this saved search.
ru: Пожалуйста, укажите название для сохраненного поиска.

en: Please enter the title for this status.
ru: Пожалуйста, укажите название статуса.

en: Please enter the title for this time tracking category.
ru: Пожалуйста, укажите название для новой категории учета времени.

en: Please enter the title of this FAQ entry.
ru: Пожалуйста, укажите заголовок записи FAQ.

en: Please enter the title of this category
ru: Пожалуйста,укажите название для категории

en: Please enter the title of this custom field.
ru: Пожалуйста, укажите название дополнительного поля.

en: Please enter the title of this email response.
ru: Пожалуйста, укажите название для запланированного ответа по эл.почте.

en: Please enter the title of this news entry.
ru: Пожалуйста, укажите название для сообщения.

en: Please enter the title of this note.
ru: Пожалуйста, укажите название для примечания.

en: Please enter the title of this priority
ru: Пожалуйста, укажите название приоритета

en: Please enter the title of this project.
ru: Пожалуйста, укажите название для этого проекта.

en: Please enter the title of this release.
ru: Пожалуйста, укажите название релиза.

en: Please enter the title of this resolution.
ru: Пожалуйста, укажите название этого решения.

en: Please enter the title of this status.
ru: Пожалуйста, укажите название статуса.

en: Please enter the title of this time tracking category
ru: Пожалуйста, укажите название категории учета времени

en: Please enter the updated value.
ru: Пожалуйста, введите обновленное значение.

en: Please enter the username for this email account.
ru: Пожалуйста, введите имя пользователя для этой учетной записи эл.почты.

en: Please enter your account email address.
ru: Пожалуйста, укажите адрес эл.почты вашей учетной записи.

en: Please enter your email address.
ru: Пожалуйста, укажите ваш адрес эл.почты.

en: Please enter your full name.
ru: Пожалуйста, укажите ваше полное имя.

en: Please enter your new password with at least 6 characters.
ru: Пожалуйста, введите новый пароль по крайней мере из 6 символов.

en: Please enter your password.
ru: Пожалуйста, введите пароль

en: Please indicate whether the SMTP server requires authentication or not.
ru: Пожалуйста укажите, требуется аутентификация на сервере SMTP или нет.

en: Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
ru: Пожалуйста убедитесь, что вы выбрали для связывания соответствующие сообщения эл.почты.

en: Please select a backend
ru: Пожалуйста, выберите процесс обработки

en: Please select a valid date for when the phone call took place.
ru: Пожалуйста, выберите корректную дату телефонного звонка.

en: Please select a valid date of work.
ru: Пожалуйста, выберите корректную дату действия.

en: Please select an assignment for this issue
ru: Пожалуйста, выберите назначение для запроса.

en: Please select an option from the list.
ru: Пожалуйста, сделайте выбор из списка.

en: Please select at least one link filter.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере один фильтр ссылки.

en: Please select at least one of the FAQ entries.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну из записей FAQ.

en: Please select at least one of the account managers.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одного из менеджеров учетной записи.

en: Please select at least one of the accounts.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну из учетных записей.

en: Please select at least one of the actions.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одно из действий

en: Please select at least one of the authorized repliers.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одного допущенного к ответу.

en: Please select at least one of the categories.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну из категорий.

en: Please select at least one of the conditions.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одно из условий.

en: Please select at least one of the custom fields.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одно из доп. полей.

en: Please select at least one of the customizations.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну персонализацию.

en: Please select at least one of the email responses.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере один из ответов по эл.почте.

en: Please select at least one of the groups.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну из групп.

en: Please select at least one of the news entries.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну из новостей.

en: Please select at least one of the notes.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одно из примечаний.

en: Please select at least one of the priorities.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере один из приоритетов.

en: Please select at least one of the projects.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере один из проектов.

en: Please select at least one of the releases.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере один из релизов.

en: Please select at least one of the reminders.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одно из напоминаний.

en: Please select at least one of the resolutions.
ru: Пожалуйста, выберите одно из решений.

en: Please select at least one of the round robin entries.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одну из записей круговой системы.

en: Please select at least one of the statuses.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере один из статусов.

en: Please select at least one of the subscribers.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одного из подписчиков.

en: Please select at least one of the time tracking categories.
ru: Пожалуйста, выберите одну из категорий учета времени.

en: Please select at least one of the users.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере одного из пользователей.

en: Please select projects this link filter should be active for.
ru: Пожалуйста, выберите проекты, для которых этот фильтр ссылки  будет активным.

en: Please select the assigned projects for users that create their own accounts.
ru: Пожалуйста, выберите проекты, которые будут назначены пользователям, которые создают самостоятельно свои учетные записи.

en: Please select the custom field that you would like to generate a report against.
ru: Пожалуйста, выберите снова дополнительное поля, по которому хотите построить отчет.

en: Please select the custom filter to search against.
ru: Пожалуйста, выберите пользовательский фильтр для обратного поиска .

en: Please select the minimum user role that should be able to see this link filter.
ru: Пожалуйста, выберите минимальную роль, которой будет разрешено видеть данный фильтр ссылки.

en: Please select the new status for this issue.
ru: Пожалуйста, выберите новый статус для этого запроса

en: Please use only floating point numbers (or integers) on the estimated development time field.
ru: Пожалуйста, используйте только дробные (или целые) числа в поле ожидаемого времени решения.

en: Please use only floating point numbers on the estimated development time field.
ru: Пожалуйста, используйте только числа с плавающей запятой для указания ожидаемого времени решения.

en: Port
ru: Порт

en: Post Internal Note
ru: Добавить внутреннее примечание

en: Post New Internal Note
ru: Добавление нового внутреннего примечания

en: Posted Date
ru: Дата отправки

en: Posted Date:
ru: Дата публикации:

en: Preferences
ru: Предпочтения

en: Previous
ru: Назад

en: Previous Issue
ru: Предыдущий запрос

en: Previous Message
ru: Предыдущее сообщение

en: Previous Note
ru: Предыдущее примечание

en: Primary Technical Account Manager
ru: Основной технический менеджер учетной записи

en: Priority
ru: Приоритет

en: Priority Field
ru: Поле Приоритет

en: Priority:
ru: Приоритет:

en: Private
ru: Частный

en: Private:
ru: Частный:

en: Processing Group Leader notification
ru: Обработка уведомлений для руководителя группы

en: Project
ru: Проект

en: Project Lead
ru: Руководитель проекта

en: Project:
ru: Проект:

en: Projects
ru: Проекты

en: Projects:
ru: Проекты:

en: Public
ru: Общедоступный

en: Quarantine expires in %1
ru: Изоляция истекает в %1

en: Queued Date
ru: Дата в очереди

en: Quick Search
ru: Быстрый поиск

en: REMOVED
ru: УДАЛЕНО

en: RSS feed for this custom search
ru: Лента RSS для сохраненного поиска

en: Rank
ru: Ранг

en: Rank:
ru: Ранг:

en: Raw Headers
ru: Исходные заголовки

en: Re-directing the parent window to the issue report page. This window will be closed automatically.
ru: Перенаправление родительского окна на страницу создания запроса. Это окно будет закрыто автоматически.

