eventum - en to id translation catalogue (47 entries)

en: 
    To view more details of this issue, or to update it, please visit the following URL
id: 
    Untuk melihat rincian lebih lanjut dari masalah ini, atau untuk memperbaruinya, silakan kunjungi URL berikut

en: % Complete
id: % Selesai

en: %1$s Group
id: %1$s Grup

en: %1:
    %2 ago
id: %1:
    %2 yang lalu

en: (All Issues)
id: (Semua Masalah)

en: (Alternate domains that point to 'Address Hostname')
id: (Domain alternatif yang mengarah ke 'Address Hostname')

en: (This MUST contain a real email address, e.g. "%1" or "%2")
id: (Ini HARUS berisi alamat email yang sebenarnya, misal "%1" atau "%2")

en: (This will be included in the From address of all emails sent by Eventum)
id: (Ini akan termasuk dalam alamat Dari semua email yang dikirim oleh Eventum)

en: (This will be included in the From address of all notes sent by Eventum)
id: (ini akan termasuk dalam alamat Dari semua catatan yang dikirim oleh Eventum)

en: (Tip: port defaults are 110 for POP3 servers and 143 for IMAP ones)
id: (Tip: port default adalah 110 untuk server POP3 dan 143 untuk yang IMAP)

en: (archived)
id: (diarsipkan)

en: (default folder is INBOX)
id: (folder default adalah INBOX)

en: (e.g. %1)
id: (misal %1)

en: (hold 'ALT' key and press '3' one time) - to access the 'Search' box
id: (tekan tombol 'ALT' dan '3' secara bersamaan) - untuk mengakses kotak 'Pencarian'

en: (hold 'ALT' key and press '4' one time) - to access the 'Go' box
id: (tekan tombol 'ALT' dan '4' secara bersamaan) - untuk mengakses kotak 'Go'

en: (literally)
id: (harfiah)

en: (requires %1 installed in your server)
id: (dibutuhkan %1 terpasang di server Anda)

en: (three letter abbreviation)
id: (tiga huruf singkatan)

en: -- Select One --
id: -- Pilih Satu --

en: ADDED
id: DITAMBAHKAN

en: ADVISORY: Your reply will be sent to the notification list.
id: LAPORAN: balasan Anda akan dikirim ke daftar pemberitahuan.

en: ALERT:
id: PERINGATAN:

en: ALL
id: SEMUA

en: AND / OR
id: DAN / ATAU

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Abbreviation:
id: Singkatan:

en: Account Manager
id: Pengelola Akun

en: Account Manager:
id: Pengelola Akun:

en: Action
id: Tindakan

en: Action Type
id: Jenis Tindakan

en: Action Type:
id: Jenis Tindakan:

en: Actions
id: Tindakan

en: Active
id: Aktif

en: Activity Type
id: Jenis Aktifitas

en: Add
id: Tambah

en: Add / Edit Categories
id: Tambah / Ubah Kategori

en: Add / Edit Phone Support Categories
id: Tambah / Ubah Kategori Sukungan Telepon

en: Add / Edit Priorities
id: Tambah / Ubah Prioritas

en: Add Action
id: Tambah Tindakan

en: Add Condition
id: Tambah Kondisi

en: Add Email Signature
id: Tambah Tanda Tangan Email

en: Add Files
id: Tambah Berkas

en: Add New Files
id: Tambah Berkas Baru

en: Advanced Options
id: Pilihan Tingkat Lanjut

en: Advanced Search
id: Pencarian Lebih Lanjut

en: All
id: Semua

en: All Text (emails, notes, etc)
id: Semua Teks (email, catatan, dll)
