eventum - en to it translation catalogue (1625 entries)

en: 
    To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
it: 
    Per avere maggiori dettagli sul problema, o aggiornarlo, per favore visita il seguente URL

en: % Complete
it: % Completato

en: %1 Field
it: %1 Campo

en: %1$s Group
it: %1$s Gruppo

en: %1$s or greater
it: %1$s o maggiore

en: %1$s or less
it: %1$s o minore

en: %1:
    %2 ago
it: %1:
    %2 processato

en: 'Note Discussion', 'Email Discussion' and 'Telephone Discussion' categories are required by Eventum and cannot be deleted.
it: Le categorie 'Nota di discussione', 'Email Discussione' e 'Telefono Discussione' sono richieste da eventum e non possono essere cancellate.

en: (All Issues)
it: (Tutti i problemi)

en: (Alternate domains that point to 'Address Hostname')
it: (Domini alternati che puntanto a 'Indirizzo Hostname')

en: (Open Issues)
it: (Problemi Aperti)

en: (This MUST contain a real email address, e.g. "%1" or "%2")
it: (Questo DEVE essere  un vero indirizzo email,per esempio . "%1" or "%2")

en: (This will be included in the From address of all emails sent by Eventum)
it: (Questo sarà incluso nell'indirizzo Da di tutte le email inviate da Eventum)

en: (This will be included in the From address of all notes sent by Eventum)
it: (Questo sarà incluso nell'indirizzo Da di tutte le note inviate da Eventum)

en: (Tip: port defaults are 110 for POP3 servers and 143 for IMAP ones)
it: (Nota: le porte di default sono 110 per server POP3 e 143 per server IMAP)

en: (archived)
it: (archiviato)

en: (default %1)
it: (predefinito %1)

en: (default folder is INBOX)
it: (la cartella di default è INBOX)

en: (e.g. %1)
it: (per esempio %1)

en: (hold 'ALT' key and press '3' one time) - to access the 'Search' box
it: (tieni premuto  'ALT' e premi  '3' una volta) - per accedere al box d 'Ricerca'

en: (hold 'ALT' key and press '4' one time) - to access the 'Go' box
it: (Premere 'ALT' e '4' ) - per accedere alla casella

en: (in hours please)
it: (in ore)

en: (literally)
it: (letteralmente)

en: (requires %1 installed in your server)
it: (richiesto 1% installato nel tuo server)

en: (separate multiple addresses with commas)
it: (separa indirizzi multipli con virgole)

en: (this color will be used in the issue listing page)
it: (questo colore sarà usato nell'elenco segnalazioni)

en: (three letter abbreviation)
it: (abbreviazione di tre lettere)

en: -- Select One --
it: -- Seleziona --

en: <b>NOTE:</b> Email will <b>NOT</b> be sent to the notification list, if this option if chosen. This is useful as way to backload a set of emails into an existing issue.
it: <b>NOTA:</b> L'E-mail <b>NON SARA'</b> spedita all'elenco notifiche se questa opzione e' selezionata. Questo e' un modo utile di evitare di caricare un gruppo di messaggi e-mail su un problema esistente.

en: <b>NOTE:</b> Email will be broadcasted to the full notification list, including any customers, if this option is chosen.
it: <b>NOTA:</b> Se si seleziona questa opzione l'E-mail sara' inviata a tutta l'elenco notifiche, incluso eventuali clienti.

en: <b>NOTE:</b> Email will be saved as a note and broadcasted only to staff users.
it: <b>NOTA:</b> L'E-mail sara' salvata come nota ed inviata solo agli utenti staff.

en: A new user was just created for you in the system.
it: Un nuovo utente è stato appena creato per te nel sistema.

en: ADDED
it: AGGIUNTO

en: ADVISORY: Your reply will be sent to the notification list.
it: AVVISO: la risposta sarà inviata all'elenco notifiche.

en: ALERT:
it: AVVISO:

en: ALL
it: TUTTI

en: AND / OR
it: E / O

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Abbreviation:
it: Abbreviazione:

en: Account Creation
it: Creazione Account

en: Account Manager
it: Manager account

en: Account Manager:
it: Manager account:

en: Account Preferences
it: Preferenze account

en: Account Signup
it: Registrazione account

en: Action
it: Azione

en: Action Type
it: Tipo azione

en: Action Type:
it: Tipo azione:

en: Actions
it: Azioni

en: Actions are any event that shows up in the history of an issue, such as a user or a developer updating an issue, uploading a file, sending an email, etc.
it: Le azioni sono in ogni caso salvate nella cronologia dei problemi, come ad esempio un utente o uno sviluppatore l'aggiornamento di un problema, il caricamento di un file, inviare una e-mail, ecc

en: Active
it: Attivo

en: Activity Type
it: Tipo attività

en: Activity in Past
it: Attività negli ultimi

en: Add
it: Aggiungi

en: Add / Edit Categories
it: Aggiungi / modifica Categorie

en: Add / Edit Phone Support Categories
it: Aggiungi / modifica Categorie Supporto Telefonico

en: Add / Edit Priorities
it: Aggiungi / modifica Priorità

en: Add / Edit Releases
it: Aggiungi / modifica Rilasci

en: Add Action
it: Aggiungi Azione

en: Add Authorized Replier
it: Aggiungi Collaboratore Autorizzato

en: Add Condition
it: Aggiungi Condizione

en: Add Email Signature
it: Aggiungi Firma Email

en: Add Extra Recipients To Notification List?
it: Aggiungere destinatari extra all'Elenco Notifiche?

en: Add Files
it: Aggiungi Files

en: Add Me To Notification
it: Aggiungimi alle notifiche

en: Add Myself to list of assignees.
it: Aggiungimi alla lista degli assegnatari.

en: Add New Files
it: Aggiungi nuovi files

en: Add New Requirement
it: Aggiungi requisito

en: Add Phone Call
it: Aggiungi chiamata telefonica

en: Add Phone Entry
it: Aggiungi Telefonata

en: Add Subscription
it: Aggiungi iscrizione

en: Add Time Entry
it: Aggiungi voce temporale

en: Add Unknown Recipients to Issue Notification List
it: Aggiungi destinatari sconosciuti all'elenco notifiche segnalazioni

en: Add sender to authorized repliers list?
it: Aggiungere mittente all'elenco collaboratori autorizzati?

en: Address Hostname:
it: Hostname indirizzo:

en: Administration
it: Amministrazione

en: Administrator
it: Amministratore

en: Advanced Options
it: Opzioni Avanzate

en: Advanced Search
it: Ricerca avanzata

en: Advanced Search / Creating Custom Queries
it: Ricerca avanzata / Creazione query personalizzate

en: After Sender Name
it: Dopo l'indirizzo del mittente

en: Aggregate
it: Aggregato

en: Alert Group Leader:
it: Avvisa capo gruppo:

en: Alert IRC:
it: Avviso IRC:

en: Alert Query
it: Query avviso

en: Alert Reason
it: Motivo avviso

en: All
it: Tutti

en: All Issues
it: Tutte le segnalazioni

en: All Text (emails, notes, etc)
it: Tutto il testo (email, note, ecc.)

en: All time tracking information for the given support level or customer. Issues without any time tracking data do not affect the average or median.
it: Tutte le informazioni di tracciamento temporale per dato livello di supporto o cliente. Le segnalazioni senza dati di tracciamento temporale non influenzano la media o il mediano.

en: Allow Un-Assigned Issues?
it: Consentire segnalazioni non assegnate?

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues and to send emails on existing issues.
it: Il permesso di vedere tutti gli aspetti per i progetti legati a questo utente; permesso di creare nuovi problemi e di inviare e-mail su temi attuali.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues, update existing issues, and to send emails and notes to existing issues.
it: Può vedere tutte le segnalazioni dei progetti assegnati a questo utente; Può inserire nuove segnalazioni, aggiornarne di esistenti  inviando anche e-mail e note.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; Allowed to create new issues, update existing issues, and to send emails and notes to existing issues. Also, this type of user is also allowed on the special administration section of Eventum to tweak most project-level features and options.
it: Il permesso di vedere tutti gli aspetti per i progetti legati a questo utente; permesso di creare nuovi problemi, aggiornare i problemi esistenti, e di inviare e-mail e note ai problemi esistenti. Inoltre, questo tipo di utente è ammesso anche nella sezione amministrazione straordinaria di eventum per modificare maggior parte delle caratteristiche di progetto e le opzioni.

en: Allowed to view all issues on the projects associated to this user; cannot create new issues or edit existing issues.
it: Può vedere tutte le segnalazioni dei progetti assegnati a questo utente; non può creare nuove segnalazioni o editarne di esistenti.

en: Also Filter By Issue Priorities
it: Filtra anche per priorità segnalazione

en: Also, all issues that are marked as duplicates from this one were updated as well.
it: Inoltre, anche tutte le segnalazioni marchiate come duplicati da questa sono state aggiornate.

en: An Error Was Found
it: E' stato trovato un errore

en: An error occurred while trying to add the FAQ entry.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della voce di FAQ.

en: An error occurred while trying to add the new account manager.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del manager di account.

en: An error occurred while trying to add the new account.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo account.

en: An error occurred while trying to add the new action.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della nuova azione.

en: An error occurred while trying to add the new category.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della nuova categoria.

en: An error occurred while trying to add the new condition.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della nuova condizione.

en: An error occurred while trying to add the new custom field.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo campo personalizzato.

en: An error occurred while trying to add the new customization.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della personalizzazione.

en: An error occurred while trying to add the new email response.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della nuova risposta email.

en: An error occurred while trying to add the new group.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo gruppo.

en: An error occurred while trying to add the new issue resolution.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della nuova risoluzione.

en: An error occurred while trying to add the new link filter.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo filtro link.

en: An error occurred while trying to add the new note.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della nuova nota.

en: An error occurred while trying to add the new priority.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della nuova prorità.

en: An error occurred while trying to add the new project.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo progetto.

en: An error occurred while trying to add the new release.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del rilascio.

en: An error occurred while trying to add the new reminder.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo memo.

en: An error occurred while trying to add the new status.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo stato.

en: An error occurred while trying to add the new time tracking category.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della categoria di tracciamento temporale.

en: An error occurred while trying to add the new user.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta del nuovo utente.

en: An error occurred while trying to add the news entry.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della voce di news.

en: An error occurred while trying to add the round robin entry.
it: Si è verificato un errore nell'aggiunta della voce round robin.

en: An error occurred while trying to associate the selected email message
it: Si è verificato un errore cercando di associare il messaggio email selezionato

en: An error occurred while trying to convert the selected note.
it: Si è verificato un errore nella conversione della nota selezionata

en: An error occurred while trying to delete the link filter.
it: Si è verificato un errore nell'eliminazione del filtro link.

en: An error occurred while trying to delete the note.
it: Si è verificato un errore nella eliminazione della nota.

en: An error occurred while trying to insert the authorized replier.
it: Si è verificato un errore nell'inserimento del collaboratore autorizzato.

en: An error occurred while trying to process the uploaded file.
it: Si è verificato un errore nell'elaborazione del file in upload.

en: An error occurred while trying to run your query
it: Si è verificato un errore nell'esecuzione della query

en: An error occurred while trying to run your query.
it: Si è verificato un errore nell'esecuzione della query.

en: An error occurred while trying to save columns to display.
it: Si è verificato un errore nel salvataggio delle colonne da visualizzare.

en: An error occurred while trying to update field display settings.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle impostazioni di visualizzazione del campo.

en: An error occurred while trying to update the FAQ entry information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento della voce di FAQ.

en: An error occurred while trying to update the account information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sull'account.

en: An error occurred while trying to update the account manager information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sul manager di account.

en: An error occurred while trying to update the action information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sull'azione

en: An error occurred while trying to update the category information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni della categoria.

en: An error occurred while trying to update the condition information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sulla condizione.

en: An error occurred while trying to update the custom field information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sul campo personalizzato.

en: An error occurred while trying to update the customization information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sulla personalizzazione.

en: An error occurred while trying to update the email response information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sulla risposta email.

en: An error occurred while trying to update the group information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sul gruppo.

en: An error occurred while trying to update the information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento dell'informazione.

en: An error occurred while trying to update the issue resolution information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sulla risoluzione.

en: An error occurred while trying to update the link filter.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento del filtro link.

en: An error occurred while trying to update the news entry information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sulla voce di news.

en: An error occurred while trying to update the note.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento della nota.

en: An error occurred while trying to update the notification entry.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento della voce di notifica.

en: An error occurred while trying to update the priority information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento della priorità.

en: An error occurred while trying to update the project information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sul progetto.

en: An error occurred while trying to update the release information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento del rilascio.

en: An error occurred while trying to update the reminder information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sul memo.

en: An error occurred while trying to update the round robin entry information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni sulla voce round robin.

en: An error occurred while trying to update the status information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento dello stato.

en: An error occurred while trying to update the time tracking category information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento della categoria di tracciamento temporale.

en: An error occurred while trying to update the user information.
it: Si è verificato un errore nell'aggiornamento delle informazioni utente.

en: An error was found while trying to change your account clocked-in status.
it: Si è verificato un errore nella modifica dello stato di 'cronometrato'.

en: An integration script will need to be installed in your CVS root repository in order to send a message to Eventum whenever changes are committed to the repository. This message will then be processed by Eventum and the changes to the appropriate files will be associated with existing issue mentioned in your commit message.
it: Uno script di integrazione dovrà essere installato nel repository CVS di root in modo da inviare un messaggio a eventum quando si verificano cambiamenti impegnati nel repository. Questo messaggio sarà poi elaborato da eventum e le modifiche ai file appropriati saranno associati a tema esistente citato nel messaggio di commit

en: An issue was assigned to you by %1
it: Una segnalazione è stata assegnata a te da %1

en: Anonymous Form
it: Modulo anonimo

en: Anonymous Reporting
it: Creazione anonima

en: Anonymous Reporting Options
it: Opzioni creazione anonima

en: Anonymous Reporting of New Issues
it: Creazione anonima di nuove segnalazioni

en: Anonymous Reporting:
it: Creazione anonima:

en: Any
it: Qualunque

en: Archived
it: Archiviato

en: Are you sure you want to add this address to the notification list?
it: Sei sicuro di voler aggiungere questo indirizzo alla lista notifiche?