en: Read All Notices
ru: Читать все сообщения

en: Reason
ru: Основание

en: Reason to close
ru: Причина закрытия

en: Received
ru: Получено

en: Recent
ru: Недавние

en: Recent Activity
ru: Недавняя деятельность

en: Recent Activity Report
ru: Отчет по недавней деятельности

en: Recent Drafts
ru: Недавние черновики

en: Recent Emails
ru: Недавние эл.письма

en: Recent Notes
ru: Недавние примечания

en: Recent Phone Calls
ru: Недавние телефонные звонки

en: Recent Reminder Actions
ru: Недавние действия напоминаний

en: Recent Time Entries
ru: Недавние записи учета времени

en: Recipient
ru: Получатель

en: Recipient Type Flag:
ru: Отличительный флаг получателя:

en: Recipients
ru: Получатели

en: Recipients:
ru: Получатели:

en: Record Phone Call
ru: Регистрация телефонного звонка

en: Record Time Worked
ru: Регистрация времени обработки

en: Recorded Date
ru: Дата регистрации

en: Red values indicate value is higher than the aggregate one.
ru: Красные значения означают, что оценка выше общей.

en: Redeem Incidents
ru: Погасить инциденты

en: Redeemed Incident Types
ru: Погашенные типы инцидента

en: Refers to the number of emails sent by customers in eventum per issue. Does <b>not</b> include emails sent to general support mailbox.
ru: Указывает на кол-во эл.писем, отправленных клиентом в систему на запрос. <b>Не</b> включает эл.письма, отправленные на общий почтовый ящик поддержки.

en: Refers to the number of emails sent by developers in eventum per issue. Does <b>not</b> include emails sent to general support mailbox.
ru: Указывет на кол-во эл.писем, отправленных специалистами в систему на запрос. <b>Не</b> включает эл.письма, отправленные на общий почтовый ящик поддержки.

en: Refresh Rate for Email Listing Page
ru: Частота обновления страницы просмотра эл. почты

en: Refresh Rate for Issue Listing Page
ru: Частота обновления страницы просмотра запросов

en: Register
ru: Регистрация

en: Release
ru: Релиз

en: Remember Selection
ru: Запомнить выбор

en: Reminder
ru: Напоминание

en: Reminder Alert
ru: Предупреждающее напоминание

en: Reminder Not Triggered
ru: Напоминание не инициировано

en: Reminder Type
ru: Тип напоминания

en: Remote Invocation
ru: Удаленный вызов

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Quarantine
ru: Удалить изоляцию

en: Remove Selected
ru: Удалить выбранные

en: Remove Selected Emails
ru: Удалить выбранные эл. письма

en: Remove?
ru: Удалить?

en: Removed
ru: Удаленные

en: Removed Emails
ru: Удаленные письма

en: Replacement
ru: Подстановка

en: Reply
ru: Ответить

en: Report
ru: Отчет

en: Report Form
ru: Форма создания запроса

en: Report New Issue
ru: Создание нового запроса

en: Report Type
ru: Тип отчета

en: Report Type:
ru: Тип отчета:

en: Report a New Issue
ru: Создать новый запрос

en: Reported By
ru: Автор

en: Reporter
ru: Автор

en: Reporter:
ru: Автор:

en: Reporting Issues
ru: Создавать запросы

en: Reporting New Issues
ru: Создание новых запросов

en: Reports
ru: Отчеты

en: Request a Password
ru: Запрос пароля

en: Required Field
ru: Обязательное поле

en: Required Fields
ru: Обязательные поля

en: Required fields
ru: Обязательные поля

en: Requirement
ru: Инструкция

en: Requires Authentication?
ru: Требуется аутентификация?

en: Requires support for cookies and javascript in your browser
ru: Ваш броузер должен поддерживать cookies и javascript

en: Reset
ru: Сбросить

en: Resolution
ru: Решение

en: Response Body:
ru: Содержимое ответа:

en: Restore Emails
ru: Восстановить эл. письма

en: Return to Issue #%1 Details Page
ru: Вернуться к странице деталей запроса #%1

en: Review SQL Query
ru: Просмотр SQL запроса

en: Role
ru: Роль

en: Rows Per Page
ru: Рядов на страницу

en: Rows per Page:
ru: Рядов на страницу:

en: Run Search
ru: Выполнить поиск

en: SCM <br />Integration:
ru: Интеграция с SCM:

en: SCM Checkins associated by SCM user '
ru: Новые версии SCM связанные пользователем SCM '

en: SCM Checkins removed by %1$s
ru: Новые версии в SCM удалены пользователем %1$s

en: SCM Integration
ru: Интеграция с SCM

en: SCM Integration - Checkins
ru: SCM интеграция - поместить в репозиторий новую ревизию

en: SMS Email Address
ru: Адрес для SMS-уведомлений

en: SMTP (Outgoing Email) Settings:
ru: Настройки SMTP (исходящая эл.почта):

en: SMTP Configuration
ru: Конфигурация SMTP

en: SSL Server
ru: Сервер SSL

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Draft Changes
ru: Сохранить изменения черновика

en: Save Message
ru: Сохранить сообщение

en: Save Phone Call
ru: Сохранить телефонный звонок

en: Save Search
ru: Сохранить результаты поиска

en: Save a Copy of Every Outgoing Issue Notification Email
ru: Сохранять копии всех исходящих уведомлений по запросу

en: Save as Draft
ru: Сохранить как черновик

en: Saved Searches
ru: Сохраненные фильтры

en: Scheduled Release
ru: Запланированный релиз

en: Scheduled Release Field
ru: Поле запланированного релиза

en: Scheduled Release:
ru: Запланированный релиз:

en: Search
ru: Поиск

en: Search Title
ru: Название поиска

en: Search Type
ru: Тип поиска

en: Sections to Display
ru: Детали отображения

en: Segregate Reporter
ru: Отдельный автор

en: Segregate Reporters
ru: Отдельные авторы

en: Select Project
ru: Выберите проект

en: Send Email
ru: Отправить эл. письмо

en: Send New Password
ru: Отправить новый пароль

en: Send Notification About Issue Being Closed?
ru: Отправить уведомление о закрытии запроса?

en: Sender
ru: Отправитель

en: Sender Email
ru: Отправитель эл.почты

en: Sender:
ru: Отправитель:

en: Separate Closed Issues
ru: Отделить закрытые запросы

en: Set
ru: Установить

en: Set Display Preferences
ru: Установить настройки отображения

en: Set available options
ru: Укажите доступные опции

en: Short Description
ru: Краткое описание

en: Shorten the field
ru: Сократить поле

en: Show All Drafts
ru: Показать все черновики

en: Show Custom Fields ?
ru: Отображать дополнительные поля?

en: Show Customers
ru: Показать клиентов

en: Show Issues with no Response Between
ru: Показать запросы без ответа между

en: Show Priority
ru: Показать приоритет

en: Show Status
ru: Показать статус

en: Show additional fields to search by
ru: Показать дополнительные поля для поиска по

en: Show date fields to search by
ru: Показать поля даты для поиска по

en: Showing all open issues older than
ru: Показать все открытые запросы, старше чем

en: Signup as Authorized Replier
ru: Получить право отвечать

en: Signup for an Account
ru: Создать учетную запись

en: Skip Weekends
ru: Пропустить выходные

en: Sorry, an error happened while trying to run your query
ru: Возникла ошибка при выполнении запроса

en: Sorry, an error happened while trying to run your query.
ru: Извините, возникла ошибка при попытке выполнить ваш запрос.

en: Sorry, but there are no projects currently setup as allowing anonymous posting.
ru: Извините, на данный момент ни один из проектов не позволяет создавать анонимные запросы.

en: Sorry, but this feature has been disabled by the administrator.
ru: Извините, но эта функция была отключена администратором.

en: Sorry, but you do not have access to this page.
ru: Извините, но у вас нет доступа к этой странице.

en: Sorry, but you do not have the required permission level to access this screen.
ru: Извините, но вы не имеете необходимого уровня разрешения, чтобы получить доступ к этой странице.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
ru: Извините, у вас нет права для доступа к этой странице.

en: Sorry, you do not have permission to view this page
ru: Извините, у вас нет прав для просмотра этой страницы

en: Sorry, you do not have the required privileges to view this issue.
ru: Извините, у вас нет требуемых полномочий для просмотра этого запроса.

en: Sort By
ru: Сортировать по

en: Sort Order
ru: Порядок сортировки

en: Spell Check
ru: Проверка орфографии

en: Staff
ru: Сотрудники

en: Staff:
ru: Сотрудники:

en: Stalled Issues
ru: Затянувшиеся запросы

en: Stalled Issues Report
ru: Отчет по затянувшимся запросам

en: Standard User
ru: Пользователь

en: Start
ru: Начало

en: Start Installation
ru: Начать установку

en: Stats
ru: Статистика

en: Status
ru: Статус

en: Status Change Date
ru: Дата изменения статуса

en: Status Closed
ru: Статус Закрыт

en: Status:
ru: Статус:

en: Statuses
ru: Статусы

en: Subject
ru: Тема

en: Subject Based Routing:
ru: Маршрутизация по заголовку:

en: Subject/Body:
ru: Тема/Тело:

en: Submit
ru: Утвердить

en: Submitted
ru: Создан

en: Submitted Date
ru: Дата добавления

en: Submitted Date:
ru: Дата добавления:

en: Suggestions:
ru: Варианты:

en: Summary
ru: Сводка

en: Summary Field
ru: Поле Сводка

en: Summary:
ru: Сводка:

en: Sunday
ru: Воскресенье

en: Support Level
ru: Уровень поддержки

en: Support Levels
ru: Уровни поддержки

en: Support Options
ru: Настройки поддержки

en: Switch
ru: Сменить

en: Target Forms
ru: Целевые формы

en: Temp Number
ru: Временный номер

en: Tentative Date
ru: Предполагаемая дата

en: Tentative Date:
ru: Предполагаемая дата:

en: Test Settings
ru: Проверить настройки

en: Text Input
ru: Текстовое

en: Textarea
ru: Текстовая область

en: Thank You, Eventum is now properly setup and ready to be used. Open the following URL to login on it for the first time:
ru: Спасибо, система Eventum установлена должным образом и готова для использования. Используйте следующий URL для первого входа в систему:

en: Thank you, a confirmation message was just emailed to you. Please follow the instructions available in this message to confirm your password creation request.
ru: Спасибо, подтверждающее сообщение было только что отправлено вам по эл.почте. Пожалуйста, следуйте инструкциям, указанным в этом сообщении, чтобы подтвердить ваш запрос создания пароля.

en: Thank you, columns to display was saved successfully.
ru: Спасибо, отображаемые столбцы сохранены успешно.

en: Thank you, field display settings were updated successfully.
ru: Спасибо, настройки отображения полей обновлены успешно.

en: Thank you, issue #%1 was updated successfully.
ru: Спасибо, запрос #%1 был успешно обновлен.

en: Thank you, the FAQ entry was added successfully.
ru: Спасибо, запись FAQ добавлена успешно.

en: Thank you, the FAQ entry was updated successfully.
ru: Спасибо, запись FAQ обновлена успешно.

en: Thank you, the account manager was added successfully.
ru: Спасибо, менеджер учетных записей добавлен успешно.

en: Thank you, the account manager was updated successfully.
ru: Спасибо, менеджер учетных записей обновлен успешно.

en: Thank you, the account was updated successfully.
ru: Спасибо, учетная запись эл.почты обновлена успешно.

en: Thank you, the action was added successfully.
ru: Спасибо, действие добавлено успешно.

en: Thank you, the action was updated successfully.
ru: Спасибо, действие обновлено успешно.

en: Thank you, the association to the selected emails were removed successfully.
ru: Спасибо, связь с выбранными эл.письмами удалена успешно.

en: Thank you, the attachment was removed successfully.
ru: Спасибо, прикрепление удалено успешно.

en: Thank you, the authorized replier was inserted successfully.
ru: Спасибо, допущенный к ответу успешно добавлен.

en: Thank you, the category was added successfully.
ru: Спасибо, категория добавлена успешно.