en: Areas
it: Aree

en: Arrival Date:
it: Data ricezione:

en: Article Entries
it: Articoli

en: As an example, using the
it: Per un esempio, utilizza

en: Ascending
it: Crescente

en: Assign Issue To Myself
it: Assegna Segnalazione a Me

en: Assignable Users
it: Utenti assegnabili

en: Assignable Users:
it: Utenti assegnabili:

en: Assigned
it: Assegnato

en: Assigned Issues
it: Segnalazioni assegnate

en: Assigned Projects
it: Progetti assegnati

en: Assigned Projects and Roles
it: Progetti e ruoli assegnati

en: Assigned Projects:
it: Progetti assegnati:

en: Assigned Role:
it: Ruolo assegnato:

en: Assigned Support
it: Supporto assegnato

en: Assigned:
it: Assegnazione:

en: Assignee
it: Assegnatario

en: Assignee:
it: Assegnatario:

en: Assignment
it: Attribuzione

en: Assignment Field
it: Campo assegnazione

en: Assignment List
it: Lista attribuzioni

en: Assignment:
it: Assegnazione:

en: Associate
it: Associa

en: Associate Email Message to Issue #%1
it: Associa il messaggio E-mail al problema #%1

en: Associate Emails
it: Associa email

en: Associated
it: Associato

en: Associated Emails
it: Email associate

en: Associated Issues
it: Segnalazioni associate

en: Associated Issues:
it: Segnalazioni associate:

en: Associated Project
it: Progetto associato

en: Associated Project:
it: Progetto associato:

en: Associated with Issue
it: Associa alla Segnalazione

en: Attach Files
it: Allega Files

en: Attached Emails
it: Email allegate

en: Attached Files
it: File Allegati

en: Attachment originated from a note
it: Allegato proveniente da una nota

en: Attachment originated from an email
it: Allegato proveniente da una email

en: Attachments
it: Allegati

en: Attachments:
it: Allegati:

en: Authorized Repliers
it: Collaboratori autorizzati

en: Authorized Repliers:
it: Collaboratori autorizzati:

en: Authorized to Send Emails
it: Autorizzato all'invio di email

en: Auto-Creation of Issues
it: Auto-creazione segnalazioni

en: Automated Issue
it: Segnalazione automatizzata

en: Automated Issue #%1 Reminder Alert
it: Segnalazione Automatizzata di Problema  #%1

en: Automatically append email signature when composing internal notes
it: Aggiungi automaticamente la firma email quando si compongono note interne

en: Automatically append email signature when composing web based emails
it: Aggiungi automaticamente la firma email quando si compone una email web based

en: Automatically close confirmation popup windows?
it: Chiudere la finestra di conferma?

en: Available - Users may use this release
it: Disponibile - Gli utenti possono usare questo rilascio

en: Available Help Topics
it: Argomenti di aiuto disponibili

en: Available Languages
it: Linguaggi disponibili

en: Available Related Topics
it: Argomenti correlati disponibili

en: Available Reports
it: Report disponibili

en: Average and median counts do not include customers who have never opened an issue.
it: I conteggi medio e mediano non includono utenti che non hanno mai aperto un ticket.

en: Avg Workload per Customer by Support Level
it: Carico di lavoro medio per cliente, per livello di supporto

en: Avg and Median Time to Close by Support Level
it: Tempo medio e mediano di chiusura per livello di supporto

en: Avg and Median Time to First Response by Support Level
it: Tempo medio e mediano per prima risposta per livello di supporto

en: Avg/Med/Max Issues/Emails
it: Avg/Med/Max Segnalazioni/Emails

en: BLOCKED
it: BLOCCATO

en: Back
it: Indietro

en: Back to Login Form
it: Torna a Login

en: Back to Reminder Action List
it: Torna all'elenco azioni memo

en: Back to Reminder List
it: Torna a lista memo

en: Back to Top
it: Torna in alto

en: Backup Technical Account Manager
it: MAnager account tecnico di backup

en: Based on all issues recorded in Eventum since start to present.
it: Basato su tutte le segnalazioni registrate in Eventum dall'inizio a ora.

en: Based on all open issue in Eventum for <b>%1</b>.
it: Basato su tutte le segnalazioni aperte in Eventum per <b>%1</b>.

en: Before Sender Name
it: Prima dell'indirizzo del mittente

en: Between
it: Compreso tra

en: Blackout Time Range:
it: Intervallo di tempo blackout:

en: Blocked Message Raw Headers
it: Header grezzi messaggi bloccati

en: Blue values indicate value is lower than the aggregate one.
it: I valori blu indicano che il valore è inferiore a quello dell'aggregato.

en: Bulk Update
it: Aggiornamenti di massa

en: Bulk Update Tool
it: Strumento aggiornamenti di massa

en: By Customer
it: Per cliente

en: By Issue ID
it: Per ID segnalazione

en: By Support Level
it: Per livello di supporto

en: Call From
it: Chiamata Da

en: Call To
it: Chiamata A

en: Call Type
it: Tipo chiamata

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel Update
it: Annulla aggiornamento

en: Canned Responses
it: Risposte precompilate

en: Categories and Statuses
it: Categorie e Stati

en: Category
it: Categoria

en: Category Field
it: Campo categoria

en: Category:
it: Categoria:

en: Change Assignments:
it: Cambia assegnazioni:

en: Change Password
it: Cambia password

en: Change Status To
it: Modifica Stato In

en: Changed Fields
it: Campi modificati

en: Changing field types can result in loss of data.
it: Cambiare la tipologia del campo puo far perdere informazioni

en: Check Disk Space:
it: Controlla spazio su disco

en: Check IRC Bot:
it: Controlla il bot IRC

en: Check Paths:
it: Controlla percorso

en: Check Permissions
it: Controllare Permessi

en: Check Spelling
it: Controlla ortografia

en: Checkout Page:
it: Pagina checkout:

en: Choose Custom Field Backend
it: Seleziona infrastruttura campi personalizzati

en: Choose a misspelled word
it: Seleziona una parola errata

en: Chora CVS viewer
it: Visualizzatore di CVS Chora

en: Clear
it: Pulisci

en: Clear Date
it: Pulire Data

en: Clear Duplicate Status
it: Rimuovi stato di duplicato

en: Clear Filters
it: Pulisci filtri

en: Clear Selections
it: Pulisci selezioni

en: Click to expand.
it: Clicca per espandere.

en: Close
it: Chiudi

en: Close Form
it: Chiudi modulo

en: Close Issue
it: Chiudi segnalazione

en: Close Window
it: Chiudi questa finestra

en: Closed
it: Chiuso

en: Closed Context ?
it: Contesto chiuso?

en: Closed Date
it: Data chiusura

en: Closed Message
it: Messaggio Chiuso

en: Collapse all expanded cells
it: Comprimi tutte le celle esplose

en: Collapse expanded cell
it: Riduci cella espansa

en: Color
it: Colore

en: Color:
it: Colore:

en: Column Name
it: Nome colonna

en: Combo Box
it: Combo box

en: Comments:
it: Commenti:

en: Commit Message
it: Effettua commit messaggio

en: Complete Details
it: Dettagli Completi

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Parameters
it: Parametri di configurazione

en: Confirm New Password
it: Conferma nuova password

en: Continue
it: Continua

en: Convert Note To Email
it: Converti Nota In Email

en: Convert to Draft and Save For Later Editing
it: Converti in bozza e salva per eventuale modifica successiva

en: Convert to Email and Send Now
it: Converti in Email e Invia Subito

en: Cookies support seem to be disabled in your browser. Please enable this feature and try again.
it: Sembra che il tuo browser abbia i cookie disabilitati. Prego abilitali e riprova.

en: Count
it: Numero

en: Create Account
it: Crea Account

en: Create Account Manager
it: Crea manager account

en: Create Category
it: Crea categoria

en: Create Custom Field
it: Crea campo personalizzato

en: Create Customization
it: Crea personalizzazione

en: Create Draft
it: Crea Bozza

en: Create Email Response
it: Crea risposta email

en: Create FAQ Entry
it: Crea voce FAQ

en: Create Group
it: Crea gruppo

en: Create Issue
it: Crea segnalazione

en: Create Link Filter
it: Crea filtro link

en: Create New Issue
it: Crea nuova segnalazione

en: Create News Entry
it: Crea nuova voce news

en: Create Note
it: Crea nota

en: Create Priority
it: Crea priorità

en: Create Project
it: Crea progetto

en: Create Release
it: Crea rilascio

en: Create Reminder
it: Crea memo

en: Create Resolution
it: Crea risoluzione

en: Create Round Robin Entry
it: Crea voce round robin

en: Create Status
it: Crea stato

en: Create User
it: Crea utente

en: Create User and Permissions
it: Crea Utente e Permessi

en: Created
it: Creato

en: Created Date
it: Data creazione

en: Creating New Reminder
it: Crea nuovo memo

en: Current Project
it: Progetto corrente

en: Current Project:
it: Progetto corrente:

en: Current Selections:
it: Selezioni correnti:

en: Current filters:
it: Filtri applicati:

en: Custom Field
it: Campo Personalizzato

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Custom Fields Report
it: Report campi personalizzati

en: Custom field updated (%1$s) by %2$s
it: Campo personalizzato aggiornato (%1$s) da %2$s

en: Customer
it: Cliente

en: Customer Contract
it: Contratto cliente

en: Customer Counts
it: Conteggio clienti

en: Customer Integration Backend
it: Infrastruttura integrazione cliente

en: Customer Phone Number
it: Numero Telefono Cliente

en: Customer Profile Stats
it: Statistiche profilo cliente

en: Customer Stats Report
it: Report statistiche cliente

en: Customer:
it: Cliente:

en: Customers
it: Clienti

en: Customize Issue Listing Screen
it: Personalizza elenco segnalazioni

en: Daily Tips:
it: Consigli del giorno:

en: Database Error
it: Errore Database

en: Date
it: Data

en: Date Field
it: Campo data

en: Date Field:
it: Campo data:

en: Date Range
it: Intervallo di date

en: Date Triggered
it: Data innesco

en: Date issue was opened - Date issue was closed for all closed issues.
it: Segnalazione per data è stata aperta - Segnalazione per data è stata chiusa per tutte le segnalazioni chiuse.

en: Date of Call
it: Data della chiamata

en: Date of Work
it: Data Lavorazione

en: Day
it: Giorno

en: Day of Month
it: Giorno del mese

en: Day of Week
it: Giorno della settimana

en: Days
it: Giorni

en: Days and Hours Since
it: Giorni e ore da

en: Dear
it: Caro

en: Default Category:
it: Categoria di default:

en: Default Options for Notifications:
it: Opzioni predefinite per le notifiche:

en: Default Priority:
it: Priorità di default:

en: Defaults
it: Predefiniti

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Alias
it: Elimina pseudonimo

en: Descending
it: Decrescente

en: Description
it: Descrizione

en: Description Field
it: Campo descrizione

en: Description is currently collapsed
it: La descrizione è al momento nascosta

en: Description:
it: Descrizione:

en: Details
it: Dettagli

en: Developer
it: Sviluppatore

en: Developers
it: Sviluppatori

en: Did you Know?
it: Sapevate che?

en: Diff Page:
it: Pagina diff:

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disassociate Selected
it: Dissocia selezionati

en: Display on List Issues Page
it: Visualizza nell'elenco segnalazioni

en: Displays average number of issues, developer emails and customer emails per issue by support level
it: Visualizza il numero medio di segnalazioni, email degli sviluppatori e dei clienti per segnalazione e per livello di supporto

en: Displays time stats
it: Visualizza statistiche tempo

en: Do you want to continue?
it: Vuoi proseguire?

en: Draft Address Prefix:
it: Prefisso indirizzo bozza:

en: Draft routed from
it: Bozza reindirizzata da

en: Drafts
it: Bozze

en: Drop Tables If They Already Exist
it: Elimina tabelle se già esistenti

en: Duplicate of
it: Duplicato di

en: Duplicated Issue:
it: Segnalazione duplicata:

en: Duplicated by
it: Duplicato da

en: Duplicates
it: Duplicati

en: E-mail about issue update was sent to
it: Un E-mail relativa agli aggiornamenti sul problema è stata spedita a

en: ERROR: Almost no free disk space left (percentage left: %.2f%%)
it: ERRORE: Spazio libero su disco quasi esaurito (percentuale rimanente: %.2f%%)

en: ERROR: Could not find IRC bot pid from process list.
it: ERRORE: pid dell'IRC bot non trovato nell'elenco processi.

en: ERROR: Could not find required table "%s"
it: ERRORE: Impossibile trovare la tabella richiesta "%s"

en: ERROR: Directory could not be found (path: %1$s)
it: ERRORE: Directory non trovata (percorso: %1$s)

en: ERROR: Directory permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
it: ERRORE: Permessi directory incongruenti (percorso: %1$s; perm. attuali: %2$s; perm. corretti: %3$s)

en: ERROR: File could not be found (path: %s)
it: ERRORE: File non trovato(percorso: %s)

en: ERROR: File group mismatch (path: %1$s; current group: %2$s; correct group: %3$s)
it: ERRORE: Gruppo file incongruente (percorso: %1$s; gruppo attuale: %2$s; gruppo corretto: %3$s)

en: ERROR: File owner mismatch (path: %1$s; current owner: %2$s; correct owner: %3$s)
it: ERRORE: Proprietario file incongruente (percorso: %1$s; proprietario attuale: %2$s; proprietario corretto: %3$s)

en: ERROR: File permission mismatch (path: %1$s; current perm: %2$s; correct perm: %3$s)
it: ERRORE: Permessi file incongruenti (percorso: %1$s; perm. attuali: %2$s; perm. corretti: %3$s)

en: ERROR: File size mismatch (path: %1$s; current filesize: %2$s)
it: ERRORE: Dimensioni file incongruenti (percorso: %1$s; dimensioni attuali: %2$s)

en: ERROR: Free disk space left is getting very low (percentage left: %.2f%%)
it: ERRORE: Spazio su disco rimanente molto basso (percentuale rimanente %.2f%%)

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to create the configuration file in the setup directory
it: Errore : Il sistema non ha il permesso di creare il file di configurazione nella cartella di setup

en: ERROR: The system doesn't have the appropriate permissions to update the configuration file in the setup directory
it: ERRORE: Il sistema non possiede i permessi necessari per aggiornare il file di configurazione nella cartella di installazione

en: Edit Authorized Replier List
it: Modifica elenco collaboratori autorizzati

en: Edit Categories
it: Modifica categorie

en: Edit Columns to Display
it: Modifica colonne da visualizzare

en: Edit Fields to Display
it: Modifica campi da visualizzare

en: Edit Incident Redemption
it: Modifica detrazione incident

en: Edit Notification List
it: Modifica Elenco Notifiche

en: Edit Option
it: Modifica opzione

en: Edit Phone Support Categories
it: Modifica categorie supporto telefonico

en: Edit Priorities
it: Modifica priorità

en: Edit Releases
it: Modifica rilasci

en: Edit Signature
it: Modifica firma

en: Email (subject: '%1$s') associated by %2$s
it: Email (oggetto: '%1$s') associata da %2$s

en: Email (subject: '%1$s') disassociated by %2$s
it: Email (oggetto: '%1$s') dissociata da %2$s

en: Email Account:
it: Account email:

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email Address Prefix:
it: Prefisso indirizzo email:

en: Email Address to Send Saved Messages:
it: Indirizzo email a cui inviare messaggi salvati:

en: Email Address:
it: Indirizzo Email:

en: Email Addresses To Send Errors To:
it: Indirizzo email a cui inviare gli errori:

en: Email Addresses To Send Information To:
it: Indirizzo email a cui inviare informazioni:

en: Email Blocking
it: Blocco email

en: Email Counts
it: Conteggio email

en: Email Draft Interface:
it: Interfaccia bozza email:

en: Email Error Logging System:
it: Sistema di logging errori email:

en: Email Integration Feature:
it: Caratteristica integrazione email:

en: Email List:
it: Elenco email:

en: Email Notifications
it: Notifiche Email

en: Email Recipient Type Flag:
it: Flag tipo destinatario email:

en: Email Reminder System Status Information:
it: Informazioni stato sistema di memo email:

en: Email Routing Interface:
it: Interfaccia routing email:

en: Email Signature
it: Firma email

en: Email Spell Checker:
it: Controllore ortografico email:

en: Email Time Spent
it: Tempo impiegato via email

en: Email Workload by Time of day
it: Carico di lavoro email per ora del giorno

en: Email by Time Period
it: Email per Periodo di Temp

en: Email by time period
it: Email per periodo di tempo

en: Email from '%1$s' blocked
it: Email da '%1$s' bloccata

en: Email message draft updated by %1$s
it: Bozza messaggio email aggiornata da %1$s

en: Email message saved as a draft by %1$s
it: Messaggio email salvato come bozza da %1$s

en: Email routed from %1$s
it: Email reindirizzata da %1$s

en: Email will be re-sent from original sender, including any attachments.
it: L'email sarà re-inviata dal mittente originale, inclusi eventuali allegati.

en: Email will be re-sent from your name, NOT original sender's, and without any attachments.
it: Un Email sara re-inviata dal tuo nome, NON il mittente originale, a senza allegati.

en: Emails are Associated
it: Le email sono associate

en: Emails are Received or Sent
it: Le emails sono Ricevute o Inviate

en: Emails are associated to existing issues
it: Le email sono associate a segnalazioni esistenti

en: Emails by Customers
it: Email per clienti

en: Emails by Staff
it: Email per staff

en: Empty Subject Header
it: Oggetto intestazione vuoto

en: Enabled
it: Abilitato

en: End
it: Fine

en: End date
it: Data di fine

en: End time in the future.
it: Tempo finale nel futuro

en: End:
it: Fine:

en: Enter Impact Analysis
it: Inserisci analisi di impatto

en: Enter the details below:
it: Inserisci i dettagli sotto:

en: Entered By
it: Inserita Da

en: Equals
it: Eguaglia

en: Error
it: Errore

en: Error: An error occurred while trying to run your query.
it: Errore: si è verificato un errore nell'esecuzione della query.

en: Error: No user account was found matching the entered email address.
it: Errore: Nessun account utente trovato che corrisponda all'indirizzo email inserito.

en: Error: Please configure the email address domain.
it: Errore: configura il dominio dell'indirizzo email.

en: Error: Please configure the email address prefix.
it: Errore: configura il prefisso dell'indirizzo email.

en: Error: Please provide the email account ID.
it: Errore: inserisci l'ID dell'account email.

en: Error: Please provide your email address.
it: Errore: inserisci l'indirizzo email.

en: Error: The associated user for the email routing interface needs to be set.
it: Errore: l'utente associato per questa interfaccia di routing email deve essere impostato.

en: Error: The email address specified is already associated with an user in the system.
it: Errore: l'indirizzo email spcificato è già associato ad un utente nel sistema.

en: Error: The email draft interface is disabled.
it: Errore: l'interfaccia bozze email è disabilitata.

en: Error: The email message was empty
it: Errore: il messaggio email è vuoto

en: Error: The email message was empty.
it: Errore: il messaggio email è vuoto

en: Error: The email routing interface is disabled.
it: Errore: l'interfaccia di routing email è disabilitata.

en: Error: The internal note routing interface is disabled.
it: Errore: l'interfaccia di routing note interne è disabilitata.

en: Error: The issue #%1 could not be found.
it: Errore: La segnalazione #%1 non è stata trovata.

en: Error: The issue could not be found.
it: Errore: segnalazione non trovata.

en: Error: The routed email had no associated Eventum issue ID or had an invalid recipient address.
it: Errore: l'email reindirizzata non aveva un ID di segnalazione Eventum associato o aveva un indirizzo di destinatario invalido.

en: Error: The routed note had no associated Eventum issue ID or had an invalid recipient address.
it: Errore: la nota reindirizzata non aveva un ID di segnalazione Eventum associato o aveva un indirizzo di destinatario invalido.

en: Error: You are not allowed to view the requested FAQ entry.
it: Errore: non possiedi i permessi per visualizzare la voce FAQ richiesta

en: Error: Your user status is currently set as inactive. Please contact your local system administrator for further information.
it: Errore: lo stato del tuo utente è inattivo. Contatta l'amministratore di sistema per ulteriori informazioni

en: Error: the given email address is not allowed to be added to the notification list.
it: Errore: l'indirizzo email fornito non è autorizzato ad essere aggiunto all'elenco notifiche.

en: Error: the issue is already unassigned.
it: Errore: la segnalazione è già non assegnata.

en: Error: you are already authorized to send emails in this issue.
it: Errore: sei già autorizzato a inviare email in questa segnalazione.

en: Est Dev Time
it: Tempo di sviluppo stimato

en: Estimated Dev. Time
it: Tempo di sviluppo stimato

en: Estimated Dev. Time (only numbers)
it: Tempo di svil. stimato (solo numeri)

en: Estimated Dev. Time:
it: Tempo svil. previsto:

en: Estimated Development Time
it: Tempo di sviluppo stimato

en: Estimated Development Time Field
it: Campo tempo di sviluppo stimato

en: Estimated Development Time by Category
it: Tempo di sviluppo stimato per Categoria

en: Estimated time (Hours)
it: Tempo stimato (ore)

en: Eventum Emails
it: Emails Eventum

en: Eventum Installation
it: Installazione Eventum

en: Eventum Issues search
it: Eventum ricerca problemi

en: Eventum was unable to route your email
it: Eventum non è stato in grado di inviare la tua email

en: Existing Accounts:
it: Accounts esistenti:

en: Existing Actions:
it: Azioni esistenti:

en: Existing Authorized Repliers for this Issue
it: Collaboratori autorizzati esistenti per questa segnalazione

en: Existing Canned Email Responses:
it: Risposte email precompilate esistenti:

en: Existing Categories:
it: Categorie esistenti:

en: Existing Conditions:
it: Condizioni esistenti:

en: Existing Custom Fields
it: Campi personalizzati esistenti

en: Existing Customer Account Managers:
it: Manager account cliente esistenti:

en: Existing Customer Quick Notes
it: Note brevi cliente esistenti

en: Existing Customizations:
it: Personalizzazioni esistenti:

en: Existing Groups
it: Gruppi esistenti

en: Existing Internal FAQ Entries:
it: Voci di FAQ interna esistenti:

en: Existing Issue
it: Problema già esistente

en: Existing Issue Reminders
it: Memo segnalazioni esistenti

en: Existing Link Filters
it: Filtri link esistenti

en: Existing News Entries
it: News esistenti

en: Existing Phone Support Categories
it: Categorie di supporto telefonico esistenti

en: Existing Priorities
it: Priorità esistenti

en: Existing Projects
it: Progetti esistenti

en: Existing Releases:
it: Rilasci esistenti:

en: Existing Resolutions:
it: Risoluzioni esistenti:

en: Existing Round Robin Entries:
it: Voci round robin esistenti:

en: Existing Statuses:
it: Stati esistenti:

en: Existing Subscribers for this Issue
it: Iscritti esistenti per questa segnalazione

en: Existing Users
it: Utenti esistenti

en: Expand all collapsed cells
it: Espandi tutte le celle ridotte

en: Expand collapsed cell
it: Espandi cella ridotta

en: Expected Resolution Date
it: Data risoluzione prevista

en: Expected Resolution Date:
it: Data risoluzione potenziale:

en: Export Data:
it: Esporta Dati:

en: Export to Excel
it: Esporta in Excel

en: Extra Note Recipients:
it: Destinatari extra note:

en: Field
it: Campo

en: Field Options
it: Opzioni campo

en: Field Type
it: Tipo campo

en: Field to Graph
it: Campo per grafico

en: Field:
it: Campo:

en: Filenames
it: Nomi file

en: Files are Attached
it: I file sono allegati

en: Files are attached to existing issues
it: I file sono allegati a segnalazioni esistenti

en: Filter by Arrival Date:
it: Filtra per data ricezione:

en: First Response By Staff
it: Prima Risposta dello Staff

en: First Response Date
it: Data prima risposta

en: First Response by Staff
it: Prima Risposta dello Staff

en: Fix Spelling
it: Correggi errori di ortografia

en: For example
it: Per Esempio

en: For example, you could use this page so that only users of the role "<i>standard user</i>" (and higher ranking roles) are able to set the category or release fields when reporting a new issue.
it: Questa pagina consente di controllare dinamicamente quali campi vengono visualizzati agli utenti di un certo ruolo minimo. Per esempio, si può fare in modo che solo gli utenti con il ruolo "<i>utente standard </i>" (e ruoli di grado maggiore) possano impostare la categoria o il rilascio quando creano nuove segnalazioni.

en: From
it: Da

en: From:
it: Da:

en: Full Name
it: Nome Completo

en: Full Name:
it: Nome Completo:

en: Further Requirements
it: Ulteriori requisiti

en: General Setup
it: Setup generale

en: Generate
it: Genera

en: Get a Notification When
it: Ricevi notifica quando

en: Global Search
it: Ricerca Globale

en: Go
it: Vai

en: Go Back
it: Indietro

en: Graphical Stats
it: Statistiche grafiche

en: Greater Than
it: Maggiore Di

en: Greater or Equal
it: Maggiore o Uguale

en: Greater than %1$s
it: Maggiore di %1$s

en: Group
it: Gruppo

en: Group By
it: Raggruppa per

en: Group:
it: Gruppo:

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new account in %1
    For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the account creation process.
    
    If this is not a real request from you, or you are not interested in creating a new account anymore, please disregard this email. In a week the request will be erased automatically. However, if you would like to confirm the new account, please do so by visiting the URL below:
it: Salve,
    
    Abbiamo appena ricevuto una richiesta di creazione di un nuovo account in %1
    Per ragioni di sicurezza la richiesta va da voi confermata in modo che possiamo concludere il processo di creazione account.
    
    Se la richiesta non proviene da voi, o non siete più interessati a creare un nuovo account, ignorate questa email. Tra una settimana la richiesta sarà cencellata automaticamente. Comunque, se desiderate confermare il nuovo account, visitate l'URL seguente:

en: Hello,
    
    We just received a request to create a new random password for your account in %1. For security reasons we need you to confirm this request so we can finish the password creation process.
    
    If this is not a real request from you, or if you don't need a new password anymore, please disregard this email.
    
    However, if you would like to confirm this request, please do so by visiting the URL below:
it: Salve,
    
    Abbiamo appena ricevuto una richiesta di creazione di una nuova password casuale per il vostro account in %1. Per ragioni di sicurezza la richiesta va da voi confermata in modo che possiamo concludere il processo di creazione password.
    
    Se la richiesta non proviene da voi, o non siete più interessati a creare una nuova password, ignorate questa email.
    
    Comunque, se desiderate confermare la richiesta, visitate l'URL seguente:

en: Help Topics
it: Argomenti di aiuto

en: Hide Associated Emails
it: Nascondi Email Associate

en: Hide Closed Issues
it: Nascondi segnalazioni chiuse

en: History of Changes
it: Cronologia delle modifiche

en: History of Changes to Issue
it: Cronologia modifiche alla segnalazione

en: History of Reminders Triggered for Issue
it: Cronologia memo innescati per la segnalazione

en: Home
it: Casa

en: Host Alias:
it: Alias host:

en: Hours
it: Ore

en: However, the following errors were encountered:
it: Comunque, i seguenti errori sono stati trovati:

en: I Forgot My Password
it: Password Dimenticata

en: IMAP Folder
it: Cartella IMAP

en: IRC Notifications:
it: Notifiche IRC:

en: If enabled, Eventum will look in the subject line of incoming notes/emails to determine which issue they should be associated with.
it: Se abilitato, Eventum cercherà nell'oggetto delle note/email in ingresso per determinare a quale segnalazione vanno associati.

en: If this option is enabled, users with a role of Reporter will only be able to see issues they reported.
it: Se questa opzione è abilitata, gli utenti con il ruolo di Redattore potranno visualizzare solo le proprie segnalazioni.

en: If yes, this reminder will not activate on weekends and time will not accumulate on the weekends.
it: Se sì, questo memo non si attiverà nei weekend e il tempo non si accumulerà nei weekend.

en: If you check this, you cannot leave a copy of messages on the server.
it: Se selezioni questo, non potrai lasciare una copia del messaggio sul server.

en: If you close this window, you will lose your message
it: Chiudendo questa finestra, perderai il messaggio

en: If you don't know who should be the assigned person for this new issue, assign it to your Project Lead.
it: Se non sai a chi assegnare questa nuova problematica, assegnala al tuo

en: Ignore Issue Status Changes
it: Ignora modifiche stato segnalazioni

en: Impact <br />Analysis
it: Analisi <br />di impatto

en: Impact Analysis
it: Analisi di impatto

en: Impact analysis removed by %1$s
it: Analisi di impatto eliminata da %1$s

en: Impact analysis submitted by %1$s
it: Analisi di impatto immessa da %1$s

en: Important Notices
it: Avvisi impotanti

en: In Notification List
it: Nella lista notifiche

en: In Past
it: In passato

en: In Past %1$s hours
it: Nelle ultime %1$s ore

en: In order to check if your permissions are setup correctly visit the
it: Per controllare se i tuoi permessi sono configurati correttamente visita la

en: In order to do that, however, the administrator of the system needs to configure email accounts to make the software download the email messages from the appropriate POP3/IMAP server.
it: Per fare questo, però, l'amministratore del sistema deve configurare un account email per permettere al software di scaricare le email dal server POP3/IMAP.

en: Inactive
it: Inattivo

en: Include expired contracts
it: Includi contratti scaduti

en: Includes issue count, Developer email Count, Customer Email Count, Customers count by Support Level
it: Include conteggio segnalazioni, conteggio email sviluppatori, conteggio email clienti, conteggio clienti per livello di supporto

en: Incoming
it: In ingresso

en: Initial Description
it: Descrizione iniziale

en: Initial Impact Analysis
it: Analisi di impatto iniziale

en: Initial Status for New Issues
it: Stato iniziale per le nuove segnalazioni

en: Installation Instructions
it: Istruzioni di installazione:

en: Integer
it: Intero

en: Internal FAQ
it: FAQ interna

en: Internal Note Routing Interface:
it: Interfaccia routing note interne:

en: Internal Notes
it: Note Interne

en: Internal Users
it: Utenti Interni

en: Interval
it: Intervallo

en: Is Null
it: E' null

en: Is between %1$s-%2$s-%3$s AND %4$s-%5$s-%6$s
it: è compreso tra %1$s-%2$s-%3$s E %4$s-%5$s-%6$s

en: Is greater than %1$s-%2$s-%3$s
it: E' maggiore di %1$s-%2$s-%3$s

en: Is less than %1$s-%2$s-%3$s
it: E' minore di %1$s-%2$s-%3$s

en: Issue
it: Segnalazione

en: Issue #
it: Segnalazione #

note: TRANSLATORS: %1 = issue id
en: Issue #%1$s Details
it: Problema #%1$s Dettagli

en: Issue Count
it: Numero segnalazioni

en: Issue Counts
it: Conteggio segnalazioni

en: Issue Details
it: Dettagli segnalazione

en: Issue ID
it: ID segnalazione

en: Issue ID:
it: ID segnalazione:

en: Issue Overview
it: Panoramica segnalazione

en: Issue Priorities
it: Priorità segnalazioni

en: Issue details are updated
it: I dettagli della segnalazione sono aggiornati

en: Issue is Closed
it: La segnalazione è chiusa

en: Issues
it: Segnalazioni

en: Issues Closed
it: Segnalazioni chiuse

en: Issues Created Between
it: Problema creato in mezzo

en: Issues are Closed
it: Le segnalazioni sono chiusa

en: Issues are Updated
it: Le segnalazioni sono aggiornate

en: Issues by Assignment
it: Segnalazioni per assegnazione

en: Issues by Category
it: Segnalazioni per Categoria

en: Issues by Priority
it: Segnalazioni per Priorità

en: Issues by Release
it: Segnalazioni per Rilascio

en: Issues by Status
it: Segnalazioni per Stato

en: Issues by User
it: Segnalazioni per Utente

en: Issues in CSC
it: Segnalazioni in CSC

en: Issues with only status changed
it: Solo problemi con lo status cambiato

en: Issues/Customers matching criteria
it: Segnalazioni/Clienti che soddisfano un criterio

en: It will remove all of its associated entries as well (issues, notes, attachments,netc), so please click OK to confirm.
it: Eliminerà anche tuttle le sue voci associate (segnalazioni, note, allegati, ecc.), clicca OK per confermare.