en: Thank you, the category was updated successfully.
ru: Спасибо, категория обновлена успешно.

en: Thank you, the condition was added successfully.
ru: Спасибо, условие добавлено успешно.

en: Thank you, the condition was updated successfully.
ru: Спасибо, условие обновлено успешно.

en: Thank you, the current issue is no longer marked as a duplicate.
ru: Спасибо, текущий запрос больше не отмечен как дубликат.

en: Thank you, the custom field values were updated successfully.
ru: Спасибо, дополнительное поле обновлено успешно.

en: Thank you, the custom field was added successfully.
ru: Спасибо, дополнительное поле добавлено успешно.

en: Thank you, the custom field was updated successfully.
ru: Спасибо, дополнительное поле обновлено успешно.

en: Thank you, the custom filter was saved successfully.
ru: Спасибо, пользовательский фильтр сохранен успешно.

en: Thank you, the customization was added successfully.
ru: Спасибо, персонализация добавлена успешно.

en: Thank you, the customization was updated successfully.
ru: Спасибо, персонализация обновлена успешно.

en: Thank you, the email account was added successfully.
ru: Спасибо, учетная запись эл.почты добавлена успешно.

en: Thank you, the email message was saved as a draft successfully.
ru: Спасибо, сообщение эл. почты сохранено как черновик успешно.

en: Thank you, the email response was added successfully.
ru: Спасибо, ответ на эл.почту добавлен успешно.

en: Thank you, the email response was updated successfully.
ru: Спасибо, ответ на эл.почту обновлен успешно.

en: Thank you, the email was queued to be sent successfully.
ru: Спасибо, эл.письмо поставлено в очередь на отправку успешно.

en: Thank you, the email was sent successfully.
ru: Спасибо, эл.письмо отправлено успешно.

en: Thank you, the email was successfully moved.
ru: Спасибо, эл.письмо перемещено успешно.

en: Thank you, the emails were marked as removed successfully.
ru: Спасибо, эл.письма отмечены как удаленные успешно.

en: Thank you, the file was removed successfully.
ru: Спасибо, файл удален успешно.

en: Thank you, the group was added successfully.
ru: Спасибо, группа добавлена успешно.

en: Thank you, the group was updated successfully.
ru: Спасибо, группа обновлена успешно.

en: Thank you, the impact analysis was set successfully.
ru: Спасибо, оценка действий была установлена успешно.

en: Thank you, the impact analysis was updated successfully.
ru: Спасибо, оценка действий была обновлена успешно.

en: Thank you, the information was updated successfully.
ru: Спасибо, информация обновлена успешно.

en: Thank you, the inital impact analysis was set successfully.
ru: Спасибо, первоначальная оценка действий была установлена успешно.

en: Thank you, the internal note was posted successfully.
ru: Спасибо, внутреннее примечание успешно добавлено.

en: Thank you, the issue resolution was added successfully.
ru: Спасибо, решение запроса добавлено успешно.

en: Thank you, the issue resolution was updated successfully.
ru: Спасибо, решение запроса было обновлено успешно.

en: Thank you, the issue was successfully marked.
ru: Спасибо, запрос успешно отмечен.

en: Thank you, the issue was unassigned successfully.
ru: Спасибо, назначения для запроса сняты успешно.

en: Thank you, the issue was updated successfully.
ru: Спасибо, запрос был успешно обновлен.

en: Thank you, the link filter was added successfully.
ru: Спасибо, фильтр ссылки добавлен успешно.

en: Thank you, the link filter was deleted successfully.
ru: Спасибо, фильтр ссылки удален успешно.

en: Thank you, the link filter was updated successfully.
ru: Спасибо, фильтр ссылки обновлен успешно.

en: Thank you, the new issue was created successfully.
ru: Спасибо, новый запрос успешно создан.

en: Thank you, the new issue was created successfully. For your records, the new issue ID is <font color="red">%1</font>
ru: Спасибо, новый запрос добавлен успешно. Для вашего учета, ID нового запроса равен <font color="red">%1</font>

en: Thank you, the new issue was created successfully. Please choose from one of the options below
ru: Спасибо, новый запрос успешно создан. Пожалуйста, выберите один из вариантов ниже

en: Thank you, the new note was created and associated with the issue below.
ru: Спасибо, новое примечание было создано и связано с запросом ниже.

en: Thank you, the new requirement was added successfully.
ru: Спасибо, новое требование добавлено успешно.

en: Thank you, the news entry was added successfully.
ru: Спасибо, новость добавлена успешно.

en: Thank you, the news entry was updated successfully.
ru: Спасибо, новость обновлена успешно.

en: Thank you, the note was added successfully.
ru: Спасибо, примечание добавлено успешно.

en: Thank you, the note was converted successfully.
ru: Спасибо, примечание преобразовано успешно.

en: Thank you, the note was deleted successfully.
ru: Спасибо, примечание удалено успешно.

en: Thank you, the note was removed successfully.
ru: Спасибо, примечание удалено успешно.

en: Thank you, the note was updated successfully.
ru: Спасибо, примечание обновлено успешно.

en: Thank you, the notification entry was updated successfully.
ru: Спасибо, запись уведомления успешна обновлена.

en: Thank you, the phone entry was added successfully.
ru: Спасибо, телефонная запись успешно добавлена.

en: Thank you, the phone support entry was removed successfully.
ru: Спасибо, запись поддержки по телефону удалена успешно.

en: Thank you, the priority was added successfully.
ru: Спасибо, приоритет добавлен успешно.

en: Thank you, the priority was updated successfully.
ru: Спасибо, приоритет обновлен успешно.

en: Thank you, the project was added successfully.
ru: Спасибо, проект добавлен успешно.

en: Thank you, the project was updated successfully.
ru: Спасибо, проект обновлен успешно.

en: Thank you, the release was added successfully.
ru: Спасибо, релиз добавлен успешно.

en: Thank you, the release was updated successfully.
ru: Спасибо, релиз обновлен успешно.

en: Thank you, the reminder was added successfully.
ru: Спасибо, напоминание добавлено успешно.

en: Thank you, the reminder was updated successfully.
ru: Спасибо, напоминание обновлено успешно.

en: Thank you, the round robin entry was added successfully.
ru: Спасибо, запись круговой системы успешно добавлена.

en: Thank you, the round robin entry was updated successfully.
ru: Спасибо, запись круговой системы успешно обновлена.

en: Thank you, the selected checkin information entries were removed successfully.
ru: Спасибо, указанная информация о помещении новой версии в репозитарий, была удалена успешно.

en: Thank you, the selected custom filters were removed successfully.
ru: Спасибо, выбранные пользовательские фильтры удалены успешно.

en: Thank you, the selected issues were updated successfully.
ru: Спасибо, выбранный запрос обновлен успешно.

en: Thank you, the selected requirements were removed successfully.
ru: Спасибо, выбранные требования удалены успешно.

en: Thank you, the setup information was saved successfully.
ru: Спасибо, информация о настройках сохранена успешно.

en: Thank you, the status was added successfully.
ru: Спасибо, статус добавлен успешно.

en: Thank you, the status was updated successfully.
ru: Спасибо, статус обновлен успешно.

en: Thank you, the time tracking category was added successfully.
ru: Спасибо, категория учета времени добавлена успешно.

en: Thank you, the time tracking category was updated successfully.
ru: Спасибо, категория учета времени обновлена успешно.

en: Thank you, the time tracking entry was added successfully.
ru: Спасибо, запись учета времени успешно добавлена.

en: Thank you, the time tracking entry was removed successfully.
ru: Спасибо, запись учета времени удалена успешно.

en: Thank you, the uploaded file was associated with the issue below.
ru: Спасибо, загруженнный файл был связан с запросом ниже.

en: Thank you, the user was added successfully.
ru: Спасибо, пользователь добавлен успешно.

en: Thank you, the user was updated successfully.
ru: Спасибо, пользователь обновлен успешно.

en: Thank you, this issue was removed from quarantine.
ru: Спасибо, запрос удален из карантина.

en: Thank you, you are now assigned to the issue
ru: Спасибо, теперь вы назначены по запросу

en: Thank you, you are now authorized to send emails in this issue.
ru: Спасибо, теперь вам разрешено отправлять эл.почту в этом запросе.

en: Thank you, you are now logged out of %1
ru: Спасибо, вы вышли из системы %1

en: Thank you, your account clocked-in status was changed successfully.
ru: Спасибо, рабочий статус вашей учетной записи успешно изменен.

en: Thank you, your account creation request was processed successfully. For security reasons a confirmation email was sent to the provided email address with instructions on how to confirm your request and activate your account.
ru: Спасибо, ваш запрос на создание учетной записи обработан успешно. В целях безопастности на указанный адрес отправлено подтверждающее эл.письмо с инструкциями, как подтвердить ваш запрос и активировать учетную запись.

en: Thank you, your account preferences were updated successfully.
ru: Спасибо, предпочтения вашей учетной записи обновлены успешно.

en: Thank you, your current selected project was changed successfully.
ru: Спасибо, выбранный вами проект был изменен успешно.

en: Thank you, your email address was updated successfully.
ru: Спасибо, ваш адрес эл. почты обновлен успешно.

en: Thank you, your full name was updated successfully.
ru: Спасибо, ваше полное имя обновлено успешно.

en: Thank you, your password was updated successfully.
ru: Спасибо, ваш пароль обновлен успешно.

en: Thank you, your request for a new password was confirmed successfully. You should receive an email with your new password shortly.
ru: Спасибо, ваш запрос на новый пароль был подтвержден успешно. В ближайшее время вы получите эл. письмо с новым паролем.

en: The CVS module name
ru: Название модуля CVS

en: The associated time tracking entry was also deleted.
ru: Связанная запись учета времени была также удалена.

en: The current project does not have customer integration so this report can not be viewed.
ru: Текущий проект не имеет интеграции с клиентами, поэтому данный отчет не может быть просмотрен.

en: The filename that was committed
ru: Имя файла, который был передан

en: The following %1 reminder could not be sent out because no recipients could be found
ru: Следующее напоминание %1 не может быть отправлено, поскольку не найдены получатели

en: The following addresses could not be matched against the system user records:
ru: Следующие адреса не могут быть сопоставлены записям пользователей системы:

en: The given email address
ru: Данный адрес эл.почты

en: The new revision of the file
ru: Новая ревизия файла

en: The old revision of the file
ru: Старая ревизия файла

en: The specified value already exists in the list of options.
ru: Указанное значение уже существует в списке опций.

en: The two passwords do not match. Please review your information and try again.
ru: Пароли не совпадают. Пожалуйста, проверьте ваши данные и попробуйте еще раз.

en: The uploaded file is already attached to the current issue. Please rename the file and try again.
ru: Загружаемый файл уже прикреплен к текущему запросу. Пожалуйста, переименуйте файл и попробуйте снова.

en: There seems to be a problem connecting to the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
ru: Вероятно возникла проблема при подключении к серверу базы данных, указанному в вашем конфигурационном файле. Пожалуйста, свяжитесь с вашим системным администратором для дальнейшей поддержки.

en: There seems to be a problem finding the required database tables in the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
ru: Вероятно возникла проблема при поиске необходимых таблиц базы данных на сервере базы данных, указанном в вашем конфигурационном файле. Пожалуйста, свяжитесь с вашим системным администратором для дальнейшей поддержки.

en: There was an error creating your issue.
ru: Возникла ошибка при создании вашего запроса.

en: There was an error marking this issue as redeemed
ru: Возникла ошибка при пометке этого запроса, как погашенного

en: These are the current issue details
ru: Текущие детали запроса

en: This Issue is Currently Quarantined
ru: Данный запрос в данный момент изолирован

en: This action will change the status of the selected users.
ru: Это действие изменит статус выбранных пользователей.

en: This action will mark the selected email messages as deleted.
ru: Это действие отметит выбранные эл. письма как удаленные.

en: This action will permanently delete the selected attachment.
ru: Это действие удалит выбранное вложение без возможности восстановления.

en: This action will permanently delete the selected entries.
ru: Это действие удалит выбранные записи без возможности восстановления.

en: This action will permanently delete the selected file.
ru: Это действие удалит выбранный файл без возможности восстановления.

en: This action will permanently delete the specified note.
ru: Это действие удалит выбранное примечание без возможности восстановления.

en: This action will permanently delete the specified phone support entry.
ru: Это действие удалит указанную запись поддержки по телефону без возможности восстановления.

en: This action will permanently delete the specified time tracking entry.
ru: Это действие удалит выбранную запись учета времени без возможности восстановления.

en: This action will permanently remove the selected FAQ entries.
ru: Это действие удалит выбранные записи FAQ без возможности восстановления.

en: This action will permanently remove the selected custom fields.
ru: Это действие удалит выбранные дополнительные поля без возможности восстановления.