en: Keep Current Assignments:
it: Mantieni assegnazioni correnti:

en: Keep form open to report another issue
it: Mantieni il modulo aperto per creare una nuova segnalazione

en: Keyword(s)
it: Parola/e chiave

en: Keyword(s):
it: Parola(e) chiave:

en: Label
it: Etichetta

en: Label:
it: Etichetta:

en: Last Action Date
it: Data ultima azione

en: Last Outgoing Msg
it: Ultimo msg in uscita

en: Last Response
it: Ultima Risposta

en: Last Response Date
it: Data ultima risposta

en: Last Response by Staff
it: Ultima Risposta dello Staff

en: Last Update
it: Ultimo aggiornamento

en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last Updated Date
it: Data ultimo aggiornamento

en: Last updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Leave Copy of Messages On Server
it: Mantieni copia dei messaggi sul server

en: Less Than
it: Minore Di

en: Less or Equal
it: Minore o Uguale

en: Less than %1$s
it: Minore di %1$s

en: Levels:
it: Livelli:

en: Line
it: Linea

en: Link Filters
it: Filtri link

en: List Issues
it: Elenco segnalazioni

en: List Removed Emails
it: Elenca Email Eliminate

en: Listing / Searching for Issues
it: Elencazione / Ricerca segnalazioni

en: Log Page:
it: Pagina di registro:

en: Login Time Spent
it: Tempo impiegato per login

en: Mail Queue Log
it: Log Coda Mail

en: Mail Queue for Issue #%1
it: Coda mail per segnalazione #%1

en: Mailbox
it: Casella di posta

en: Manage Canned Email Responses
it: Gestione risposte email precompilate

en: Manage Categories
it: Gestione categorie

en: Manage Columns to Display
it: Gestione colonne da visualizzare

en: Manage Custom Fields
it: Gestione campi personalizzati

en: Manage Customer Account Managers
it: Gestione managers account cliente

en: Manage Customer Quick Notes
it: Gestione note brevi cliente

en: Manage Email Accounts
it: Gestione account email

en: Manage Groups
it: Gestione gruppi

en: Manage Internal FAQ
it: Gestione FAQ interne

en: Manage Issue Reminders
it: Gestione memo segnalazioni

en: Manage Issue Resolutions
it: Gestione risoluzioni segnalazioni

en: Manage Link Filters
it: Gestione filtri link

en: Manage News
it: Gestione news

en: Manage Phone Support Categories
it: Gestione categorie di supporto telefonico

en: Manage Priorities
it: Gestione priorità

en: Manage Projects
it: Gestione progetti

en: Manage Releases
it: Gestione rilasci

en: Manage Reminder Actions
it: Gestione azioni memo

en: Manage Reminder Conditions
it: Gestione condizioni memo

en: Manage Round Robin Assignments
it: Gestione assegnazioni round robin

en: Manage Statuses
it: Gestione Stati

en: Manage Time Tracking Categories
it: Gestione categorie tracciamento temporale

en: Manage Users
it: Gestione utenti

en: Manager:
it: Responsabile:

en: Mark Issue as Duplicate
it: Marchia Segnalazione come Duplicata

en: Mark as Duplicate
it: Marchia come Duplicato

en: Members
it: Membri

en: Message
it: Messaggio

en: Message:
it: Messaggio:

en: Min. Role
it: Ruolo min.

en: Minimum Role
it: Ruolo minimo

en: Minimum User Role
it: Ruolo utente minimo

en: Misspelled Words:
it: Parole errate:

en: Module / Directory
it: Modulo / Directory

en: Monday
it: Lunedì

en: Monitor Setup
it: Installazione monitor

en: Month
it: Mese

en: Most of the time users will want to run common used queries against the issue database, and this is a feature perfect for such situations, just create a custom query in this screen and run it from the Issue Listing page.
it: La maggior parte delle volte gli utenti eseguiranno query di uso frequente sul database delle segnalazioni, e questa caratteristica è perfetta per queste situazioni, si crea una query personalizzata in questa pagina e la si esegue nell'Elenco segnalazioni.

en: Move
it: Sposta

en: Move Message To
it: Sposta messaggio in

en: Multiple Combo Box
it: Combo box multiplo

en: My Assignments
it: Mie assegnazioni

en: MySQL Database
it: Database MySQL

en: MySQL Password:
it: Password MySQL:

en: MySQL Server Hostname
it: Nome host del server MySQL

en: MySQL Table Prefix
it: Prefisso della tabella MySQL

en: MySQL Username
it: Nome utente MySQL

en: NOTE: For security reasons it is highly recommended that the default password be changed as soon as possible.
it: NOTA: Per ragioni di sicurezza è fortemente consigliata la modifica della password il più presto possibile.

en: NOTE: If you need to send new information regarding this issue, please use the EMAIL related buttons available at the bottom of the screen.
it: NOTA: Per inviare nuove informazioni su questa segnalazione, utilizza i bottoni EMAIL sul fondo dello schermo.

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: New Alias
it: Nuovo Alias

en: New Attachment
it: Nuovo allegato

en: New Issue
it: Nuova segnalazione

en: New Issues Assigned
it: Nuove segnalazioni assegnate

en: New Password
it: Nuova password

en: New Status for Issue
it: Nuovo status per la segnalazione

en: New User information
it: Nuove informazioni utente

en: New requirement submitted by %1$s
it: Nuovo requisito immesso da %1$s

en: News and Announcements
it: Novità e Annunci

en: Next
it: Prossimo

en: Next Issue
it: Segnalazione successiva

en: Next Message
it: Messaggio successivo

en: Next Note
it: Prossima Nota

en: No Customer Integration
it: No integrazione cliente

en: No Drafts Found
it: Nessuna bozza trovata

en: No Emails Found
it: Nessuna email trovata

en: No FAQ entries could be found.
it: Nessuna voce di FAQ trovata.

en: No Notes Found
it: Nessuna nota trovata

en: No Phone Calls Found
it: Nessuna chiamata trovata

en: No Reminder Entries Found
it: Nessun memo trovato

en: No Time Entries Found
it: Nessuna voce temporale trovata.

en: No Workflow Management
it: No gestione flusso di lavoro

en: No account managers could be found.
it: Nessun manager di account trovato.

en: No actions could be found.
it: Nessuna azione trovata.

en: No associated emails could be found.
it: Nessuna associazione email trovata.

en: No attachments could be found.
it: Nesun allegato trovato.

en: No authorized repliers could be found.
it: Nessun collaboratore autorizzato trovato.

en: No canned email responses could be found.
it: Nessuna risposta precompilata trovata.

en: No categories could be found.
it: Nessuna categoria trovata.

en: No changes could be found.
it: Nessuna modifica trovata.

en: No checkins could be found.
it: Nessun checkin trovato.

en: No conditions could be found.
it: Nessuna condizione trovata.

en: No custom fields could be found.
it: Nessun campo personalizzato trovato.

en: No custom fields for this project
it: Nessun campo personalizzato per questo progetto

en: No custom searches could be found.
it: Nessuna ricerca personalizzata trovata.

en: No customizations could be found.
it: Nessuna personalizzazione trovata.

en: No data found
it: Nessun dato trovato

en: No email accounts could be found.
it: Nessun account email trovato.

en: No email drafts could be found.
it: Nessuna bozza di email trovata.

en: No emails could be found.
it: Nessuna email trovata.

en: No entries could be found.
it: Nessuna voce trovata.

en: No group associated with issue %1$s
it: Nessun gruppo associato alla segnalazione %1$s

en: No groups could be found.
it: Nessuna gruppo trovato.

en: No internal notes could be found.
it: Nessuna nota interna trovata.

en: No issues associated
it: Nessuna segnalazione associata

en: No issues closed this time period
it: Nessuna segnalazione chiusa in questo periodo di tempo

en: No issues could be found.
it: Nessuna segnalazione trovata.

en: No issues touched this time period
it: Nessuna segnalazione ha toccato questo periodo di tempo

en: No link filters could be found.
it: Nessun filtro link trovato.

en: No mail queue could be found.
it: Nessuna coda email trovata.

en: No news entries could be found.
it: Nessuna voce di news trovata.

en: No notes could be found.
it: Nessuna nota trovata.

en: No phone calls recorded yet.
it: Nessuna chiamata telefonica registrata.

en: No phone support categories could be found.
it: Nessuna categoria di supporto telefonico trovata.

en: No priorities could be found.
it: Nessuna priorità trovata.

en: No projects could be found.
it: Nessun progetto trovato.

en: No releases could be found.
it: Nessun rilascio trovato.

en: No reminders could be found.
it: Nessun memo trovato.

en: No resolution date given
it: Nessuna data risoluzione fornita

en: No resolutions could be found.
it: Nessuna risoluzione trovata.

en: No round robin entries could be found.
it: Nessuna voce round robin trovata.

en: No spelling mistakes could be found.
it: Nessun errore ortografico trovato.

en: No statuses could be found.
it: Nessuno stato trovato.

en: No subscribers could be found.
it: Nessun iscritto trovato.

en: No time tracking categories could be found.
it: Nessuna categoria di tracciamento temporale trovata.

en: No time tracking entries could be found.
it: Nessuna voce di tracciamento temporale trovata.

en: No users could be found.
it: Nessun utente trovato.

en: None
it: Nessuno

en: Note
it: Nota

en: Note Address Prefix:
it: Prefisso indirizzo nota:

en: Note Recipient Type Flag:
it: Flag tipo destinatario nota

en: Note routed from %1$s
it: Nota reindirizzata da %1$s

en: Note:
it: Nota:

en: Note: Please enter your email address below and a new random password will be created and assigned to your account. For security purposes a confirmation message will be sent to your email address and after confirming it the new password will be then activated and sent to you.
it: Nota: Inserisci il tuo indirizzo email e una nuova password casuale sarà creata e assegnata al tuo account. Per ragioni di sicurezza una richiesta di conferma sarà inviata al tuo indirizzo email e, dopo averlo confermato, la nuova password sarà attivata e ti sarà inviata.

en: Note: The current maximum allowed upload file size is %1
it: Nota: la dimensione massima dei file in upload è al momento di %1

en: Notes
it: Note:

en: Notes are added to existing issues
it: Le note sono aggiunte a segnalazioni esistenti

en: Notification List
it: Elenco notifiche

en: Notification List:
it: Elenco Notifiche:

en: Notification list entry (%1$s) added by %2$s
it: Voce elenco notifiche (%1$s) aggiunta da %2$s

en: Notification list entry (%1$s) removed by %2$s
it: Voce elenco notifiche (%1$s) rimossa da %2$s

en: Notification list entry ('%1$s') added by %2$s
it: Voce elenco notifiche ('%1$s') aggiunta da %2$s

en: Notification list entry ('%1$s') updated by %2$s
it: Voce elenco notifiche ('%1$s') aggiornata da %2$s

en: Notify Sender?
it: Notificare mittente?

en: Number of Days
it: Numero di giorni

en: OK: No errors found
it: OK: Nessun errore trovato

en: Office
it: Ufficio

en: Only Download Unread Messages
it: Scarica solo messaggi non letti

en: Only for Known Customers?
it: Solo per clienti conosciuti?

en: Only staff members listed in the assignment or authorized replier fields can send emails.
it: Solo i membri dello staff elencati nei campi assegnazione o collaboratore autorizzato possono inviare email.

en: Open Account Signup:
it: Registrazione account aperti:

en: Open Issues By Assignee
it: Segnalazioni aperte per assegnatario

en: Open Issues By Reporter
it: Segnalazioni aperte per redattore

en: Open the Emails Listing Page
it: Apri la pagina con la lista delle email

en: Open the Issue Details Page
it: Apri la pagina con i dettagli della segnalazione

en: Open the Issue Listing Page
it: Apri la pagina con la lista delle segnalazioni

en: Operator
it: Operatore

en: Operator:
it: Operatore:

en: Options
it: Opzioni

en: Options to Graph
it: Opzioni per grafico

en: Options:
it: Opzioni:

en: Order
it: Ordinamento

en: Other
it: Altro

en: Other Emails
it: Altre Emails

en: Other:
it: Altro:

en: Otherwise, you will be automatically redirected to the Issue Details Page in 5 seconds.
it: Altrimenti, sarai automaticamente indirizzato alla pagina dei Dettagli della segnalazione entro 5 secondi.

en: Outgoing
it: In uscita

en: Outgoing Email Sender Address
it: Indirizzo mittente email in uscita

en: Outgoing Email Sender Name
it: Nome mittente email in uscita

en: Outgoing email sent by %1$s
it: Email in uscita inviata da %1$s

en: Overall Stats
it: Statistiche generali

en: Overview or Details are Changed
it: Panoramica o dettagli cambiati

en: Owner
it: Proprietario

en: Partition:
it: Partizione:

en: Password Confirmation
it: Conferma password

en: Password Confirmation Success
it: Conferma password

en: Pattern: "%1"
it: Schema: "%1"

en: Pending
it: In sospeso

en: Percentage Complete
it: Percentuale completamento

en: Percentage Complete:
it: Percentuale Completata:

en: Percentage complete should be between 0 and 100
it: La percentuale di completamento deve essere tra 0 e 100

en: Performing action %1$s for issue # %2$s
it: Esecuzione azione %1$s per la segnalazione # %2$s

en: Permanently Remove
it: Elimina Permanentemente

en: Phone Calls
it: Chiamate Telefoniche

en: Phone Number
it: Numero Telefonico

en: Phone Support entry removed by %1$s
it: Voce supporto telefonico eliminata da %1$s

en: Phone Support entry submitted by %1$s
it: Voce supporto telefonico immessa da %1$s

en: Phone Time Spent
it: Tempo impiegato al telefono

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email
    notifications from %1, please change your account preferences by
    visiting the URL below
it: Nota: se desideri non ricevere altre email di notifica
    da %1, modifica le preferenze del tuo account visitando
    la URL seguente

en: Please Note: If you do not wish to receive any future email notifications from %1, please change your account preferences by visiting the URL below
it: Nota: se desideri non ricevere altre email di notifica da %1, modifica le preferenze del tuo account visitando la URL seguente

en: Please assign the appropriate projects for this custom field.
it: Occorre assegnare i progetti appropriati per questo campo personalizzato.