en: This action will permanently remove the selected entries.
ru: Это действие удалит выбранные записи без возможности восстановления.

en: This action will permanently remove the selected news entries.
ru: Это действие удалит выбранные новости без возможности восстановления.

en: This action will permanently remove the selected round robin entries.
ru: Это действие удалит выбранные записи круговой системы без возможности восстановления.

en: This action will remove the association of the selected entries to the current issue.
ru: Это действие удалит для выбранных записей связь с текущим запросом.

en: This action will remove the selected account managers.
ru: Это действие удалит выбранных менеджеров учетных записей.

en: This action will remove the selected entries.
ru: Это действие удалит выбранные записи без возможности восстановления.

en: This action will remove the selected entries. This will also update any issues currently set to this status to a new status 'undefined'.
ru: Это действие удалит выбранные записи. Также все текущие запросы, установленные в этот статус, будут установлены в новый статус 'не определён'.

en: This customer has a per incident contract. You have chosen not to redeem any incidents. Press 'OK' to confirm or 'Cancel' to revise.
ru: Данный клиент имеет контракт, учитывающий каждый инцидент. Вы не выбрали ни одного инцидента для выполнения. Нажмите 'OK' для подтверждения или 'Отмена' для проверки.

en: This is a SMS reminder alert regarding issue # %1. Certain conditions triggered this action, and this issue may require immediate action in your part.
ru: Этот SMS-напоминание, сигнализирующее о запросе # %1. Определенные условия вызвали это действие, и запрос можеть требовать немедленных действий с вашей стороны.

en: This is an automated message sent at your request from
ru: Это автоматическое сообщение, отправленное по вашму запросу с

en: This is an automated message sent at your request from %1
ru: Это автоматическое сообщение, отправленное по вашему запросу с сайта %1

en: This is an automated message sent at your request from %1.
ru: Это автоматическое сообщение, отправленное по вашему запросу с сайта %1.

en: This is an automated message sent from %1
ru: Это автоматическое сообщение отправлено от %1

en: This issue already has been marked as redeemed
ru: Этот запрос уже был помечен как погашенный

en: This issue is marked private. Only Managers, the reporter and users assigned to the issue can view it.
ru: Этот запрос отмечен как частный. Только менеджеры, автор и пользователи, назначенные по запросу, могут просматривать его.

en: This message already belongs to that account
ru: Сообщение уже связанно с этой учетной записью

en: This note will be deleted & converted to an email, one either sent immediately or saved as a draft.
ru: Это примечание будет удалено и преобразовано в эл.письмо, либо отправленно немедленно, либо сохранено как черновик.

en: This page allows you to dynamically control which columns are displayed on the list issues page.
ru: На этой странице вы можете динамически управлять столбцами, отображаемыми на странице просмотра запросов.

en: Time Period
ru: Период времени

en: Time Spent
ru: Затрачено времени

en: Time Spent:
ru: Затрачено времени:

en: Time Statistics
ru: Временная статистика

en: Time To Close
ru: Время до закрытия

en: Time To First Response
ru: Время первого ответа

en: Time Tracking
ru: Учет времени

en: Time entry inserted from phone call.
ru: Запись времени добавлена из телефонного звонка.

en: Time tracking entry removed by %1$s
ru: Запись учета времени удалена пользователем %1$s

en: Time tracking entry submitted by %1$s
ru: Запись учета времени добавлена пользователем %1$s

en: Time tracking entry submitted remotely by %1$s
ru: Запись учета времени добавлена удаленно пользователем %1$s

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Title
ru: Название

en: Title:
ru: Название:

en: To
ru: Кому/В/По

en: To start using the system, please load the URL below
ru: Для начала использования системы, загрузите URL ссылку ниже

en: To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
ru: Для просмотра дополнительной информации по запросу, или для его обновления,
    пожалуйста, перейдите по следующей ссылке

en: To:
ru: Кому:

en: Tool Caption:
ru: Заголовок инструмента:

en: Tot
ru: Общ.

en: Total
ru: Общее

en: Total Estimated Dev. Time
ru: Общее время ожидания решения

en: Total Issues
ru: Общее кол-во запросов

en: Total Notes
ru: Общее кол-во примечаний

en: Total Phone Calls
ru: Общее кол-во телефонных звонков

en: Total Time Spent
ru: Общее затраченное время

en: Total Workload by Support Level
ru: Общий объем работы по уровню поддержки

en: Trigger Reminders:
ru: Инициировать напоминания:

en: Triggered Action
ru: Действие инициилизации

en: Triggered Reminder
ru: Инициированные напоминания

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: Unassign Issue
ru: Снять назначение запроса

en: Unavailable - Users may NOT use this release
ru: Недоступен - пользователи НЕ могут использовать этот релиз

en: Update
ru: Обновить

en: Update Account
ru: Обновить учетную запись

en: Update Account Manager
ru: Обновить менеджера учетной записи

en: Update Action
ru: Обновить действие

en: Update Category
ru: Обновить категорию

en: Update Condition
ru: Обновить условие

en: Update Custom Field
ru: Обновить дополнительное поле

en: Update Customization
ru: Обновить персонализацию

en: Update Date:
ru: Дата обновления:

en: Update Email Address
ru: Обновить адрес эл. почты

en: Update Email Response
ru: Обновить ответ по эл. почте

en: Update FAQ Entry
ru: Обновить запись FAQ

en: Update Full Name
ru: Обновить полное имя

en: Update Group
ru: Обновить группу

en: Update Issue
ru: Обновить запрос

en: Update Issue Details
ru: Обновить детали запроса

en: Update Issue Overview
ru: Обновить информацию по запросу

en: Update Link Filter
ru: Обновить фильтр ссылки

en: Update News Entry
ru: Обновить новости

en: Update Note
ru: Обновить примечание

en: Update Password
ru: Обновить пароль

en: Update Preferences
ru: Обновить предпочтения

en: Update Priority
ru: Обновить приоритет

en: Update Project
ru: Обновить проект

en: Update Release
ru: Обновить релиз

en: Update Reminder
ru: Обновить напоминание

en: Update Resolution
ru: Обновить решение

en: Update Round Robin Entry
ru: Обновить запись круговой системы

en: Update Setup
ru: Обновить настройки

en: Update Status
ru: Обновить статус

en: Update Subscription
ru: Обновить подписку

en: Update User
ru: Обновить пользователя

en: Update Value
ru: Обновить значение

en: Update Values
ru: Обновить значения

en: Updated
ru: Обновлен

en: Updated Date
ru: Дата обновления

en: Updating Reminder
ru: Обновить напоминание

en: Upload File
ru: Загрузить файл

en: Upload New Signature
ru: Загрузить новую подпись

en: Usage Examples
ru: Примеры использования

en: Use Canned Response
ru: Использовать подготовленный ответ

en: Use a Separate MySQL User for Normal Eventum Use
ru: Использовать отдельного пользователя MySQL для стандартного использования системы Eventum

en: User
ru: Пользователь

en: User Details
ru: Детали пользователя

en: User Permission Levels
ru: Уровни разрешений пользователя

en: User account information updated
ru: Информация об учетной записи пользователя обновлена

en: User account password changed
ru: Пароль для учетной записи пользователя изменен