en: Please assign the appropriate projects for this group.
it: Occorre assegnare i progetti appropriati per questo gruppo.

en: Please assign the appropriate projects for this news entry.
it: Occorre assegnare i progetti appropiati per questa voce di news.

en: Please assign the appropriate projects for this status.
it: Assegna i progetti appropriati per questo stato.

en: Please assign the appropriate projects for this user.
it: Assegna i progetti appropriati per questo utente.

en: Please assign the appropriate support levels for this FAQ entry.
it: Occorre assegnale i livelli di supporto appropriati per questa voce di FAQ.

en: Please assign the appropriate users for this group.
it: Occorre assegnare gli utenti appropriati per questo gruppo.

en: Please assign the appropriate users for this round robin entry.
it: Assegna gli utenti appropriati per questa voce round robin.

en: Please assign the manager of this group.
it: Occorre assegnare il manager di questo gruppo.

en: Please assign the statuses for this project.
it: Occorre assegnare gli stati per questo progetto.

en: Please assign the users for this project.
it: Occorre assegnare gli utenti per questo progetto.

en: Please choose
it: Scegli

en: Please choose a category
it: Seleziona la categoria

en: Please choose a customer
it: Seleziona un cliente

en: Please choose a field
it: Seleziona un campo

en: Please choose a priority
it: Seleziona una priorità

en: Please choose a project
it: Seleziona un progetto

en: Please choose a project that will be associated with this reminder.
it: Seleziona un progetto che sarà associato a questo memo.

en: Please choose a status
it: Seleziona uno stato

en: Please choose an option
it: Seleziona una opzione

en: Please choose an user
it: Seleziona un utente

en: Please choose at least one person to assign the new issues created remotely.
it: Seleziona almeno una persona cui assegnare le nuove segnalazioni create in remoto.

en: Please choose from one of the options below:
it: Seleziona una delle opzioni seguenti:

en: Please choose one of the following actions to take in regards to the selected email message
it: Seleziona una delle azioni seguenti da effettuare sul messaggio email selezionato

en: Please choose the category for this new phone support entry.
it: Seleziona la categoria per la nuova voce di supporto telefonico.

en: Please choose the customer for this new note.
it: Seleziona il cliente per questa nuova nota.

en: Please choose the customers that will be associated with this reminder.
it: Seleziona i clienti che saranno associati a questo memo.

en: Please choose the default category for remote invocations.
it: Seleziona la categoria predefinita per le invocazioni remote.

en: Please choose the default category.
it: Seleziona la categoria di default.

en: Please choose the default priority for remote invocations.
it: Seleziona la priorità predefinita per le invocazioni remote.

en: Please choose the default priority.
it: Seleziona la priorità di default.

en: Please choose the incident types to redeem for this issue.
it: Seleziona i tipi di incident da detrarre per questa segnalazione.

en: Please choose the initial status from one of the assigned statuses of this project.
it: Seleziona lo stato iniziale tra gli stati assegnati a questo progetto.

en: Please choose the priorities that will be associated with this reminder.
it: Seleziona le priorità da associare a questo memo.

en: Please choose the project for this FAQ entry.
it: Seleziona il progetto per questa voce di FAQ.

en: Please choose the project that you wish to customize.
it: Seleziona il progetto che desideri personalizzare.

en: Please choose the project to be associated with this email account.
it: Seleziona il progetto da associare a questo account email.

en: Please choose the project.
it: Seleziona il progetto.

en: Please choose the reporter for remote invocations.
it: Seleziona il creatore per invocazioni remote.

en: Please choose the support levels that will be associated with this reminder.
it: Seleziona i livelli di supporto che saranno associati a questo memo.

en: Please choose the time tracking category for this new entry.
it: Seleziona la categoria di tracciamento temporale per questa nuova voce.

en: Please choose the type of email server to be associated with this email account.
it: Seleziona il tipo di server email da associare con questo account email.

en: Please choose whether the SCM integration feature should be enabled or not.
it: Seleziona se l'integrazione SCM va abilitata o no.

en: Please choose whether the anonymous posting feature should be allowed or not for this project
it: Seleziona se l'invio anonimo debba essere consentito o no per questo progetto

en: Please choose whether the daily tips feature should be enabled or not.
it: Seleziona se i suggerimenti del giorno vanno abilitati o no.

en: Please choose whether the email integration feature should be enabled or not.
it: Seleziona se va abilitata la funzione di integrazione email o no.

en: Please choose whether the issue auto creation feature should be allowed or not for this email account
it: Seleziona se la creazione automatica delle segnalazioni sia consentita per questo account email o no

en: Please choose whether the system should allow visitors to signup for new accounts or not.
it: Seleziona se il sistema deve consentire ai visitatori di creare nuovi accounts o no.

en: Please choose whether to show custom fields for remote invocations or not.
it: Seleziona se visualizzare i campi personalizzati per le invocazioni remote o no.

en: Please choose which emails need to be associated.
it: Seleziona quali email devono essere associate

en: Please choose which emails need to be marked as deleted.
it: Seleziona quali email vanno marchiate come eliminate.

en: Please choose which emails need to be permanently removed.
it: Seleziona le email da eliminare permanentemente.

en: Please choose which emails need to be restored.
it: Seleziona le email da ripristinare.

en: Please choose which entries need to be disassociated with the current issue.
it: Seleziona le voci a cui togliere l'associazione con la segnalazione corrente.

en: Please choose which entries need to be removed.
it: Seleziona quali voci devono essere rimosse.

en: Please choose which issues to update.
it: Seleziona le segnalazioni da aggiornare.

en: Please click OK to confirm.
it: Clicca OK per confermare.

en: Please enter a number for the rank of this FAQ entry.
it: Inserisci un numero per il grado di questa voce di FAQ.

en: Please enter a password of at least 6 characters.
it: Inserisci una password di almeno 6 caratteri.

en: Please enter a pattern.
it: Inserisci un pattern.

en: Please enter a replacement value.
it: Inserisci un valore sostitutivo.

en: Please enter a valid email address for the sender address.
it: Inserisci un indirizzo email valido per l'indirizzo del mittente.

en: Please enter a valid email address.
it: Inserisci un indirizzo email valido.

en: Please enter a valid issue ID.
it: Inserisci un ID di segnalazione valido

en: Please enter a valid outgoing sender address for this project.
it: Inserisci un indirizzo valido del mittente per questo progetto.

en: Please enter a valid port number for this email account.
it: Inserisci un numero di porta valido per l'account email.

en: Please enter integers (or floating point numbers) on the time spent field.
it: Inserisci valori interi (o numeri decimali) per il campo del tempo impiegato

en: Please enter the IMAP folder for this email account.
it: Inserisci la cartella IMAP per l'account email.

en: Please enter the SMTP server hostname.
it: Inserisci l'hostname del server SMTP.

en: Please enter the SMTP server password.
it: Inserisci la password per il server SMTP

en: Please enter the SMTP server port number.
it: Inserisci il numero di porta del server SMTP.

en: Please enter the SMTP server username.
it: Inserisci il nome utente per il server SMTP.

en: Please enter the abbreviation of this status.
it: Inserisici l'abbreviazione di questo stato.

en: Please enter the alternate username for this installation of Eventum.
it: Inserisci il nome utente alternativo per questa installazione di Eventum.

en: Please enter the analysis for the changes required by this issue.
it: Inserisci l'analisi per le modifiche richieste per questa segnalazione.

en: Please enter the checkout page URL for your SCM integration tool.
it: Inserisci l'URL per la pagina di checkout dello strumento di integrazione SCM.

en: Please enter the color of this status.
it: Inserisci il colore relativo a questo stato.

en: Please enter the database hostname for this installation of Eventum.
it: Inserisci l'hostname di database per questa installazione di Eventum.

en: Please enter the database name for this installation of Eventum.
it: Inserisci il nome del database per questa installazione di Eventum.

en: Please enter the database username for this installation of Eventum.
it: Inserisci il nome utente del database per questa installazione di Eventum.

en: Please enter the description for this issue.
it: Inserisci la descrizione per questa segnalazione

en: Please enter the description for this new phone support entry.
it: Inserisci la descrizione per la nuova voce di supporto telefonico.

en: Please enter the diff page URL for your SCM integration tool.
it: Inserisci l'URL per la pagina di diff dello strumento di integrazione SCM.

en: Please enter the email address hostname for the email routing interface.
it: Inserisci l'hostname dell'indirizzo email per l'interfaccia di routing email.

en: Please enter the email address of where copies of outgoing emails should be sent to.
it: Inserisci l'indirizzo email a cui vanno inviate copie delle email in uscita.

en: Please enter the email address prefix for the email routing interface.
it: Inserisci il prefisso dell'email per l'interfaccia di routing email.

en: Please enter the email of this user.
it: Inserisci l'email di questo utente.

en: Please enter the estimated development time for this task.
it: Inserisci il tempo stimato di sviluppo per questo compito.

en: Please enter the full name of this user.
it: Inserisci il nome completo di questo utente.

en: Please enter the hostname for the server of this installation of Eventum.
it: Inserisci l'hostname per il server di questa installazione di Eventum.

en: Please enter the hostname for this email account.
it: Inserisci l'hostname per l'account email.

en: Please enter the impact analysis for this new requirement.
it: Inserisci l'analisi di impatto per il nuovo requisito.

en: Please enter the issue IDs that will be associated with this reminder.
it: Seleziona l'ID segnalazione che sarà associato a questo memo.

en: Please enter the message body of this email.
it: Inserisci il corpo di questa email.

en: Please enter the message body of this note.
it: Inserisci il corpo del messaggio di questa nota.

en: Please enter the message for this FAQ entry.
it: Inserisci il messaggio di questa voce di FAQ.

en: Please enter the message for this news entry.
it: Inserisci il messaggio per questa voce di news.

en: Please enter the message for this round robin entry.
it: Inserisci il messaggio di questa voce round robin.

en: Please enter the name of this group.
it: Inserisci il nome di questo gruppo.

en: Please enter the new requirement for this issue.
it: Inserisci il nuovo requisito per la segnalazione.

en: Please enter the new value for the combo box.
it: Inserisci il nuovo valore per il combo box.

en: Please enter the note text on the input box below.
it: Inserisci il testo della nota nel campo di testo seguente.

en: Please enter the password for this email account.
it: Inserisci la password per l'account email.

en: Please enter the port number for this email account.
it: Inserisci il numero di porta per l'account email.

en: Please enter the rank for this reminder.
it: Inserisci il grado di questo memo.

en: Please enter the rank of this FAQ entry.
it: Inserisci il grado di questa voce di FAQ.

en: Please enter the rank of this priority
it: Inserisci il grado di questa priorità

en: Please enter the rank of this status.
it: Inserisci il grado di questo stato.

en: Please enter the recipient of this email.
it: Inserisici il destinatario di questa email.

en: Please enter the relative URL of this installation of Eventum.
it: Inserisci l'URL relativa per questa installazione di Eventum.

en: Please enter the sender address that will be used for all outgoing notification emails.
it: Inserisci l'indirizzo del mittente che sarà usato per tutte le mail di notifica in uscita.

en: Please enter the subject of this email.
it: Inserisci l'oggetto di questa email.

en: Please enter the summary for this issue.
it: Inserisci il riepilogo per questa segnalazione.

en: Please enter the summary for this new time tracking entry.
it: Inserisci il riepilogo per la nuova voce di tracciamento temporale.

en: Please enter the title for this FAQ entry.
it: Inserisci il titolo di questa voce di FAQ.

en: Please enter the title for this action.
it: Inserisci il titolo di questa azione.

en: Please enter the title for this category.
it: Inserisci il titolo di questa categoria.

en: Please enter the title for this condition.
it: Inserisci il titolo di questa condizione.

en: Please enter the title for this customization.
it: Inserisci il titolo di questa personalizzazione.

en: Please enter the title for this email response.
it: Inserisci il titolo per la risposta email.

en: Please enter the title for this issue resolution.
it: Inserisci il titolo per la risoluzione.

en: Please enter the title for this new action.
it: Inserisci il titolo per la nuova azione.

en: Please enter the title for this new category.
it: Inserisci il titolo di questa nuova categoria.

en: Please enter the title for this new condition.
it: Inserisci il titolo per la nuova condizione.

en: Please enter the title for this new customization.
it: Inserisci il titolo di questa personalizzazione.

en: Please enter the title for this new email response.
it: Inserisci il titolo per la nuova risposta email.

en: Please enter the title for this new issue resolution.
it: Inserisci il titolo per la nuova risoluzione di segnalazioni.

en: Please enter the title for this new priority.
it: Inserisci il titolo di questa nuova priorità.

en: Please enter the title for this new project.
it: Inserisci il titolo di questo progetto.

en: Please enter the title for this new release.
it: Inserisci il titolo per il nuovo rilascio.

en: Please enter the title for this new reminder.
it: Inserisci il titolo per il nuovo memo.

en: Please enter the title for this new status.
it: Inserisci il titolo per questo nuovo stato.

en: Please enter the title for this new time tracking category.
it: Inserisci il titolo per la nuova categoria di tracciamento temporale.

en: Please enter the title for this news entry.
it: Inserisci il titolo per la voce di news.

en: Please enter the title for this priority.
it: Inserisci il titolo di questa priorità.

en: Please enter the title for this project.
it: Inserisci il titolo di questo progetto.

en: Please enter the title for this release.
it: Inserisci il titolo per questo rilascio.

en: Please enter the title for this reminder.
it: Inserisci il titolo per il memo.

en: Please enter the title for this round robin entry.
it: Inserisci il titolo di questa voce round robin.

en: Please enter the title for this saved search.
it: Inserisci il titolo per la ricerca da salvare.

en: Please enter the title for this status.
it: Inserisci il titolo per lo stato.

en: Please enter the title for this time tracking category.
it: Inserisci il titolo per la categoria di tracciamento temporale.

en: Please enter the title of this FAQ entry.
it: Inserisci il titolo di questa voce di FAQ.

en: Please enter the title of this category
it: Inserisci il titolo di questa categoria

en: Please enter the title of this custom field.
it: Inserisci il titolo di questo campo personalizzato.

en: Please enter the title of this email response.
it: Inserisci il titolo di questa risposta email.

en: Please enter the title of this news entry.
it: Inserisci il titolo di questa voce news.

en: Please enter the title of this note.
it: Inserisci il titolo di questa nota.

en: Please enter the title of this priority
it: Inserisci il titolo di questa priorità

en: Please enter the title of this project.
it: Inserisci il titolo di questo progetto.

en: Please enter the title of this release.
it: Inserisci il titolo di questo rilascio.

en: Please enter the title of this resolution.
it: Inserisci il titolo di questa risoluzione.

en: Please enter the title of this status.
it: Inserisci il titolo di questo stato.

en: Please enter the title of this time tracking category
it: Inserisci il titolo di questa categoria di tracciamento temporale

en: Please enter the updated value.
it: Inserisci il valore aggiornato.

en: Please enter the username for this email account.
it: Inserisci lo username per l'account email

en: Please enter your account email address.
it: Inserisci l'indirizzo email del tuo account.

en: Please enter your email address.
it: Inserisci l'indirizzo email.