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Users
ru: Пользователи

en: Users with a role of "customer" or below are not allowed to be added to the authorized repliers list.
ru: Пользователи с ролью "клиент" или ниже не могут быть добавлены в список допущенных к ответу.

en: Using CSC
ru: Используя CSC

en: Value
ru: Значение

en: Value:
ru: Значение:

en: View Email Details
ru: Просмотр деталей эл. письма

en: View Email Raw Headers
ru: Просмотр исходных заголовков эл.письма

en: View Note Details
ru: Просмотр деталей примечания

en: Viewer
ru: Зритель

en: Viewing Issues
ru: Просмотр запросов

en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

en: WARNING: By converting this blocked message to a draft any attachments this message may have will be lost.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: При преобразовании заблокированного сообщения в черновик, все вложения данного сообщения могут быть утеряны.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to all users listed in this issue's notification list.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Преобразование этого примечания в эл.письмо приведет к отправке эл.письма всем пользователям, которые могут быть внесены в список уведомлений данного запроса.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to any customers that may be listed in this issue's notification list.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Преобразование этого примечания в эл.письмо приведет к отправке эл.письма всем клиентам, которые могут быть внесены в список уведомлений данного запроса.

en: WARNING: If replying, add yourself to Authorized Repliers list first.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: перед ответом вначале получите право отвечать.

en: WARNING: This action will permanently remove the selected emails from your email account.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это действие удалит без возможности восстановления выбранные эл. письма из учетной записи вашей эл. почты.

en: WARNING: This action will remove the selected link filters permanently.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это действие удалит выбранные фильтры ссылок без возможности восстановления.

en: WARNING: This action will remove the selected projects permanently.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это действие удалит выбранные проекты без возможности восстановления.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List, including CUSTOMERS.
    If you want the CUSTOMER to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Эл.письмо будет отправлено по всем адресам из
    списка уведомлений запроса, включая КЛИЕНТОВ. Если вы хотите, чтобы
    КЛИЕНТЫ сразу получили ваше сообщение, нажмите OK. Иначе, нажмите
    CANCEL для возврата в окно редактирования.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List.
    If you want all users to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Эл.письмо будет отправлено по всем адресам из
    списка уведомлений запроса. Если вы хотите, чтобы все пользователи
    сразу получили ваше сообщение, нажмите OK. Иначе, нажмите CANCEL
    для возврата в окно редактирования.

en: WARNING: This message was blocked because the sender was not allowed to send emails to the associated issue.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Это сообщение было блокировано, т.к. отправителю не разрешено отправлять эл. почту для связанного запроса.

en: WARNING: You are not assigned to this issue so your email will be blocked.
    Your blocked email will be converted to a note that can be recovered later.
    For more information, please see the topic 'email blocking' in help.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Вы не назначены по этому запросу, поэтому ваше эл.
    письмо было блокировано. Ваши блокированные письма будут преобразованы
    в примечания, которые могут быть восстановлены позже. Для более подробной
    информации, пожалуйста см. раздел справки 'Блокирование эл.почты'.

en: WARNING: You have removed project(s)
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Вы удалили проект(ы)

en: Warn Users Whether They Can Send Emails to Issue:
ru: Предупреждать пользователей, что они могут отправлять эл.письма в запрос:

en: Warning
ru: Внимание

en: Warning: All changes to this issue will be lost if you continue and close this issue.
ru: Предупреждение: Все изменения по запросу будут утеряны, если вы продолжите и закроете этот запрос.

en: Warning: If you continue, you will change the
ru: Предупреждение: Если вы продолжите, вы измените

en: Warning: This draft has already been edited. You cannot send or edit it.
ru: Предупреждение: черновик уже был отредактирован. Вы не можете отправить или редактировать его.

en: Warning: This draft has already been sent. You cannot resend it.
ru: Предупреждение: черновик уже отправлен. Вы не можете повторно отправить его.

en: Warning: Unknown Contacts Found
ru: Предупреждение: Найдены неизвестные контакты

en: Warning: Unknown contacts were found in the selected email messages. Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
ru: Предупреждение: В выбранных сообщениях эл.почты найдены неизвестные контакты. Пожалуйста, убедитесь, что вы выбрали для связывания соответствующие сообщения эл.почты.

en: We received a message from you and for your convenience, we created an issue that will be used by our staff to handle your message.
ru: Мы получили сообщение от вас, и для вашего удобства мы создали запрос, который будет использован нашими сотрудниками для обсуждения вашего сообщения.

en: Week
ru: Неделя

en: Weekly
ru: Недельный

en: Weekly Report
ru: Еженедельный отчет

en: Widen the field
ru: Расширить поле

en: Work ended
ru: Задание окончено

en: Work started
ru: Задание начато

en: Workflow Backend
ru: Процесс обработки рабочего процесса

en: Workload By Date Range
ru: Объем работы за период времени

en: Workload by Date Range Report
ru: Отчет по объему работ за период времени

en: Workload by Time of day
ru: Объем работы по времени дня

en: Workload by time period
ru: Объем работы за период

en: Yes
ru: Да

en: You are not allowed to use the selected project.
ru: У вас нет прав для использования выбранного проекта.

en: You cannot change the status of the only active user left in the system.
ru: Вы не можете изменить статус единственного активного пользователя в системе.

en: You cannot inactivate all of the users in the system.
ru: Вы не можете деактивировать всех пользователей в системе.

en: You cannot remove all of the projects in the system.
ru: Вы не можете удалить все проекты в системе.

en: You do not have permission to delete this note.
ru: Вы не имеете разрешения для удаления этого примечания.

en: You do not have permission to remove this phone support entry.
ru: Вы не имеете разрешения для удаления этой записи поддержки по телефону.