en: Please enter your full name.
it: Inserisci il nome completo.

en: Please enter your new password with at least 6 characters.
it: Inserisci la nuova password di almeno 6 caratteri.

en: Please enter your password.
it: Inserisci la password.

en: Please indicate whether the SMTP server requires authentication or not.
it: Indica se il server SMTP richiede autenticazione o no.

en: Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
it: Assicurati di avere selezionato i messaggi email da associare corretti.

en: Please provide your email address.
it: Per piacere fornisci il tuo indirizzo e-mail.

en: Please provide your password.
it: Per piacere fornisci la tua password.

en: Please select a backend
it: Seleziona una infrastruttura

en: Please select a valid date for when the phone call took place.
it: Inserisci una data valida per quando la chiamata telefonica ha avuto luogo

en: Please select a valid date of work.
it: Seleziona una data di lavorazione valida.

en: Please select an assignment for this issue
it: Seleziona un'assegnazione per la segnalazione

en: Please select an option from the list.
it: Seleziona una opzione dalla lista.

en: Please select at least one link filter.
it: Seleziona almeno un filtro link.

en: Please select at least one of the FAQ entries.
it: Seleziona almeno una voce di FAQ

en: Please select at least one of the account managers.
it: Seleziona almeno un manager di account.

en: Please select at least one of the accounts.
it: Seleziona almeno un account.

en: Please select at least one of the actions.
it: Seleziona almeno un'azione.

en: Please select at least one of the authorized repliers.
it: Seleziona almeno un collaboratore autorizzato.

en: Please select at least one of the categories.
it: Seleziona almeno una categoria.

en: Please select at least one of the conditions.
it: Seleziona almeno una condizione.

en: Please select at least one of the custom fields.
it: Seleziona almeno un campo personalizzato.

en: Please select at least one of the customizations.
it: Seleziona almeno una personalizzazione.

en: Please select at least one of the email responses.
it: Seleziona almeno una risposta email.

en: Please select at least one of the groups.
it: Seleziona almeno un gruppo.

en: Please select at least one of the news entries.
it: Seleziona almeno una voce di news.

en: Please select at least one of the notes.
it: Seleziona almeno una nota.

en: Please select at least one of the priorities.
it: Seleziona almeno una priorità.

en: Please select at least one of the projects.
it: Seleziona almeno un progetto.

en: Please select at least one of the releases.
it: Seleziona almeno un rilascio.

en: Please select at least one of the reminders.
it: Seleziona almeno un memo.

en: Please select at least one of the resolutions.
it: Seleziona almeno una risoluzione.

en: Please select at least one of the round robin entries.
it: Seleziona almeno una voce round robin.

en: Please select at least one of the statuses.
it: Seleziona almeno uno stato.

en: Please select at least one of the subscribers.
it: Seleziona almeno un iscritto.

en: Please select at least one of the time tracking categories.
it: Seleziona almeno una categoria di tracciamento temporale.

en: Please select at least one of the users.
it: Seleziona almeno uno degli utenti.

en: Please select projects this link filter should be active for.
it: Seleziona i progetti per cui questo filtro link deve risultare attivo.

en: Please select the assigned projects for users that create their own accounts.
it: Seleziona i progetti assegnati per utenti che creano i propri account.

en: Please select the custom field that you would like to generate a report against.
it: Seleziona il campo personalizzato di cui vuoi creare un report.

en: Please select the custom filter to search against.
it: Seleziona il filtro personalizzato da usare per la ricerca.

en: Please select the minimum user role that should be able to see this link filter.
it: Seleziona il ruolo utente minimo che può visualizzare questo filtro link.

en: Please select the new status for this issue.
it: Seleziona il nuovo stato per questa segnalazione.

en: Please use only floating point numbers (or integers) on the estimated development time field.
it: Utilizza solo numeri decimali (o interi) per il valore del tempo stimato di sviluppo.

en: Please use only floating point numbers on the estimated development time field.
it: Utilizza solo numeri decimali (o interi) per il valore del tempo stimato di sviluppo.

en: Port
it: Porta

en: Post Internal Note
it: Invia nota interna

en: Post New Internal Note
it: Invia nuova nota interna

en: Posted Date
it: Data invio

en: Posted Date:
it: Data invio:

en: Preferences
it: Preferenze

en: Previous
it: Precedente

en: Previous Issue
it: Segnalazione precedente

en: Previous Message
it: Messaggio precedente

en: Previous Note
it: Nota Precedente

en: Primary Technical Account Manager
it: Manager account tecnico primario

en: Priority
it: Priorità

en: Priority Field
it: Campo priorità

en: Priority:
it: Priorità

en: Private
it: Privato

en: Private:
it: Privato:

en: Processing Group Leader notification
it: Elaborazione notifiche a capo gruppo

en: Project
it: Progetto

en: Project Lead
it: Capo progetto

en: Project:
it: Progetto:

en: Projects
it: Progetti

en: Projects:
it: Progetti:

en: Public
it: Pubblico

en: Quarantine expires in %1
it: La quarantena termina tra %1

en: Queued Date
it: Data accodamento

en: Quick Search
it: Ricerca Rapida

en: REMOVED
it: RIMOSSO

en: RSS feed for this custom search
it: Feed RSS per questa ricerca personalizzata

en: Rank
it: Grado

en: Rank:
it: Grado:

en: Raw Headers
it: Intestazioni grezze

en: Re-directing the parent window to the issue report page. This window will be closed automatically.
it: Ridirezionamento della finestra principale alla pagina dei report segnalazioni. Questa finestra sarà chiusa automaticamente.

en: Read All Notices
it: Leggi tutti gli avvisi

en: Reason
it: Motivo

en: Received
it: Ricevuto

en: Recent
it: Recenti

en: Recent Activity
it: Attività recente

en: Recent Activity Report
it: Report attività recente

en: Recent Drafts
it: Bozze recenti

en: Recent Emails
it: Email recenti

en: Recent Notes
it: Note recenti

en: Recent Phone Calls
it: Chiamate telefoniche recenti

en: Recent Reminder Actions
it: Azioni memo recenti

en: Recent Time Entries
it: Voci temporali recenti

en: Recipient
it: Destinatario

en: Recipient Type Flag:
it: Flag tipo destinatario:

en: Recipients
it: Destinatari

en: Recipients:
it: Destinatari:

en: Record Phone Call
it: Registra Chiamata Telefonica

en: Record Time Worked
it: Registra tempo di lavorazione

en: Recorded Date
it: Data registrazione

en: Red values indicate value is higher than the aggregate one.
it: Valori rossi indicano che il valore è più alto di quello dell'aggregato.

en: Redeem Incidents
it: Incident detratti

en: Redeemed Incident Types
it: Tipi di incident detratti

en: Refers to the number of emails sent by customers in eventum per issue. Does <b>not</b> include emails sent to general support mailbox.
it: Si riferisce al numero de email inviate dai clienti in eventum per segnalazione. <b>NON</b> include le email inviate alla casella di posta di supporto generale.

en: Refers to the number of emails sent by developers in eventum per issue. Does <b>not</b> include emails sent to general support mailbox.
it: Si riferisce al numero di email inviate dagli sviluppatori in eventum per segnalazione. <b>NON</b> include le email inviate alla casella di posta di supporto generale.

en: Refresh Rate for Email Listing Page
it: Frequenza di aggiornamento per l'Elenco email

en: Refresh Rate for Issue Listing Page
it: Frequenza di aggiornamento per l'Elenco segnalazioni

en: Register
it: Iscriviti

en: Release
it: Rilascio

en: Remember Selection
it: Ricorda Selezione

en: Reminder
it: Memo

en: Reminder Alert
it: Avviso memo

en: Reminder Not Triggered
it: Memo non innescato

en: Reminder Type
it: Tipo memo

en: Remote Invocation
it: Invocazione remota

en: Remove
it: Elimina

en: Remove Quarantine
it: Rimuovi quarantena

en: Remove Selected
it: Rimuovi Selezionati

en: Remove Selected Emails
it: Elimina email selezionate

en: Remove?
it: Eliminare?

en: Removed
it: Eliminato

en: Removed Emails
it: Email Eliminate

en: Replacement
it: Sostituzione

en: Reply
it: Risposta

en: Report Form
it: Modulo report

en: Report New Issue
it: Crea nuova segnalazione

en: Report Type
it: Tipo report

en: Report Type:
it: Tipo report:

en: Report a New Issue
it: Crea nuova segnalazione

en: Reported By
it: Creato da

en: Reporter
it: Redattore

en: Reporter:
it: Redattore:

en: Reporting Issues
it: Creazione segnalazioni

en: Reporting New Issues
it: Creazione nuove segnalazioni

en: Request a Password
it: Richiedi una password

en: Required Field
it: Campo obbligatorio

en: Required Fields
it: Campi Obbligatori

en: Required fields
it: Campi obbligatori

en: Requirement
it: Requisito

en: Requires Authentication?
it: Richiede autenticazione?

en: Requires support for cookies and javascript in your browser
it: Richiede il supporto per cookies e javascript nel browser

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Response Body:
it: Corpo risposta:

en: Restore Emails
it: Ripristina Email

en: Return to Issue #%1 Details Page
it: Torna alla pagina dei dettagli della segnalazione #%1

en: Review SQL Query
it: Rivedi query SQL

en: Role
it: Ruolo

en: Rows Per Page
it: Righe per pagina

en: Rows per Page:
it: Righe per Pagina:

en: Run Search
it: Avvia Ricerca

en: SCM <br />Integration:
it: Integrazione <br /> SCM:

en: SCM Checkins associated by SCM user '
it: Checkins SCM associati dall'utente SCM '

en: SCM Checkins removed by %1$s
it: Checkins SCM rimossi da %1$s

en: SCM Integration
it: Integrazione SCM

en: SCM Integration - Checkins
it: Integrazione SCM - Checkins

en: SMS Email Address
it: Indirizzo email SMS

en: SMTP (Outgoing Email) Settings:
it: Impostazioni SMTP (Email in uscita):

en: SMTP Configuration
it: Configurazione SMTP

en: Save
it: Salva

en: Save Draft Changes
it: Salva modifiche bozza

en: Save Message
it: Salva Messaggio

en: Save Message as Reference Email
it: Salva il messaggio come email di riferimento

en: Save Message as an Internal Note
it: Salva il messaggio come Nota Interna

en: Save Phone Call
it: Salva Chiamata Telefonica

en: Save Search
it: Salvare Ricerca

en: Save a Copy of Every Outgoing Issue Notification Email
it: Salva una copia di ogni email di notifica segnalazioni in uscita

en: Save as Draft
it: Salva come bozza

en: Saved Searches
it: Ricerche Salvate

en: Scheduled Release
it: Rilascio pianificato

en: Scheduled Release Field
it: Campo rilascio pianificato

en: Scheduled Release:
it: Rilascio pianificato:

en: Search
it: Ricerca

en: Search Title
it: Ricerca Titolo

en: Search Type
it: Tipo ricerca

en: Sections to Display
it: Sezioni da visualizzare

en: Segregate Reporter
it: Creatore segregato

en: Segregate Reporters
it: Creatori segregati

en: Select Project
it: Selezione progetto

en: Send Email
it: Invia Email

en: Send New Password
it: Invia nuova password

en: Send Notification About Issue Being Closed?
it: Invia notifica riguardante segnalazioni in chiusura?

en: Sender
it: Mittente

en: Sender Email
it: Email mittente

en: Sender:
it: Mittente:

en: Separate Closed Issues
it: Segnalazioni chiuse separate

en: Set
it: Imposta

en: Set Display Preferences
it: Imposta preferenze di visualizzazione

en: Set available options
it: Imposta opzioni disponibili

en: Short Description
it: Descrizione breve

en: Shorten the field
it: Accorcia il campo

en: Show All Drafts
it: Visualizza tutte le bozze

en: Show Custom Fields ?
it: Visualizzare campi personalizzati?

en: Show Customers
it: Visualizza clienti

en: Show Issues with no Response Between
it: Visualizza segnalazioni senza risposta tra

en: Show Priority
it: Mostra Pirorità

en: Show Status
it: Mostra stato

en: Show additional fields to search by
it: Visualizza campi addizionali per la ricerca

en: Show date fields to search by
it: Visualizza i campi data per la ricerca

en: Showing all open issues older than
it: Visualizzazione di tutte le segnalazioni aperte più vecchie di

en: Signup as Authorized Replier
it: Registrati come collaboratore autorizzato

en: Signup for an Account
it: Registrati per un account

en: Skip Weekends
it: Salta weekends

en: Sorry, an error happened while trying to run your query.
it: Si è verificato un errore nell'esecuzione della query.

en: Sorry, but there are no projects currently setup as allowing anonymous posting.
it: Spiacente, ma non ci sono progetti attualmente impostati per permettere la creazione anonima.

en: Sorry, but this feature has been disabled by the administrator.
it: Spiacente, questa funzionalità è stata disabilitata dall'amministratore.

en: Sorry, but you do not have access to this page.
it: Spiacente, ma non hai accesso a questa pagina

en: Sorry, but you do not have the required permission level to access this screen.
it: Non possiedi il livello di permessi per accedere a questa schermata.

en: Sorry, you do not have permission to access this page.
it: Spiacente, non possiedi i permessi per accedere a questa pagina.

en: Sorry, you do not have permission to view this page
it: Spiacente, non possiedi i permessi per accedere a questa pagina.

en: Sorry, you do not have the required privileges to view this issue.
it: Spiacente, non possiedi i privilegi richiesti per visualizzare questa segnalazione.

en: Sort By
it: Ordina per

en: Sort Order
it: Ordinamento:

en: Spell Check
it: Controllo ortografico

en: Stalled Issues
it: Segnalazioni in sospeso

en: Stalled Issues Report
it: Report segnalazioni sospese

en: Standard User
it: Utente standard

en: Start
it: Inizio

en: Start Installation
it: Avvia Installazione

en: Stats
it: Statistiche

en: Status
it: Stato

en: Status Change Date
it: Data modifica stato

en: Status Closed
it: Stato Chiuso

en: Status:
it: Stato:

en: Statuses
it: Stati

en: Subject
it: Oggetto

en: Subject Based Routing:
it: Routing basato su Oggetto:

en: Subject/Body:
it: Oggetto/Corpo:

en: Submit
it: Invia

en: Submitted
it: Immesso

en: Submitted Date
it: Data immissione

en: Submitted Date:
it: Data immissione:

en: Suggestions:
it: Suggerimenti:

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary Field
it: Campo riepilogo

en: Summary:
it: Riepilogo:

en: Sunday
it: Domenica

en: Support Level
it: Livello supporto

en: Support Levels
it: Livelli supporto

en: Support Options
it: Opzioni Supporto

en: Switch
it: Cambia

en: Target Forms
it: Moduli destinazione

en: Temp Number
it: Numero Temp.

en: Tentative Date
it: Data provvisoria

en: Tentative Date:
it: Data provvisoria:

en: Test Settings
it: Test impostazioni

en: Text Input
it: Input di testo

en: Thank You, Eventum is now properly setup and ready to be used. Open the following URL to login on it for the first time:
it: Eventum è ora impostato correttamente e pronto per essere utilizzato. Apri l'URL seguente per effettuare il login per la prima volta:

en: Thank you, a confirmation message was just emailed to you. Please follow the instructions available in this message to confirm your password creation request.
it: Ti è appena stato inviato un messaggio di conferma. Segui le istruzioni nel messaggio per confermare la richiesta di password.

en: Thank you, columns to display was saved successfully.
it: Le colonne da visualizzare sono state salvate correttamente.

en: Thank you, field display settings were updated successfully.
it: Le informazioni di visualizzazione del campo sono state aggiornate correttamente.

en: Thank you, issue #%1 was updated successfully.
it: La segnalazione #%1 è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the FAQ entry was added successfully.
it: La voce di FAQ è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the FAQ entry was updated successfully.
it: La voce di FAQ è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the account manager was added successfully.
it: Il manager di account è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the account manager was updated successfully.
it: Il manager di account è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the account was updated successfully.
it: L'account è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the action was added successfully.
it: L'azione è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the action was updated successfully.
it: L'azione è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the association to the selected emails were removed successfully.
it: L'associazione alle email selezionate sono state eliminate correttamente.

en: Thank you, the attachment was removed successfully.
it: Allegato rimosso correttamente.

en: Thank you, the authorized replier was inserted successfully.
it: Il collaboratore autorizzato è stato inserito correttamente.

en: Thank you, the category was added successfully.
it: La categoria è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the category was updated successfully.
it: La categoria è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the condition was added successfully.
it: La condizione è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the condition was updated successfully.
it: La condizione è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the current issue is no longer marked as a duplicate.
it: La segnalazione non è più marchiata come duplicato.

en: Thank you, the custom field values were updated successfully.
it: I valori del campo personalizzato sono stati aggiornati correttamente.

en: Thank you, the custom field was added successfully.
it: Il campo personalizzato è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the custom field was updated successfully.
it: Il campo personalizzato e stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the custom filter was saved successfully.
it: Il filtro personalizzato è stato salvato correttamente.

en: Thank you, the customization was added successfully.
it: La personalizzazione è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the customization was updated successfully.
it: La personalizzazione è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the email account was added successfully.
it: L'account è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the email message was saved as a draft successfully.
it: Il messaggio email è stato salvato come bozza correttamente.

en: Thank you, the email response was added successfully.
it: La risposta email è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the email response was updated successfully.
it: La risposta email è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the email was queued to be sent successfully.
it: L'email è stata accodata per essere inviata correttamente.

en: Thank you, the email was sent successfully.
it: Grazie, l'email è stata inviata con successo.

en: Thank you, the email was successfully moved.
it: Email spostata correttamente.

en: Thank you, the emails were marked as removed successfully.
it: Le email sono state marchiate come eliminate correttamente.

en: Thank you, the file was removed successfully.
it: File rimosso correttamente

en: Thank you, the group was added successfully.
it: Il gruppo è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the group was updated successfully.
it: Il gruppo è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the impact analysis was set successfully.
it: L'analisi di impatto è stata impostata correttamente.

en: Thank you, the impact analysis was updated successfully.
it: L'analisi di impatto è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the information was updated successfully.
it: L'informazione è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the inital impact analysis was set successfully.
it: L'analisi di impatto iniziale è stata impostata correttamente.

en: Thank you, the internal note was posted successfully.
it: La nota interna è stata inviata correttamente.

en: Thank you, the issue resolution was added successfully.
it: La risoluzione è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the issue resolution was updated successfully.
it: La risoluzione è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the issue was successfully marked.
it: La segnalazione è stata marchiata correttamente.

en: Thank you, the issue was unassigned successfully.
it: L'assegnazione è stata tolta dalla segnalazione correttamente.

en: Thank you, the issue was updated successfully.
it: La segnalazione è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the link filter was added successfully.
it: Il filtro link è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the link filter was deleted successfully.
it: Il filtro link è stato eliminato correttamente.

en: Thank you, the link filter was updated successfully.
it: Il filtro link è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the new issue was created successfully.
it: La segnalazione è stata creata correttamente.

en: Thank you, the new issue was created successfully. For your records, the new issue ID is <font color="red">%1</font>
it: La nuova segnalazione è stata creata correttamente. Come riferimento, l'ID della segnalazione è <font color="red">%1</font>

en: Thank you, the new issue was created successfully. Please choose from one of the options below
it: La segnalazione è stata creata correttamente. Seleziona una delle opzioni seguenti:

en: Thank you, the new note was created and associated with the issue below.
it: La nuova nota è stata creata e associata con la segnalazione seguente.

en: Thank you, the new requirement was added successfully.
it: Il nuovo requisito è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the news entry was added successfully.
it: La voce di news è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the news entry was updated successfully.
it: La voce di news è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the note was added successfully.
it: La nota è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the note was converted successfully.
it: La nota è stata convertita correttamente.

en: Thank you, the note was deleted successfully.
it: La nota è stata eliminata correttamente.

en: Thank you, the note was removed successfully.
it: La nota è stata eliminata correttamente.

en: Thank you, the note was updated successfully.
it: La nota è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the notification entry was updated successfully.
it: La notifica è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the phone entry was added successfully.
it: La telefonata è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the phone support entry was removed successfully.
it: La voce di supporto telefonico è stata rimossa correttamente

en: Thank you, the priority was added successfully.
it: La priorità è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the priority was updated successfully.
it: La priorità è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the project was added successfully.
it: Il progetto è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the project was updated successfully.
it: Il progetto è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the release was added successfully.
it: Il rilascio è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the release was updated successfully.
it: Il rilascio è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the reminder was added successfully.
it: Il memo è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the reminder was updated successfully.
it: Il memo è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the round robin entry was added successfully.
it: La voce round robin è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the round robin entry was updated successfully.
it: La voce round robin è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the selected checkin information entries were removed successfully.
it: Le voci con informazioni di checkin selezionate sono state eliminate correttamente.

en: Thank you, the selected custom filters were removed successfully.
it: I filtri personalizzati selezionati sono stati eliminati correttamente.

en: Thank you, the selected issues were updated successfully.
it: Le segnalazioni selezionate sono state aggiornate correttamente.

en: Thank you, the selected requirements were removed successfully.
it: I requisiti selezionati sono stati eliminati correttamente.

en: Thank you, the setup information was saved successfully.
it: L'informazione di setup è stata salvata correttamente.

en: Thank you, the status was added successfully.
it: Stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the status was updated successfully.
it: Lo stato è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, the time tracking category was added successfully.
it: La categoria di tracciamento temporale è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the time tracking category was updated successfully.
it: La categoria di tracciamento temporale è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, the time tracking entry was added successfully.
it: La voce di tracciamento temporale è stata aggiunta correttamente.

en: Thank you, the time tracking entry was removed successfully.
it: La voce di tracciamento temporale è stata rimossa correttamente.

en: Thank you, the uploaded file was associated with the issue below.
it: Il file in upload è stato associato alla segnalazione seguente.

en: Thank you, the user was added successfully.
it: L'utente è stato aggiunto correttamente.

en: Thank you, the user was updated successfully.
it: L'utente è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, this issue was removed from quarantine.
it: La segnalazione è stata rimossa dalla quarantena.

en: Thank you, you are now assigned to the issue
it: Ora risulti assegnato alla segnalazione

en: Thank you, you are now authorized to send emails in this issue.
it: Sei ora autorizzato a inviare email in questa segnalazione.

en: Thank you, you are now logged out of %1
it: Sei ora uscito da %1

en: Thank you, your account clocked-in status was changed successfully.
it: Lo stato di 'cronometrato' è stato modificato correttamente.

en: Thank you, your account creation request was processed successfully. For security reasons a confirmation email was sent to the provided email address with instructions on how to confirm your request and activate your account.
it: La richiesta di creazione dell'account è stata processata correttamente. Per motivi di sicurezza una email di conferma è stata inviata all'indirizzo fornito con istruzioni per la conferma della richiesta e l'attivazione dell'account.

en: Thank you, your account preferences were updated successfully.
it: Le preferenze del tuo account sono state aggiornate correttamente.

en: Thank you, your current selected project was changed successfully.
it: Il progetto corrente è stato modificato correttamente.

en: Thank you, your email address was updated successfully.
it: L'indirizzo email è stato aggiornato correttamente.

en: Thank you, your full name was updated successfully.
it: Nome completo aggiornato correttamente.

en: Thank you, your password was updated successfully.
it: La password è stata aggiornata correttamente.

en: Thank you, your request for a new password was confirmed successfully. You should receive an email with your new password shortly.
it: La richiesta per una nuova password è stata confermata correttamente. Dovresti ricevere una email con la nuova password a breve.

en: The CVS module name
it: Il nome del modulo CVS

en: The associated time tracking entry was also deleted.
it: E' stata eliminata anche la voce di tracciamento temporale associata.

en: The current project does not have customer integration so this report can not be viewed.
it: Il progetto corrente non ha integrazione cliente, quindi questo report non può essere visualizzato.

en: The filename that was committed
it: Il nome di file di cui è stato fatto il commit

en: The following %1 reminder could not be sent out because no recipients could be found
it: Il seguente memo %1 non è stato inviato perchè nessun destinatario è stato trovato

en: The following addresses could not be matched against the system user records:
it: I seguenti indirizzi non hanno corrispondenti nei record degli utenti di sistema:

en: The given email address
it: L'indirizzo email fornito

en: The new revision of the file
it: La nuova revisione del file

en: The old revision of the file
it: La vecchia revisione del file

en: The specified value already exists in the list of options.
it: Il valore specificato esiste già nella lista delle opzioni.

en: The two passwords do not match. Please review your information and try again.
it: Le due password non coincidono. Controlla le informazioni e riprova.

en: The uploaded file is already attached to the current issue. Please rename the file and try again.
it: Il file in upload è già allegato alla segnalazione corrente. Rinomina il file e ritenta.

en: There seems to be a problem connecting to the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
it: Riscontrato un problema nella connessione al server di database indicato nel file di configurazione. Contatta il tuo amministratore di sistema per ulteriore assistenza.

en: There seems to be a problem finding the required database tables in the database server specified in your configuration file. Please contact your local system administrator for further assistance.
it: Riscontrato un problema nella ricerca delle tabelle nel server di database indicato nel file di configurazione. Contatta il tuo amministratore di sistema per ulteriore assistenza.

en: There was an error creating your issue.
it: Si è verificato un errore nella creazione della segnalazione.

en: There was an error marking this issue as redeemed
it: Si è verificato un errore nell'impostare questa segnalazione come detratta

en: These are the current issue details
it: Questi sono i dettagli della segnalazione corrente

en: This Issue is Currently Quarantined
it: Quasta segnalazione è attualmente in Quarantena

en: This action will change the status of the selected users.
it: Questa azione modificherà lo stato degli utenti selezionati.

en: This action will mark the selected email messages as deleted.
it: Questa azione marchierà le email selezionate come eliminate.

en: This action will permanently delete the selected attachment.
it: Questa azione eliminerà definitivamente l'allegato selezionato

en: This action will permanently delete the selected entries.
it: Questa azione eliminerà permanentemente le voci selezionate.

en: This action will permanently delete the selected file.
it: Questa azione eliminerà definitivamente il file selezionato

en: This action will permanently delete the specified note.
it: Questa azione eliminerà permanentemente la nota specificata.

en: This action will permanently delete the specified phone support entry.
it: Questa azione eliminerà permanentemente la voce di supporto telefonico indicata.

en: This action will permanently delete the specified time tracking entry.
it: Questa azione eliminerà permanentemente la voce di tracciamento temporale spcificata.

en: This action will permanently remove the selected FAQ entries.
it: Questa azione eliminerà permanentemente le voci di FAQ selezionate.

en: This action will permanently remove the selected custom fields.
it: Questa azione eliminerà definitivamente i campi personalizzati selezionati.

en: This action will permanently remove the selected entries.
it: Questa azione eliminerà permanentemente le voci selezionate.

en: This action will permanently remove the selected news entries.
it: Questa azione eliminerà permanentemente le voci di news selezionate.

en: This action will permanently remove the selected round robin entries.
it: Questa azione eliminerà permanentemente le voci round robin selezionate.

en: This action will remove the association of the selected entries to the current issue.
it: Questa azione eliminerà l'associazione delle voci selezionate con la segnalazione corrente.

en: This action will remove the selected account managers.
it: Questa azione rimuoverà i manager di account selezionati.

en: This action will remove the selected entries.
it: Questa azione rimuoverà le voci selezionate

en: This customer has a per incident contract. You have chosen not to redeem any incidents. Press 'OK' to confirm or 'Cancel' to revise.
it: Questo cliente ha un contratto per 'incident'. Non è stato selezionato nessun incident da detrarre. Premi 'OK' per confermare o 'Annulla' per rivedere.

en: This is a SMS reminder alert regarding issue # %1. Certain conditions triggered this action, and this issue may require immediate action in your part.
it: Questo è un avviso SMS riguardante la segnalazione # %1. Alcune condizioni hanno innescato questa azione e la segnalazione potrebbe richiedere un'azione immediata da parte tua.

en: This is an automated message sent at your request from
it: Questo è un messaggio automatizzato inviato alla tua richiesta da

en: This is an automated message sent at your request from %1
it: Questo è un messaggio automatizzato inviato alla tua richiesta da %1

en: This is an automated message sent at your request from %1.
it: Questo è un messaggio automatizzato inviato alla tua richiesta da %1.

en: This is an automated message sent from %1
it: Questo è un messaggio automatizzato inviato da %1

en: This issue already has been marked as redeemed
it: La segnalazione è già stata impostata come detratta

en: This issue is marked private. Only Managers, the reporter and users assigned to the issue can view it.
it: La segnalazione è marchiata come privata. Solo i Managers, il creatore e gli utenti assegnati alla segnalazione la possono visualizzare.

en: This message already belongs to that account
it: Questo messaggio appartiene già a quell'account

en: This note will be deleted & converted to an email, one either sent immediately or saved as a draft.
it: Questa nota sarà eliminata, convertita in email e spedia subito oppure salvata come bozza.

en: This page allows you to dynamically control which columns are displayed on the list issues page.
it: Questa pagina consente di controllare quali colonne sono visualizzate nell'elenco segnalazioni.

en: Time Period
it: Periodo di tempo

en: Time Spent
it: Tempo impiegato

en: Time Spent:
it: Tempo Impiegato:

en: Time Statistics
it: Statistiche tempi

en: Time To Close
it: Tempo per la chiusura

en: Time To First Response
it: Tempo dalla prima risposta

en: Time Tracking
it: Tracciamento temporale

en: Time entry inserted from phone call.
it: Voce temporale inserita da chiamata telefonica.

en: Time tracking entry removed by %1$s
it: Voce di tracciamento temporale eliminata da %1$s

en: Time tracking entry submitted by %1$s
it: Voce di tracciamento temporale inserita da %1$s

en: Time tracking entry submitted remotely by %1$s
it: Voce di tracciamento temporale inserita in remoto da %1$s