en: You do not have the correct role to access this page
ru: Роль вашей учетной записи не имеет доступа к этой странице

en: You do not have the permission to remove this attachment.
ru: Вы не имеете разрешения для удаления этого вложения.

en: You do not have the permission to remove this file.
ru: Вы не имеете разрешения для удаления этого файла.

en: Your User Account Details
ru: Детали вашей учетной записи

en: Your account information as it now exists appears below.
ru: Т.к ваша учетная запись уже создана, вы можете просмотреть информацию по ней ниже.

en: Your full account information is available below.
ru: Полная информация по вашей учетной записи указана ниже.

en: Your session has expired. Please login again to continue.
ru: Ваша сессия истекла. Пожалуйста, войдите в систему снова для продолжения.

en: Your user account has been updated in %1
ru: Ваша учетная запись была обновлена на сайте %1

en: Your user account password has been updated in %1
ru: Пароль вашей учетной записи был обновлен в %1

en: advanced search
ru: расширенный поиск

en: an
ru: если

en: any
ru: любой

en: as
ru: как

en: ascending
ru: по возрастанию

en: associated
ru: связано

en: bulk update tool
ru: инструмент для массового обновления

en: change your account clocked-in status
ru: изменить рабочий статус вашей учетной записи

en: click to edit
ru: нажмите для редактирования

en: convert note
ru: преобразовать примечание

en: create a new issue
ru: создание нового запроса

en: current filters
ru: текущие фильтры

en: day
ru: день

en: days
ru: дней

en: delete
ru: удалить

en: delete attachment
ru: удалить вложение

en: delete file
ru: удалить файл

en: descending
ru: по убыванию

en: diff to %1
ru: различия с %1

en: display in fixed width font
ru: отображать с фикс. шириной шрифта

en: dom
ru: день мес.

en: dow
ru: день нед.

en: download file
ru: загрузить файл

en: edit the authorized repliers list for this issue
ru: редактировать список допущенных к ответу по этому запросу

en: edit this custom search
ru: редактировать сохраненный поиск

en: enter a new option above
ru: введите новую опцию выше

en: error condition detected
ru: обнаружена ошибка в условии

en: first name
ru: имя

en: fixed width font
ru: фикс. ширину шрифта

en: for all selected issues. Are you sure you want to continue?
ru: для всех выбранных запросов. Вы уверены, что хотите продолжить?

en: from the list
ru: из списка

en: full news entry
ru: полный текст сообщения

en: general statistics
ru: общая статистика

en: generate excel-friendly report
ru: генерировать отчет в Excel-формате

en: get access to advanced search parameters
ru: доступ к расширенным параметрам поиска

en: get context sensitive help
ru: получить контекстно-зависимую справку

en: global filter
ru: глобальный фильтр

en: help documentation
ru: справочная документация

en: hide / show the advanced search form
ru: скрыть / показать форму расширенного поиска

en: hide / show the quick search form
ru: скрыть / показать форму быстрого поиска

en: hide/show
ru: скрыть/показать

en: hours
ru: часов

en: in hours
ru: в часах

en: in minutes
ru: в минутах

en: internal faq
ru: внутренний faq

en: is neither a known staff member or customer technical contact.
ru: нет ни одиного из известных сотрудников или технических контактов клиента.

en: issues worked on
ru: объем работы по запросам

en: it will show up by the side of the field
ru: будет показано возле поля

en: keywords
ru: ключевые слова

en: last name
ru: фамилия

en: leave empty to keep the current password
ru: оставьте пустым для сохренения текущего пароля

en: list all issues assigned to you
ru: список все запросов, назначенных вам

en: list all removed emails
ru: список всех удаленных эл.писем

en: list available emails
ru: список доступных эл.писем

en: list the issues stored in the system
ru: просмотр запросов, находящихся в системе

en: logout from
ru: выход из системы

en: manage the application settings, users, projects, etc
ru: управление настройками приложениия, пользователями, проектами и т.д.

en: modify your account details and preferences
ru: изменить ваши предпочтения и детали учетной записи

en: mon
ru: мес

en: month
ru: месяц

en: move field down
ru: переместить поле вниз

en: move field up
ru: переместить поле вверх

en: must be a valid email address
ru: должен быть корректным адресом эл.почты

en: myself and my group
ru: мои и моей группы

en: myself and un-assigned
ru: мои и неназначенные

en: myself, un-assigned and my group
ru: мои, неназначенные и моей группы

en: of associated projects. This will remove all data for this field from the selected project(s).
ru: связанных проектов. Это приведет к удалению всех данных данного поля из выбранного проекта(ов).

en: only used for automatic issue reminders
ru: используется только для автоматических напоминаний о запросе

en: or
ru: или

en: page
ru: страница

en: paste or start typing here
ru: вставьте или набирайте здесь

en: pending
ru: в ожидании

en: quick search
ru: быстрый поиск

en: quick search bar
ru: панель быстрого поиска

en: read faq entry
ru: чтение статьи faq

en: reply to this email
ru: ответить на это эл.письмо

en: reply to this note
ru: ответить на это примечание

en: reporting system
ru: система отчетности

en: see the diff to revision %1
ru: просмотреть различия ревизии %1

en: see the source of revision %1 of %2
ru: просмотреть исходный код ревизии %1 из %2

en: send email to
ru: отправить эл. почту адресату

en: sent to notification list
ru: отправлено в список уведомлений

en: sort by
ru: сортировать по

en: sort by customer
ru: сортировать по клиенту

en: sort by date
ru: сортировать по дате

en: sort by recipient
ru: сортировать по получателю

en: sort by sender
ru: сортировать по отправителю

en: sort by status
ru: сортировать по статусу

en: sort by subject
ru: сортировать по теме

en: sort by summary
ru: сортировать по сводке

en: standard user and above only
ru: только для стандартных пользователей и выше

en: this will determine the order in which actions are triggered
ru: это определяет порядок, в котором вызываются действия

en: this will show up on the bottom of the reminder messages
ru: будет отображаться внизу сообщений напоминания

en: un-assigned
ru: неназначеные

en: un-scheduled
ru: не запланирован

en: update entry
ru: обновить запись

en: update this entry
ru: обновить запись

en: view email details
ru: просмотр деталей эл. письма

en: view issue details
ru: просмотреть детали запроса

en: view reminder action details
ru: просмотреть детали действия напоминания

en: view reminder details
ru: просмотреть детали напоминания

en: view the history of sent emails
ru: просмотреть историю отправленных эл.писем

en: visible to all
ru: видимый для всех

en: week
ru: неделя

en: year
ru: год