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To
it: A

en: To start using the system, please load the URL below
it: Per iniziare ad usare il sistema, visita l'URL seguente

en: To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
it: Per visualizzare i dettagli di questa segnalazione, o per aggiornarla, visita l'URL seguente

en: To:
it: A:

en: Tool Caption:
it: Dicitura strumento:

en: Total
it: Totale

en: Total Estimated Dev. Time
it: Totale tempo stimato sviluppo

en: Total Issues
it: Segnalazioni totali

en: Total Notes
it: Note totali

en: Total Phone Calls
it: Chiamate telefoniche totali

en: Total Time Spent
it: Tempo Totale Impiegato

en: Total Workload by Support Level
it: Carico di lavoro totale per livello di supporto

en: Trigger Reminders:
it: Memo innescati:

en: Triggered Action
it: Azione innescata

en: Triggered Reminder
it: Memo innescato

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Unassign Issue
it: Rendi segnalazione non assegnata

en: Unavailable - Users may NOT use this release
it: Non disponibile - Gli utenti NON possono usare questo rilascio

en: Update
it: Aggiorna

en: Update Account
it: Aggiorna account

en: Update Account Manager
it: Aggiorna manager account

en: Update Action
it: Aggiorna azione

en: Update Category
it: Aggiorna categoria

en: Update Condition
it: Aggiorna condizione

en: Update Custom Field
it: Aggiorna campo personalizzato

en: Update Customization
it: Aggiorna personalizzazione

en: Update Date:
it: Data aggiornamento:

en: Update Email Address
it: Aggiorna indirizzo email

en: Update Email Response
it: Aggiorna risposta email

en: Update FAQ Entry
it: Aggiorna voce FAQ

en: Update Full Name
it: Aggiorna nome completo

en: Update Group
it: Aggiorna gruppo

en: Update Issue
it: Aggiorna Segnalazione

en: Update Issue Details
it: Aggiorna dettagli segnalazione

en: Update Issue Overview
it: Aggiorna panoramica segnalazione

en: Update Link Filter
it: Aggiorna filtro link

en: Update News Entry
it: Aggiorna voce news

en: Update Note
it: Aggiorna nota

en: Update Password
it: Aggiorna password

en: Update Preferences
it: Aggiorna preferenze

en: Update Priority
it: Aggiorna priorità

en: Update Project
it: Aggiorna progetto

en: Update Release
it: Aggiorna rilascio

en: Update Reminder
it: Aggiorna memo

en: Update Resolution
it: Aggiorna risoluzione

en: Update Round Robin Entry
it: Aggiorna voce round robin

en: Update Setup
it: Aggiorna Setup

en: Update Status
it: Aggiorna stato

en: Update Subscription
it: Aggiorna iscrizione

en: Update User
it: Aggiorna utente

en: Update Value
it: Aggiorna valore

en: Update Values
it: Aggiorna valori

en: Updated
it: Aggiornato

en: Updated Date
it: Data aggiornamento

en: Updating Reminder
it: Aggiornamento memo

en: Upload New Signature
it: Upload nuova firma

en: Usage Examples
it: Esempi d'uso

en: Use Canned Response
it: Utilizza risposta precompilata

en: Use a Separate MySQL User for Normal Eventum Use
it: Usa un utente MySQL separato per l'uso normale di Eventum

en: User
it: Utente

en: User Details
it: Dettagli utente

en: User Permission Levels
it: Livelli permessi utente

en: User account information updated
it: Informazioni account utente aggiornate

en: User account password changed
it: Password account utente modificata

en: Username
it: Nome utente

en: Users
it: Utenti

en: Users with a role of "customer" or below are not allowed to be added to the authorized repliers list.
it: Gli utenti con il ruolo di "cliente" o inferiore non possono essere aggiunti all'elenco di collaboratori autorizzati.

en: Using CSC
it: Usando CSC

en: Value
it: Valore

en: Value:
it: Valore:

en: View Email Details
it: Visualizza dettagli email

en: View Email Raw Headers
it: Visualizza headers grezzi email

en: View Note Details
it: Visualizza dettagli nota

en: Viewer
it: Osservatore

en: Viewing Issues
it: Visualizzazione Segnalazioni

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: WARNING: By converting this blocked message to a draft any attachments this message may have will be lost.
it: ATTENZIONE: Convertendo questo messaggio bloccato in bozza tutti gli eventuali allegati del messaggio saranno persi.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to all users listed in this issue's notification list.
it: ATTENZIONE: La conversione di questa nota in email invierà l'email a tutti gli utenti indicati nell'elenco notifiche di questa segnalazione.

en: WARNING: Converting this note to an email will send the email to any customers that may be listed in this issue's notification list.
it: ATTENZIONE: La conversione di questa nota in email invierà l'email a tutti i clienti indicati nell'elenco notifiche di questa segnalazione.

en: WARNING: If replying, add yourself to Authorized Repliers list first.
it: ATTENZIONE: se rispondi, aggiungi prima te stesso all'elenco dei collaboratori autorizzati.

en: WARNING: This action will permanently remove the selected emails from your email account.
it: ATTENZIONE: Questa azione eliminerà permanentemente le email selezionate dal tuo account email.

en: WARNING: This action will remove the selected link filters permanently.
it: ATTENZIONE: questa azione eliminerà i filtri link selezionati permanentemente.

en: WARNING: This action will remove the selected projects permanently.
it: ATTENZIONE: Questa azione rimuoverà i progetti selezionati permanentemente.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List, including CUSTOMERS.
    If you want the CUSTOMER to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
it: ATTENZIONE: questa email sarà inviata a tutti i nomi nell'elenco notifiche di questa segnalazione, inclusi i CLIENTI.
    Se desideri che i CLIENTI ricevano il messaggio ora, clicca su OK.
    Altrimenti, per tornare alla finestra di modifica, premi ANNULLA.

en: WARNING: This email will be sent to all names on this issue's Notification List.
    If you want all users to receive your message now, press OK.
    Otherwise, to return to your editing window, press CANCEL.
it: ATTENZIONE: questa email sarà inviata a tutti i nomi nell'elenco notifiche della segnalazione.
    Se desideri che tutti gli utenti ricevano il messaggio ora, clicca su OK.
    Altrimenti, per tornare alla finestra di modifica, premi ANNULLA.

en: WARNING: This message was blocked because the sender was not allowed to send emails to the associated issue.
it: ATTENZIONE: questo messaggio è stato bloccato perchè il mittente non può inviare email alla segnalazione associata.

en: WARNING: You are not assigned to this issue so your email will be blocked.
    Your blocked email will be converted to a note that can be recovered later.
    For more information, please see the topic 'email blocking' in help.
it: ATTENZIONE: Non sei assegnato a questa segnalazione quindi la tua email sarà bloccata.
    L'email bloccata sarà convertita in una nota che potrà essere recuperata in seguito.
    Per ulteriori informazioni consulta l'argomento 'Blocco email' nell'help.

en: WARNING: You have removed project(s)
it: ATTENZIONE: Hai progetti eliminati

en: Warn Users Whether They Can Send Emails to Issue:
it: Avvisa gli utenti se possono inviare email alla segnalazione:

en: Warning: All changes to this issue will be lost if you continue and close this issue.
it: Attenzione: tutte le modifiche a questa segnalazione saranno perse se si continua e si chiude la segnalazione.

en: Warning: If you continue, you will change the
it: Attenzione: Proseguendo, cambierai il

en: Warning: This draft has already been edited. You cannot send or edit it.
it: Attenzione: questa bozza è già stata modificata. Non è possibile inviarla né modificarla.

en: Warning: This draft has already been sent. You cannot resend it.
it: Attenzione: Questa bozza è già stata inviata. Non è possibile reinviarla.

en: Warning: Unknown Contacts Found
it: Attenzione: trovati contatti sconosciuti

en: Warning: Unknown contacts were found in the selected email messages. Please make sure you have selected the correct email messages to associate.
it: Attenzione: trovati contatti sconosciuti nei messaggi email selezionati. Assicurati di aver selezionato i messaggi email corretti da associare.

en: We received a message from you and for your convenience, we created an issue that will be used by our staff to handle your message.
it: Abbiamo ricevuto un messaggio da te e nel tuo interesse, abbiamo creato una segnalazione che sarà usata dal nostro staff per gestire il tuo messaggio.

en: Week
it: Settimana

en: Weekly
it: Settimanalmente

en: Weekly Report
it: Report settimanale

en: Widen the field
it: Allunga il campo

en: Workflow Backend
it: Infrastruttura flusso di lavoro

en: Workload By Date Range
it: Carico di lavoro per intervallo di date

en: Workload by Date Range Report
it: Report di carico di lavoro per intervallo di date

en: Workload by Time of day
it: Carico di lavoro per ora del giorno

en: Workload by time period
it: Carico di lavoro per periodo di tempo

en: Yes
it: Sì

en: You are not allowed to use the selected project.
it: Non possiedi i permessi per utilizzare il progetto selezionato.

en: You cannot change the status of the only active user left in the system.
it: Non è possibile modificare lo stato dell'unico utente attivo del sistema.

en: You cannot inactivate all of the users in the system.
it: Non è possibile disattivare tutti gli utenti del sistema.

en: You cannot remove all of the projects in the system.
it: Non è possibile eliminare tutti i progetti dal sistema.

en: You do not have permission to delete this note.
it: Non possiedi i permessi per eliminare questa nota.

en: You do not have permission to remove this phone support entry.
it: Non possiedi i permessi per rimuovere questa voce di supporto telefonico.

en: You do not have the correct role to access this page
it: Non possiedi il ruolo corretto per accedere a questa pagina

en: You do not have the permission to remove this attachment.
it: Non possiedi i permessi per eliminare l'allegato.

en: You do not have the permission to remove this file.
it: Non possiedi i permessi per eliminare questo file.

en: Your User Account Details
it: I dettagli del tuo account

en: Your account information as it now exists appears below.
it: Le attuali informazioni sul tuo account sono le seguenti.

en: Your full account information is available below.
it: Le informazioni complete sul tuo account sono disponibili sotto.

en: Your session has expired. Please login again to continue.
it: La tua sessione è scaduta. Effettua nuovamente il login per continuare.

en: Your user account has been updated in %1
it: Il tuo account utente è stato aggiornato in %1

en: Your user account password has been updated in %1
it: La password del tuo account utente è stata aggiornata in %1

en: [prompt]$ cvs -q commit -m "Adding form validation as requested (issue: 13)" form.php
it: [prompt]$ cvs -q commit -m "Aggiunta convalida form come richiesto (segnalazione: 13)" form.php

en: advanced search
it: ricerca avanzata

en: an
it: un

en: any
it: qualunque

en: as
it: come

en: ascending
it: crescente

en: associated
it: associato

en: bulk update tool
it: strumento aggiornamento di massa

en: change your account clocked-in status
it: cambia il tuo stato di cronometrato

en: click to edit
it: clicca per modificare

en: convert note
it: converti nota

en: create a new issue
it: crea una nuova segnalazione

en: current filters
it: filtri applicati

en: day
it: giorno

en: days
it: giorni

en: delete
it: elimina

en: descending
it: decrescente

en: diff to %1
it: diff con %1

en: display in fixed width font
it: visualizza con font a larghezza fissa

en: edit the authorized repliers list for this issue
it: modifica l'elenco dei collaboratori autorizzati per questa segnalazione

en: edit this custom search
it: Modifica questa ricerca personalizzata

en: enter a new option above
it: inserisci una nuova opzione sopra

en: error condition detected
it: condizione di errore rilevata

en: first name
it: Nome

en: fixed width font
it: font a larghezza fissa

en: for all selected issues. Are you sure you want to continue?
it: per le segnalazioni selezionate. Vuoi continuare?

en: from the list
it: dalla lista

en: full news entry
it: voce news completa

en: general statistics
it: statistiche generali

en: generate excel-friendly report
it: genera report per excel

en: get access to advanced search parameters
it: accede ai parametri di ricerca avanzati

en: get context sensitive help
it: aiuto contestuale

en: global filter
it: filtro globale

en: help documentation
it: documentazione di aiuto

en: hide / show the advanced search form
it: nascondi / visualizza il modulo di ricerca avanzata

en: hide / show the quick search form
it: nascondi / visualizza il modulo di ricerca rapida

en: hide/show
it: nascondi/visualizza

en: hours
it: ore

en: in hours
it: in ore

en: in minutes
it: in minuti

en: internal faq
it: faq interna

en: is neither a known staff member or customer technical contact.
it: non è né un membro dello staff conosciuto né un contatto tecnico di un cliente.

en: issues worked on
it: segnalazioni su cui si è lavorato

en: it will show up by the side of the field
it: apparirà di fianco al campo

en: last name
it: Cognome

en: leave empty to keep the current password
it: lascia vuoto per mantenere la password corrente

en: list all issues assigned to you
it: elenca tutte le segnalazioni assegnate a te

en: list all removed emails
it: elenca tutte le email eliminate

en: list available emails
it: elenca le email disponibili

en: list the issues stored in the system
it: elenca le segnalazioni memorizzate nel sistema

en: logout from
it: esci da

en: manage the application settings, users, projects, etc
it: amministra le impostazioni dell'applicazione, utenti, progetti, ecc.

en: modify your account details and preferences
it: modifica le preferenze e i dettagli del tuo account

en: month
it: mese

en: move field down
it: sposta campo giù

en: move field up
it: sposta campo su

en: must be a valid email address
it: deve essere un indirizzo email valido

en: myself and my group
it: me e il mio gruppo

en: myself and un-assigned
it: me e non assegnati

en: myself, un-assigned and my group
it: me, non assegnati e il mio gruppo

en: of associated projects. This will remove all data for this field from the selected project(s).
it: dei progetti associati. Questo eliminerà tutti i dati per questo campo dai progetti selezionati.

en: only used for automatic issue reminders
it: usato solo per memo segnalazioni automatici

en: or
it: oppure

en: paste or start typing here
it: incolla o inizia a digitare qui

en: pending
it: in sospeso

en: quick search
it: ricerca rapida

en: quick search bar
it: barra ricerca rapida

en: read faq entry
it: leggi voce faq

en: reply to this email
it: rispondi a questa email

en: reply to this note
it: rispondi alla nota

en: reporting system
it: sistema di reporting

en: see the diff to revision %1
it: vedi la diff con la rev. %1

en: see the source of revision %1 of %2
it: vedi i sorgenti della rev. %1 di %2

en: send email to
it: invia email a

en: sent to notification list
it: inviato alla lista notifiche

en: sort by
it: ordina per

en: sort by customer
it: ordina per cliente

en: sort by date
it: ordina per data

en: sort by recipient
it: ordina per destinatario

en: sort by sender
it: ordina per mittente

en: sort by status
it: ordina per stato

en: sort by subject
it: ordina per oggetto

en: sort by summary
it: ordina per riepilogo

en: standard user and above only
it: solo utenti standard e superiori

en: this will determine the order in which actions are triggered
it: questo determinerà l'ordine con cui le azioni saranno innescate

en: this will show up on the bottom of the reminder messages
it: questo non sarà visualizzato sul fondo dei messaggi memo

en: un-assigned
it: non assegnati

en: un-scheduled
it: non pianificato

en: update entry
it: aggiorna voce

en: update this entry
it: aggiorna questa voce

en: view email details
it: visualizza i dettagli della email

en: view issue details
it: visualizza i dettagli della segnalazione

en: view reminder action details
it: visualizza dettagli memo

en: view reminder details
it: visualizza dettagli memo

en: view the history of sent emails
it: visualizza la storia delle email inviate

en: visible to all
it: visibile da tutti

en: week
it: settimana

en: year
it: anno
